Друга Каппельська війна: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вилучено вміст Додано вміст
Створена сторінка: '''Друга Каппельська війна''' — збройний конфлікт між реформатськими та католицькими кантонами Швейцарії, який відбувся 1531 року під час Реформація у Швейцарії|швейцарс...
(Немає відмінностей)

Версія за 00:29, 26 листопада 2023

Друга Каппельська війна — збройний конфлікт між реформатськими та католицькими кантонами Швейцарії, який відбувся 1531 року під час швейцарської Реформації.

Друга війна була продовженням Першої Каппельської війни, що завершилася 1529 року без початку військових дій Першим Каппельським миром, загалом вигідним для протестантів, на чолі яких стояв Цюрих[1]. Водночас фактичний очільник Цюриха Ульріх Цвінглі був незадоволений миром і планував поновити воєнні дії, щоб поширити Реформацію на всю Швейцарію[2].

Після того, як п'ять католицьких лісових кантонів уклали союз із габсбурзькою Священною Римською імперією, Цюрих і Берн організували економічну блокаду цих кантонів. У відповідь католицькі кантони мобілізували свої війська і виступили походом на Цюрих. Цюрих не дістав підтримки від Берну[1], тому його сили були явно слабкішими за сили католиків. 11 жовтня 1531 року під Каппелем зустрілися 7—8 тисяч католиків і від 1200 до 2000 цюрихців. У битві під Каппелем протестанти були розбиті, загинуло 500 осіб, серед яких був Ульріх Цвінглі. Його тіло було знайдено наступного дня, четвертовано і спалено, а прах осквернено.

Після битви під Каппелем Цюриху прийшли на допомогу Берн та інші кантони. Протестантські кантони 15 жовтня зробили похід у відповідь. Через слабку дисципліну просування йшло повільно, 23 жовтня цюріхські війська стали табором під Менцінгеном. Уночі на табір було скоєно напад, протестанти втратили близько 600 осіб і були змушені відійти. У листопаді за посередництва нейтральних кантонів почалися мирні переговори. Другий Каппельський мир став невигідним для протестантів — згідно з ним ті громади, що вже перейшли в протестантизм, могли зберегти свою релігію, проте на більшості територій перевагу отримали католики. Окремі стратегічно важливі населені пункти, у яких переважали протестанти, примусово були оголошені католицькими. За результатами Другого Каппельського миру релігійна карта Швейцарії надовго стабілізувалася.

Примітки

  1. а б Michael W. Bruening. Calvinism's first battleground: conflict and reform in the Pays de Vaud, 1528-1559. — Studies in early modern religious reforms. — Springer, 2005. — Т. 4. — С. 34. — ISBN 9781402041938.
  2. William Roscoe Estep. Renaissance and Reformation. — Wm. B. Eerdmans Publishing, 1986. — С. 192. — ISBN 9780802800503.