Інвестиційна монета

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Інвестиційна монета (англ. bullion coin) — монета, виготовлена з коштовного металу, що використовується як засіб заощадження, інвестування, та розрахунків. Інвестиційні монети є товаром, який інвестори використовують для хеджування проти рецесії або інфляції. Ціна на інвестиційні монети може істотно коливатись, але зберігатись порівняно високою та більшою ніж ціна на метал, з якого вона виготовлена через вартість її виробництва (сеньораж).[1] Номінальна вартість інвестиційних монет є значно нижчою, ніж вартість коштовного металу, який міститься в монетах, що робить недоцільним їх використання як засобу платежу та завдяки чому вони стають об’єктом інвестування і тезаврації.

У світовій практиці до інвестиційних монет, як правило, відносять монети, які були викарбувані після 1800 року, мають пробу не нижче 900 і є або були законним платіжним засобом у країні їх походження.[2]

На сучасних інвестиційних монетах, як правило, вказується їх маса або маса хімічно чистого коштовного металу, яка міститься в цих монетах (зазвичай - в унціях). Як правило (але не завжди) на ваговій монеті вказана номінальна вартість, але реально монета коштує дорожче. Випускаються срібні, золоті, платинові і паладієві інвестиційні монети. Першою інвестиційною монетою зазвичай вважається південноафриканський Крюґерранд, випущений в 1967 році. Пам'ятні, колекційні та ювілейні монети, що емітуються в різних країнах в останні роки не відносяться до класу Інвестиційних монет.

Інвестиційні монети України[ред.ред. код]

28 грудня 2011 НБУ увів в обіг інвестиційні монети «Архістратиг Михаїл»[3].

1 UAH 2011 silver A.jpg1 UAH 2011 silver R.jpg 20-UAH-2011-gold-A.png 20-UAH-2011-gold-R.png

Монета номіналом 20 гривень зроблена із золота — Au 999,9; маса коштовного металу в чистоті 1 тройська унція; діаметр 32,0 мм; товщина монети з гуртом 2,4 мм; гурт монети «секторальне рифлення»; категорія якості карбування «анциркулейтед», з роком карбування «2011». Тираж монети — 1 500 шт.

Монета номіналом 10 гривень зроблена із золота — Au 999,9; маса коштовного металу в чистоті 1/2 тройської унції; діаметр 25,0 (±0,1) мм; товщина монети з гуртом 2,0 (±0,1) мм; гурт монети «секторальне рифлення»; категорія якості карбування «анциркулейтед».

Монета номіналом 5 гривень зроблена із золота; маса коштовного металу в чистоті 1/4 тройської унції; діаметр 20,0 мм; товщина монети з гуртом 1,6 мм; гурт монети «секторальне рифлення»; категорія якості карбування «анциркулейтед», з роком карбування «2011». Тираж монети — 3 000 шт.

Монета номіналом 2 гривні зроблена із золота — Au 999,9; маса коштовного металу в чистоті 1/10 тройської унції; діаметр 16,0 (±0,1) мм; товщина монети з гуртом 1,1 (±0,1) мм; гурт монети «секторальне рифлення»; категорія якості карбування «анциркулейтед».

Монета номіналом 1 гривня зроблена із срібла — Ag 999,9; маса коштовного металу в чистоті 1 тройська унція; діаметр 38,6 мм; товщина монети з гуртом 3,0 мм; гурт монети «рифлений»; категорія якості карбування «анциркулейтед», з роком карбування «2011». Тираж монети — 10 000 шт. Тираж монети з роком карбування «2012» — 20 000 шт.[4]

На аверсі монет розміщено: угорі малий Державний Герб України та напис півколом НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ, у центрі у восьмикутному картуші на щиті зображено емблему Національного банку України — алегоричні фігури грифонів, між якими — гривня — грошово-вагова одиниця Київської Русі. Крім того, на аверсі розміщено номінал монет, рік карбування та позначення металу, його проби і маси в чистоті.

На реверсі монет зображено Архістратига Михаїла — архангела, який є одним з найшанованіших біблійних персонажів, переможцем зла, покровителем воїнів, які борються за праведне діло; по колу розміщено напис «ЗА НАС І ДУШІ ПРАВЕДНИХ, І СИЛА АРХІСТРАТИГА МИХАЇЛА» (рядки з поеми Т. Г. Шевченка «Гайдамаки»).

Ціни на інвестиційні монети «Архістратиг Михаїл» установлюються на день продажу з урахуванням офіційного (облікового) курсу банківських металів, установленого Національним банком України, та розміру надбавки (премії) до вартості металу. [5]

Інвестиційні монети НБУ є обов'язковими до зворотнього викупу банками, що мають ліцензію НБУ на операції з банківськими металами.

Інвестиційні монети Росії[ред.ред. код]

Такі російські монети прийнято відносити до інвестиційних:

Відповідно до положень підпункту 11 пункту 2 статті 149 частини другої Податкового кодексу Російської Федерації дані монети (але не лише перераховані вище) не підлягають обкладенню ПДВ.

Монета Георгій Побідоносець випускалася щорічно в 2006-2010 та її сумарний тираж є найбільшим серед всіх російських інвестиційних монет.

У 2011 монету Георгій Побідоносець не випускали. Водночас, в 2011-2012 були випущені золоті та срібні інвестиційні монети номіналом 3 і 50 рублів за вагою, ідентичною монетам Георгій Побідоносець, а також золота інвестиційна монета номіналом 100 рублів (щонайменше 15,55 м чистого золота, ≈12 тройської унції), все ці монети мають прямокутну форму (нагадують невеликий злиток). «Програма випуску інвестиційних та пам'ятних монет, присвячених зимовим олімпійським іграм 2014 в Сочі» ЦБРФ передбачала продовження випуску даних монет до 2014 включно.[7] 2013 року карбування золотих монет Георгій Змієборець була продовжена (з роком «2012» на аверсі).

Популярні золоті інвестиційні монети[ред.ред. код]

До найвідоміших золотих інвестиційних монет належать:

Галерея[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Дивіться також[ред.ред. код]