Єврейське кладовище

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук


Євре́йське кладовище (івр. בית עלמין‎ «бейт альмін» або «бейт кварот») — некрополь, на якому поховано євреїв згідно з єврейською традицією. Земля на цвинтарі вважається святою. Створення цвинтарю є одним із перших пріоритетів для нової єврейської общини.

Єврейське кладовище на Оливковій горі — одному з історичних пагорбів Єрусалиму, листопад 2008 року

Основна відмінність між християнськими, і єврейськими кладовищами полягає у відмінному трактування могил. Християнське розуміння дозволяє порушувати існуючі поховання після певного часу для виконання нових. Християнське кладовище, яке не використовується протягом тривалого часу, може бути ліквідованим. Згідно з принципами юдаїзму кожен надгробок і ціле кладовище є недоторканними, до того часу, допоки відомо про його місце знаходження. До винятків належать випадки, коли виконується ексгумація задля перенесення останків на Святу Землю або до родинної могили, для перенесення з неєврейського кладовища, або коли некрополю загрожують профанація чи підмивання водою.

Історія[ред.ред. код]

Ранні єврейські кладовища були розташовані за межами міста. Надгробки як правило, мають написи на івриті. У діаспорі, є традиція ховати ногами в бік Єрусалима.

Найбільші єврейські кладовища в Європі в Будапешті, Лодзі, Празі, Варшаві та Берліні. Під час Другої Світової Війни, єврейські кладовища по всій Європі були зруйновані і осквернені.

На теренах України євреї вперше отримали привілеї, які гарантували їм непорушність і охорону кладовищ згідно з Каліським статутом (пол. Statut kaliski), виданого Болеславом Благочестивим (пол. Bolesław Pobożny) у 1264 році.

Назви[ред.ред. код]

В івриті для означення єврейського кладовища застосовуються такі назви:

  • בית עולם бейт олам — «дім світу» або «дім вдячності»
  • בית חיים бейт хаїм — «дім життя» (евфемізм)
  • בית קברות бейт кварот — «дім гробів»
  • בית עלמין бейт альмін — «дім вічності» (вираз запозичений з арамейської мови).

Кіркут (пол. kirkut, kierkow, kierchol, kirchol, від нім. Kirchhof — «ділянка біля храму для поховання померлих») — традиційна назва, якою користувалися в Галичині українці й поляки. Кіркут з усіх сторін оточувався ровами й земляним валом, звідки й походить його інша, характерна для Галичини, назва — окописько, окопище. Євреї Галичини застосовували назви ідишем, які походять від івриту: бейсойлем, бейсакворес.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Юдаїзм Це незавершена стаття про юдаїзм.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.