Ізобари (ядерна фізика)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Ізобари (в ед.ч. ізобар; др.-греч. ἴσος (Isos) — «однаковий» + βάρος (Baros) — «вагу») — нукліди різних елементів, що мають однакове масове число; наприклад, изобарами є 40 Ar, 40 K, 40 Ca. Хоча масове число (тобто число нуклонів) A = N + Z в ядрах-ізобарах однаково, числа протонів Z і нейтронів N розрізняються: , . Сукупність ізотопів з однаковим A , Але різним Z називають ізобаріческом ланцюжком. У той час як масове число ізобари однаково, їх атомні маси збігаються лише приблизно. Залежність атомної маси (або надлишку маси) від Z в ізобаріческом ланцюжку показує напрямок можливих бета-розпадів. Ця залежність у першому наближенні являє собою параболу (див. формула Вайцзеккера) — перетин долини стабільності площиною A = const .

Ті види радіоактивного розпаду, які не змінюють масове число (бета-розпад, подвійний бета-розпад, ізомерний перехід), переводять одне ядро-ізобар в інше. Оскільки розпади такого роду відбуваються в напрямку зменшення надлишку маси, послідовність таких розпадів закінчується на ядрі, що представляє енергетичний мінімум в даній ізобаріческом ланцюжку (бета-стабільне ядро). Для ядер з парним масовим числом таких локальних мінімумів на ізобаріческом ланцюжку може бути від 1 до 3, оскільки парному-парні ядра (Z і N парних) завдяки енергії спарювання мають більшу енергію зв'язку, ніж непарній-непарні ядра з тим же масовим числом. Локальні мінімуми відрізняються зарядом ядра на 2 одиниці (), Тому прямі бета-переходи між основними станами таких ядер неможливі (бета-розпад змінює заряд ядра на одиницю). Переходи з локальних мінімумів ланцюжка в глобальний можливі лише завдяки подвійним бета-процесів, які є процесами другого порядку по константі зв'язку слабкої взаємодії і тому сильно пригнічені: періоди напіврозпаду перевищують 10 19 років. Таким чином, для непарних A існує один бета-стабільний ізобар, для парних A — Від одного до трьох. Якщо альфа-розпад (та інші види розпаду, що змінюють масове число) для бета-стабільного ізотопу заборонений або сильно пригнічений, то цей ізотоп присутній в природної суміші ізотопів.

В мас-спектрометрії изобарами називаються як ядра з однаковим масовим числом, так і молекули с (приблизно) однаковою молекулярною масою. Так, молекули 16 O 1 H 2 H (напівважкій води) є молекулярними изобарами до атома 19 °F. Іони таких молекул і атомів мають майже однакове ставлення маса / заряд (при рівному заряді) і, отже, рухаються в електромагнітних полях мас-спектрометра по майже однаковою траєкторії, будучи джерелом фону для своїх ізобар.

Фізика Це незавершена стаття з фізики.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.