Ідріс (пророк)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Іслам

Історія ісламу

Фундації Ісламу

ЄдинобожністьСимвол віри
МолитваПіст
Благодійність
Паломництво до Мекки

Основні представники

МухаммадПророки ісламу
Сподвижники пророка
Халіфи
Нащадки пророка

Книги і закони

КоранСуннаХадис
МазхабШаріатІджтихад

Течії ісламу

СунізмШиїзмСуфізмВаххабізмСалафізм
ІбадизмАшаритиМатуридітиМутазиліти
ІсмаїлізмДрузиАлавіти
ІмамітиЗейдити
Хариджизм

Ісламська культура
ТеологіяДжихад

ІсламізмПанісламізмУмма
СвятаЖінка
Ісламська літератураІсламська поетикаІсламська каліграфіяІсламська наукаІсламська архітектураІсламська держава


Ідріс (араб. ‎ إدريس), (біблійний Єнох) — пророк (набі) і праведник. У мусульманській традиції він вважається першим, хто писав каламом і шив голкою, вмів дізнаватися про майбутнє за зірками і знався на відліку часу. За переданням Ідріс був вознесений на небо живим. Основні елементи його образу у післякоранічних переказах випливають з легенд про Єноха в їх юдейських, християнських та гностичних варіантах.

Ідріс в мусульманській традиції[ред.ред. код]

Згідно з ісламською традицією, Ідріс був нащадком Шита, сина Адама. Народився Ідріс у Вавилоні (за іншими переказами у Єгипті). Коли люди почали відходити від релігійних заповідей, Аллах обрав його своїм пророком. Спочатку він проповідував серед свого народу. Однак, незважаючи на всі його зусилля, більшість не змінила свого способу життя. Тоді пророк Ідріс виїхав з Вавилону до Єгипту, разом з ним переселилися до Єгипту ті, хто повірив його проповіді.
Ідріс був вченою людиною, володів кількома науками, зокрема, математикою і астрономією. Він був знавцем давніх писань Адама і Шиса (біблійний Сиф). Вважається, що він володів 72 мовами, і закликав до віри у Аллаха різні племена їхніми рідними мовами. Однак мало хто дослухався до його слів.
За переданням вважається, що він заснував коло 100 міст. Ідріс отримав від Аллаха здатність творити чудеса. Він знав кількість листя на деревах, поіменно перераховував усіх пророків, що прийдуть у світ після нього, передбачав великий потоп, що відбувся за часів Нуха (Ноя). Аллах послав йому одкровення-сувій (суху) на 30 сторінках. За мусульманським переданням, Ідріс обманувши ангела смерті потрапив до раю, і за свою вірність Аллаху лишився там на одному з небес до судного дня. В Корані про нього йдеться: «Згадаємо в Писанні Ідріса: воістину, він був праведником і пророком. Ми вознесли його на високе місце» (19: 56/57).
Вважається, що пророк Мухаммед зустрічався з Ідрісом під час свого чудесного нічного вознесення (див. Мірадж).
В переданнях йдеться також про те, що всі давні філософи, мислителі та вчені отримали своє знання завдяки книгам Ідріса.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]