Єврейська поліція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Співробітник єврейської поліції. Лодзінське гетто

Єврейська полі́ція — розповсюджена назва «Служби порядку» (нім. Judischer Ordnungsdienst пол. Żydowska Służba Porządkowa) — органу для забезпечення порядку, який утворювався у кожному єврейському гетто під час нацистської окупації.

Існувала у 19391943.

Формально підпорядковувалась юденратам — радам, які очолювали відповідні гетто. Зброї не мала — членам полиції дозволялось носити тільки гумові кийки. На чолі поліції Варшавського гетто стояв колишній полковник польської поліції Юзеф Шерінський.

Функції можна поділити на три складові:

  • а) виконання німецьких наказів, отриманих через юденрат або безпосередньо від окупаційної влади;
  • б) виконання розпоряджень юденрата;
  • в) задоволення внутрішніх потреб общини.

До перших двох типів відносився збір контрибуцій, штрафів і податків, конфіскація майна, збір на примусові роботи і у період депортації — участь в арештах для етапуванні населення у табори.

До третього типу відносилась підтримка порядку і чистоти в громадських місцях, боротьба зі злочинністю. Внутрішня поліція активно допомагала нацистам у переслідуванні інших євреїв, у тому числі і у їх відправці до концтаборів. Що стосується чисельності, то вона залежала від чисельності населення гетто. Так, наприклад, у Варшавському гетто у «Службі порядку» служили близько 2500 чоловік, в Лодзі — 1200, у Львові — близько 700.

Коли гетто спорожніло, підійшла черга й до самих поліцаїв. Багатьох членів єврейської поліції врешті-решт спіткала доля інших жертв голокосту. Саме це, зокрема, стало причиною повстання поліцаїв Варшавського гетто, коли завершуючи ліквідацію Варшавського гетто нацисти заарештували спочатку усіх членів сімей поліцаїв, а пізніше відправили до концтаборів і їх самих. Саме тому деякі поліцаї взяли участь у повстанні у Варшавському гетто.

Також відомі факти участі поліції у русі опору в Ризькому гетто.

Львівський підрозділ[ред.ред. код]

У львівському юденраті «службою порядку» була — «юдейська» поліція «дистрикта Галіція». Формені кашкети семисот із зайвим поліцейських були увінчані шестикінечною зіркою з буквами «ЮОЛ», що означало «Юдише орднунг Лемберг» — «юдейський порядок Львова». Беззвітно розпоряджаючись підвідомчою їм в'язницею для євреїв і намагаючись за всяку ціну вислужитися перед начальниками зондеркоманд, сіоністські поліцаї за допомогою масивних гумових палиць наводили порядок серед мешканців Юденрату.

Більшість з цих людей обрали шлях виживання шляхом найтіснішої співпраці з нацистами. Деякі євреї служили штатними агентами гестапо — повідомляли про приховане золото, а також про підпільників.

Посилання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]


Єврейська історія Це незавершена стаття з єврейської історії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.