Іллірік (римська провінція)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Coat of arms of Dalmatia.svg

Історія Далмації

Античність
Іллірія
Далмати
Далмація (Римська провінція)
Середньовіччя
Приморська Хорватія
Середньовічні Далмацькі князівства
Паганія
Дубровницька республіка
Рання сучасна історія
Полицька республіка
Хварське повстання
Іллірійські провінції
Королівство Далмація
20-те сторіччя
Приморська бановина
Далмацька битва
Римська провінція Іллірік
Римські провінції на Балканах.

Ілі́рік (лат. Illyricum) — провінція Римської республіки заснована на місці Іллірійського царства. Вона тягнулася від річки Дрін в сучасній Албанії до Істрії на півночі сучасної Хорватії і річки Сава в Боснії і Герцеговині. Центром провінції було місто Солін (лат. salonae), розташоване недалеко від сучасного міста Спліт в Хорватії.

Іллірія була переможена в 168 до Р. Х., коли римляни перемогли військо іллірійського царя Гентія. З 167 до Р. Х. південна частина Іллірії стала формально незалежним царством під протекторатом Риму.

Цей регіон мав важливе стратегічне і економічне значення для Риму На іллірійському убзережжі розташовувалося декілька крупних торгівельних портів, а у внутрішніх землях вівся видобуток золота. У Іллірії також починалася Егнатієва дорога, що сполучала Діррахій (сучасний Дуррес) на адріатичному узбережжі і Візантій на узбережжі Мрамурового моря.

У 59 до Р. Х. на підставі закону Ватінія Іллірія була перетворена на римську провінцію Іллірік і разом з Цизальпійською Галлією віддана Цезару, як проконсулу.

Провінція Іллірік збільшувалася у міру розширення римської держави в серії війн, відомих як Паннонські війни (лат. bellum Pannonicum) 12 до Р. Х., — 9 до Р. Х., проти паннонських племен. У 10 році, після повстання Бато (лат. bellum Batonianum) 6-9 років провінція Іллірік була розділена на дві частини: Паннонія на півночі і Далмація на півдні.

Назву «Іллірік» продовжували використовувати щодо до цього регіону, і пізніше воно було застосоване імператором Діоклетіаном до утвореної їм преторіанської префектури Іллірік, в яку входили Паннонія, Норік, Крит і весь Балканський півострів, за винятком Фракії.

Див. також[ред.ред. код]