Хиба нірвани: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вилучено вміст Додано вміст
Pseudora (обговорення | внесок)
Створено шляхом перекладу сторінки «Nirvana-Fehlschluss»
(Немає відмінностей)

Версія за 12:42, 13 вересня 2021

Хибна думка (хиба) нірвани [1], також помилка ідеального рішення, помилкове порівняння чогось реального чи реалізованого з нездійсненним модельним ідеалом і на цій основі - не беручи до уваги нереальність ідеалу - виноситься судження або приймається рішення.

Цей термін вперше був використаний американським економістом Гарольдом Демсецем 1969 року в економіці добробуту в аналізі економічних та політичних інститутів . Він розкритикував теорії економістів Кембриджу, таких як Пігу, Сіджвік чи Маршалл, згідно з якими державне регулювання ринків може усунути їх збої та покращити соціальний добробут. Демсец вважав, що кембриджські економісти допустили помилку, порівнюючи результати реальних, недосконалих ринкових інститутів з тими, яких може досягти ідеалізована держава, і як результат отримали хибний висновок, що реальний стан покращиться або навіть досягне ідеальних результатів шляхом втручання держави. Висновок не поширюється на реальний стан ринку (→ Фіаско держави).

Неокласична теорія економічної політики та аналіз права та економіки підхопив і широко використовував цей термін в 1970-х роках. Історики-економіки Роджер Е. Бекхаус та Стівен Г. Медема пізніше вказали на судження Сідвіка, Маршалла та Пігу, які дійсно продемонстрували усвідомлення проблеми державних обмежень. [2]

Хиба нірвани загрожує не тільки в тому випадку, якщо заплановані державні втручання в реальні ринки передбачаються всезнаючим, альтруїстичним державним планом, що максимізує добробут. Скоріше, як уже зауважив Демсец, існує ризик помилкового висновку: коли існуючі державні інститути порівнюються з рівноважними моделями ідеальних ринків в умовах повної конкуренції з учасниками ринку, які відповідають модельній концепції Homo Oeconomicus. Американський комерційний адвокат Мелвін А. Айзенберг назвав це помилкою райських ринків.

Після того, як термін спочатку використовувався лише в економіці та політиці, тепер його іноді розуміють більш загально, наприклад як очікування, яке ґрунтується на ідеальному стані і тому може призвести до розчарування в реальності [3] або як помилка ідеального рішення, заснована на ідеалі, який недооцінює і відкидає реалістичні рішення, унеможливлюючи досягнення стандарту. [4]

Німецький філософ Даніель-Паскаль Цорн описує помилки у правих популістських та лібертаріанських думках як хибу нірвани: для прикладу, очікування щирості, чесності і реальної точності від засобів масової інформації; або припущення деяких лібертаріанських ідеологів про необмежену свободу людини. В обох випадках це можливо лише в ідеальному нереальному суспільстві.

Хибу нірвани можна уникнути не недосяжним ідеалом, а реальними умовами як основою для прийняття рішень. У політичному та економічному контексті це означає, що потрібно порівнювати лише реалізовані інституційні механізми. Невдачу на ринку слід протиставити можливості провалу держави і навпаки. Порівняльний інституційний аналіз, тобто порівняння реальних та можливих інституцій, дозволяє уникнути помилки.

Дивись також

Посилання

Індивідуальні докази

  1. Nirvana fallacy. Wikipedia (англ.). 28 липня 2021. Процитовано 6 вересня 2021.
  2. Economists and the analysis of government failure: fallacies in the Chicago and Virginia interpretations of Cambridge welfare economics. 2012-07. doi:10.1093/cje/ber047. Помилка цитування: Некоректний тег <ref>; назва «backhouse2012» визначена кілька разів з різним вмістом
  3. Logik für Demokraten. Klett-Cotta. 2017. с. 63, 125, 220, 296. ISBN 978-3-608-96096-9. Помилка цитування: Некоректний тег <ref>; назва «zorn2017» визначена кілька разів з різним вмістом
  4. Logically Fallacious: The Ultimate Collection of Over 300 Logical Fallacies. ISBN 978-1456607524. Помилка цитування: Некоректний тег <ref>; назва «bennett» визначена кілька разів з різним вмістом

Помилка цитування: Тег <ref> з назвою "demsetz1969", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.
Помилка цитування: Тег <ref> з назвою "eisenberg1990", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.
Помилка цитування: Тег <ref> з назвою "eggert2018", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.
Помилка цитування: Тег <ref> з назвою "eggertson1990", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.
Помилка цитування: Тег <ref> з назвою "holl2014", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.
Помилка цитування: Тег <ref> з назвою "minter2018", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.
Помилка цитування: Тег <ref> з назвою "zimmermann2013", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.