Євразійський Союз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Євразійський Союз, 2011 рік

Євразі́йський Сою́з (рос. Евразийский Союз, біл. Еўразійскі Саюз, каз. Еуразиялық Одақ) — геополітичний проект реставрації імперської гегемонії Росії (після розпаду СРСР, через наступні етапи: створення СНД, Союзу Білорусі та Росії, Митного Союзу, ЄврАзЕС, ЄЕП), започаткований Володимиром Путіним[1][2][3].

На відміну від «соціалістичного» СРСР, чиєю офіційною ідеологією був пролетарський інтернаціоналізм, «Євразі́йський Сою́з» базується на панрусизмі та латентному (прихованому) російському шовінізмі. Ідейним підґрунтям Євразійського Союзу служить концепція Російський світ.

Мета[ред.ред. код]

На думку кандидата історичних наук Олександра Дудніка[Хто?], Євразійський проект має стати завершальним етапом економічної політичної, військової та культурної інтеграції в рамках одного полюсу на пострадянських просторах на чолі з Росією. Реалізація даного проекту відповідає зовнішньополітичній стратегії Росії, розрахованій до 2020 року, продовжує дослідник, та буде здійснюватися в рамках передвиборчої президентської кампанії Путіна 2012-го[4](джерело не відкривається)

Ось як окреслює Володимир Путін мету появи Євразійського Союзу:

«Ми пропонуємо модель потужного наднаціонального об'єднання, здатного стати одним з полюсів сучасного світу і при цьому грати роль ефективної «зв'язки» між Європою і динамічним Азіатсько-Тихоокеанським регіоном.» — В. Путін.[5]

Низка оглядачів та дослідників вважає, що неофіційною метою, згідно зі словами того ж Путіна[6], є поновлення антипода Європейського Союзу — мілітирастичної диктаторської світової «наддержави», подібної до колишньої наддержави[7]СРСР, яка припинила своє існування у 1991 році[8][9][10][11]

Зокрема, проти даного проекту досить різко висловився лідер Узбекистану Іслам Карімов:

«Ні для кого не є таємницею, що в наші дні робляться різноманітні і все активніші спроби, спрямовані на те, щоб представити в брехливому світлі труднощі, з якими ми сьогодні стикаємося, наполегливу роботу, виконану нами на шляху до досягнення незалежності. І, перш за все, можна спостерігати як сьогодні в колишньому радянському просторі робляться спроби спотворити шляхом помилкових трактувань картину в очах молоді, яка не жила за часів старого репресивного режиму і не має про нього достатньою інформації. Ці спроби покликані породити в їх умах ностальгію за радянським минулим».

«Неважко помітити, що ті хто це робить відмовляються прийняти розпад колишнього Союзу, який був радянською імперією, як природний і законний процес, і зрозуміти, що причинами його розпаду були, перш за все, неспроможність політичних, економічних та ідеологічних основ тієї держави». [12]


Склад[ред.ред. код]

Проект Євразійського Союзу, та країни на які він претендує, 2011 рік:
   Країни члени ЄАС.
   Кандидати: Киргизстан, Таджикистан.

18 листопада 2011 в Москві лідерами Росії — Медвєдєвим, Білорусі — Лукашенком та Казахстану — Назарбаєвим, була підписана декларація про створення Євразійського Союзу.

Декларація проголошує створення першого наднаціонального органу — Євразійської Комісії, яка безпосередньо займеться створенням інститутів майбутнього союзу, а також виконанням «дорожньої карти».

Дата Країна
Кількість членів
2012—2013 Білорусь Білорусь
Казахстан Казахстан
Росія Росія
3

(Білорусь та Казахстан входили та входять до складу майже всіх інтеграційних об'єднань, ініційованих російським керівництвом раніше, зокрема СНД, ЕЄП, Митного союзу та ЄврАзЕС.)

Становище у світі[ред.ред. код]

Частка країн Євразійського Союзу (Білорусь, Казахстан і Росія) у світовому ВВП[13]:
   Інші країни - $22.2 трлн. (32%)
   ЄС - $17.1 трлн. (25%)
   США - $14.8 трлн. (22%)
   Китай - $7.2 трлн. (10%)
   Японія - $5.8 трлн. (8%)
   Євразійський союз (Білорусь, Казахстан, Росія) - 2.1 трлн. (3%)
2011р.


На 2012 рік керівництво держав-членів Євразійського Союзу не досягло в розвитку власних країн якихось небуть значних успіхів, майже за всіма показниками поступаючись країнам ЄС.

Так ВВП на душу населення, розрахований за ПКС (паритетом купівельної спроможності), у 2011 році для Росії становив $ 16,700 (лише 70 місце серед усіх світових економік), для Білорусі — $ 14,900 (85 місце), для Казахстану — $ 13,000 (93 місце)[14].

Головнею статею наповнення бюджетів для більшості з них є експорт (для Білорусі ре-експорт [15]) природної сировини [16][17].

Зокрема загальна частка ВВП трійки країн цього союзу в 2010 році склала 2,6% від світового.[18] За рівнем корупції, згідно з рейтингом Transparency International в 2010 році, Казахстан посів 105 місце серед 178 країн, Білорусь — 127, Росія — 154.[19]

За рейтингом економічних свобод оприлюдненим The Heritage Foundation в 2010 році, Казахстан посів 78 місце серед 178 країн, Росія — 143, Білорусь — 155.[20]

Згідно з індексом демократії, який щорічно складає Economist Intelligence Unit — Росія посідає 117 місце («Авторитарний режим») серед 167 країн, Казахстан — 137 («Авторитарний режим»), Білорусь — 139 («Авторитарний режим»). [21][22]

Україна і Євразійський союз[ред.ред. код]

В Україні відношення до даного новоутворення неоднозначне. Ставлення до нього погіршилося після того, як молодіжним крилом даного проекту, так званим Євразійським Союзом Молоді, був вчинений акт вандалізму — знищення державних символів України на горі Говерла.

На підтримку даного утворення виступили лідер КПУ Петро Симоненко та лідер КПРС Леонід Грач[Джерело?].

За словами керівника українського Інституту публічної політики Віктора Чумака, російське керівництво єдине у своїх поглядах щодо України:

«Без участі України в наднаціональних інтеграційних проектах не буде ні «Російського світу», ні «єдності слов’янських народів», ні довіри російських виборців до своїх кандидатів, які не змогли раз і назавжди розв’язати «українське питання».[23]

Підтвердив це спікер Державної думи Росії Гризлов:

...«Тим часом, офіційний Київ підписав документи, що стосуються зони вільної торгівлі та участі в інтеграційних процесах з країнами СНД. У нас тісні економічні зв'язки, багато спільних проектів. Наприклад, виробництво літаків Ан. Ми хочемо бачити Україну в майбутньому Євразійському союзі і вважаємо, що без неї він буде неповним»[24]

Натомість Президент України Віктор Янукович неодноразово наголошував на незмінності проголошеного в Конституції України курсу на інтеграцію в об'єднану Європу[25][26][27], хоча і з деякими омовками[28].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Путін: у 2013 році з'явиться Євразійський союз (рос.)
 2. Путін взявся за Євразійський союз
 3. Путін поставив завдання побудувати Євразійський союз
 4. Європейський союз чи Євразійський союз: що вигідно для України?
 5. Володимир Путін, Новий інтеграційний проект для Євразії — майбутнє, яке народжується сьогодні, «Ізвестія», 03.10.2011. (рос.)
 6. Володимир Путін, Новий інтеграційний проект для Євразії — майбутнє, яке народжується сьогодні, «Ізвестія», 03.10.2011. (рос.)
 7. У СРСР ВВП на душу населення за ПКС у 1991 році становив 9130 дол. США — це станом на той рік був 33 показник у світі
 8. Євразійський союз - повернення СРСР? "Limes", Італія
 9. Євразійський Союз, як продовження "Третього Риму" - Андрій Шкіль
 10. Путін та Медведєв взяли курс на відновлення СРСР
 11. «Безперспективний Союз» - Андреас Умланд
 12. Каримов раскритиковал Евразийский союз - "EurasiaNet", США (рос.)
 13. www.cia.gov: World GDP in 2010 year(англ.)
 14. Країни за рівнем ВВП на душу населення
 15. Експорт Руспубліки Білорусь (рос.) (PDF, 2 МБ)
 16. Експорт Казахстану (рос.)
 17. Експорт Росії
 18. www.cia.gov: World GDP in 2010 year(англ.)
 19. Transparency International (англ.)
 20. The Heritage Foundation (англ.)
 21. Democracy Index (The Economist) in English Wikipedia
 22. Індекс демократії 2010 (англ.) (PDF, 3 МБ)
 23. Європейський союз чи Євразійський союз: що вигідно для України?
 24. Гризлов: Без України Євразійський союз буде неповним
 25. Президент розповів в інтерв'ю Bloomberg про євроінтеграцію та відносини з Росією
 26. Янукович: Україна повинна інтегруватися в ЄС через реформи - Віктор Янукович в інтерв’ю грецькій газеті «Ethnos tis Kyriakis»
 27. Янукович: Євроінтеграція – наш вибір
 28. Янукович не виключає, що євроінтеграцію поставлять "на паузу"

Джерела[ред.ред. код]