Іванко-дурник

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Іванко-дурник охороняє поле («Горбоконик»)
Іванко-дурник в дворянському одязі

Іванко-дурник (рос. Иван-дурак, Иванушка-дурачок, англ. Ivan the Fool) — частий персонаж російських народних казок. Іванко-дурник описується як симпатичний світловолосий і блакитноокий молодик. Згадується в таких російських казках як Свинка — золота щетинка, Горбоконик, Сивка-Бурка, Іван селянський син і чудо-юдо, Кінь, скатертина і ріжок тощо.

В історіях, Іван-дурень, як правило, зображується як мужичів син з бідної родини. Він, як правило, молодший з трьох братів, які, набагато розумніші, ніж він, проте які недобрі і заздрісні до нього.

Простота Івана і відсутність лукавства, завжди допомогають йому в його пригодах . Наприклад, він прислухається до свого серця, а не до розуму, він легко забуває про кривду і прагне допомогти іншим, навіть за свій рахунок. Його наївність, доброта і сміливість допомагають йому боротися з лиходіями, заводити друзів, завойовувати серця принцес і в кінцевому рахунку нагороджується.

Мораль цих історій в тому, що Іван-дурень, насправді, рідко дурень, він просто сприймаються таким завдяки своїй простоті характеру і веселістю. За однією з версій, персонаж Іван-дурень, який був спочатку створений не був призначений бути дурнем взагалі. У той час (15-16 століття) російське слово "дурак" (укр. дурень) не мало негативної конотації, і використовувалося для позначення молодшого сина у родині. І тільки пізніше слово отримало нове значення, з якого виникла двозначність.[1]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Sini︠a︡vskiĭ, Andreĭ; Turnbull, Joanne; Formozov, Nikolai. «Ivan the Fool – Russian Folk Belief». Glas Series (Glas New Russian Writing). с. 415. ISBN 978-5717200776. 

Посилання[ред.ред. код]


прапор Росії Це незавершена стаття про Росію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.