Івано-Франківська архієпархія УГКЦ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Івано-Франківська архиєпархія УГКЦ
герб Івано-Франківської архиєпархії УГКЦ
Обряд візантійський
Головне місто Івано-Франківськ
Країна Україна
Дата заснування 29 січня 1884

Івано-Франківська архиєпархія — одна із чотирьох греко-кататолицьких архієпархій в Україні, входить до складу Івано-Франківської митрополії.

Станиславівська єпархія заснована (шляхом виділення з Львівської єпархії) декретом цісаря Франца Йозефа І від 29 січня 1884 і буллою папи Лева XIII від 25 березня 1885.

Івано-Франківська єпархія підвищена до рангу архієпархії 13 грудня 2011 року.[1]

Єпископи[ред.ред. код]

Митрополити[ред.ред. код]

Історія[ред.ред. код]

Єпархія в 1936 році мала 20 деканатів, 419 парохій, 419 матерні і 393 дочірні церкви, 541 священників (у т. ч. 22 ченці); 7 чоловічих (6 Василіянських і 1 Редемптористів) і 2 жіночі (Сестер Василіянок) монастирів; 28 домів Сестер Служебниць і 4 ін.; 1035 000 вірних. При Станиславівській єпархії діяла капітула, існували Духовна Семінарія (з 1907) і Богословський Ліцей (1935 — 8 проф., 92 учні), виходив тримісячник «Добрий Пастир» (з 1931); з важливіших церк. і рел. товариств: «Апостольство Молитви», Кат. Акція, товариство «Скала».

Піднесення до митрополії[ред.ред. код]

13 грудня 2011 року, у день Святого Андрія Первозванного, Предстоятель Української греко-католицької Церкви Блаженніший Святослав (Шевчук) , вслід за Львівською митрополією, проголосив утворення Івано-Франківської митрополії УГКЦ і ввів на престол її першого Митрополита – Владику Володимира (Війтишина). Таким чином митрополит отримав повноваження та обов’язки, передбачені кан. 131–139 Кодексу канонів Східних Церков. Він скликатиме Митрополичий Синод, який врегульовуватиме питання діяльності Церкви на певній території, матиме право висвячувати, інтронізувати єпископів своєї митрополії, дбатиме про ретельне дотримання віри, проводитиме канонічні візитації, якщо вони занедбані в єпархіях, а також має створити Митрополичий трибунал. Варто зауважити що територіально Івано-Франківська Митрополія є найбільшою митрополією в Західній Україні, адже в її юрисдикцію входять дві області - Івано-Франківська та Чернівецька, та другою за територією після Київської Митрополії УГКЦ.

Деканати (1938)[ред.ред. код]

Деканати[ред.ред. код]

 1. Більшівцівський
 2. Богородчанський
 3. Боднарівський
 4. Болехівський
 5. Букачівський
 6. Бурштинський
 7. Войнилівський
 8. Галицький
 9. Долинський
 10. Єзупільський
 11. Центральний м.Івано-Франківська
 12. Північно-західний м.Івано-Франківська
 13. Південно-східний м.Івано-Франківськ
 14. Калуський
 15. Лисецький
 16. Перегінський
 17. Рогатинський
 18. Рожнятівський
 19. Солотвинський
 20. Тисменицький
 21. Черченський

Собори[ред.ред. код]

Собор Івано-Франківської архієпархії УГКЦ “Євангелізація і душпастирство в ІІІ тисячолітті"

Цікаві факти[ред.ред. код]

Впродовж періоду від легалізації УГКЦ в 1989 р. — до 1992 в Україні знаходилися лише дві єпархії — Львівська та власне Івано-Франківська (також окремо в Закарпатті, діяла греко-католицька Мукачівська єпархія — не підпорядкована УГКЦ).

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Релігія Це незавершена стаття про релігію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.