Індійський добровольчий легіон СС «Вільна Індія»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Індійський добровольчий легіон СС «Вільна Індія»
Indische Freiwilligen Legion der Waffen-SS
Bundesarchiv Bild 101I-263-1580-05, Atlantikwall, Soldaten der Legion "Freies Indien".jpg
Кулеметна обслуга MG 34 зі складу добровольчого легіону СС «Вільна Індія». Атлантичний вал, район Бордо. 21 березня 1944
На службі 26 серпня 1942 — 8 травня 1945
Країна Третій Рейх Третій Рейх
Належність Азад Хінд
Вид ЗС Heer - decal for helmet 1942.svg Heer
Ваффен-СС
Рід військ Flag Schutzstaffel.svg СС
Роль піхота
Чисельність легіон (2 300 в/сл)
Війни/битви Друга світова війна
Командири
Визначні
командири
Субхаш Чандра Бос
оберфюрер СС Гейнц Бертлінг
Пізнавальний знак
Символ Flag of Azad Hind.svg (Прапор легіону)

Індійський добровольчий легіон СС «Вільна Індія» (нім. Indische Freiwilligen Legion der Waffen-SS)[1] — військове формування Вермахту, в подальшому військ СС, сформоване з добровольців-уродженців Британської Індії за часів Другої світової війни. Більше 70 відсотків солдат дивізії були мусульманами — вихідцями з нинішнього Пакистану, Бангладешу, а також з мусульманських общин західної і північно-західній Індії.

Історія[ред.ред. код]

Індійський легіон був спочатку війни створений в рядах німецької армії як 950-й Індійський піхотний полк. На кінець 1942 року в полку налічувалося близько 3500 чинів. Після навчання легіон був відправлений на охоронну службу спочатку до Голландії, а потім до Франції (охорона Атлантичного валу). 8 серпня 1944 легіон був переведений у війська СС з позначенням «Індійський легіон Ваффен-СС». Через сім днів індійські добровольці були перевезені поїздом з Локанау в Пойтірз.

Після прибуття в район Пойтірз індусів атакували «маки» (партизани), а в кінці серпня солдати легіону вступили в бій з Опором по шляху з Шатроу в Алліер. На перший тиждень вересня легіон дістався до каналу Беррі. Продовжуючи рух, індуси вели вуличні бої з французькими регулярними військами в місті Дун, а потім відступили в напрямі Санкойна. В районі Лузі індуси потрапили в нічну засідку, після якої легіон прискореним маршем проїхав у напрямку Діжона через Лойрі. У бою з танками противника біля Нуітс — Сайт — Джорджес частина зазнала великих втрат. Після цього бою індуси відступили маршем через Реліпемонт в напрямку Кольмара. А потім продовжили відступ до території Німеччини.

В листопаді 1944 року підрозділ було позначено як «Індійський добровольчий легіон Ваффен-СС». До початку грудня цього ж року легіон прибув в гарнізон міста Оберхоффен. Після Різдва легіон був переведений в навчальний табір Хойберг, де і залишався до кінця березня 1945 року. На початку квітня 1945 легіон був за наказом Гітлера роззброєний. У квітні 1945 року індійський легіон почав рух до швейцарського кордону в надії отримати там притулок і уникнути видачі англо-американцям. Прорвавшись через Альпи в район Боденського озера, індійські добровольці були оточені і взяті в полон французькими «маками» і американцями. З 1943 року в складі індійського полку існувала так звана гвардійська рота, розташована в Берліні і створена для церемоніальних цілей. Протягом війни рота, мабуть, так і продовжувала залишатися в Берліні. Під час штурму Берліна в його обороні брали участь індуси в формі СС, один з них навіть був узятий в полон Червоною Армією, всі вони, ймовірно, і були чинами згаданої «гвардійської» роти.

Райони бойових дій[ред.ред. код]

Командування[ред.ред. код]

Командири:[ред.ред. код]

Бойовий склад Індійського добровольчого легіону СС «Вільна Індія»[ред.ред. код]

Постійні

Формування управління, забезпечення та підтримки

Непостійні

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Littlejohn, David (1987). Foreign Legions of the Third Reich. IV: Poland, the Ukraine, Bulgaria, Romania, Free India, Estonia, Latvia, Lithuania, Finland and Russia (2nd (1994) ed.). San Jose, California: R. James Bender Publishing. p. 127. ISBN 0-912138-36-X.
  • Franz W., Seidler, Die Kollaboration 1939 — 1945, Herbig, ISBN 3-7766-1908-2
  • Davis, McGregor: Flags of the Third Reich, Vol. 2: Waffen-SS, Men-at-Arms-Series Nr. 274, Osprey, London, 1994, ISBN 1-85532-431-8
  • Hauner, Milan (1981), India in Axis Strategy. Germany, Japan and Indian Nationalists in the Second World War, Stuttgart, Klett-Cotta., ISBN 3-12-915340-3
  • Munoz, Antonio J. (2002), The East Came West: Muslim, Hindu & Buddhist Volunteers in the German Armed Forces, 1941–1945., Axis Europa Books., ISBN 1-891227-39-4

Відео[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. У 1942–1944 — Легіон «Вільна Індія» (нім. Legion Freies Indien) або 950-й Індійський добровольчий легіонерський полк (нім. Indische Freiwilligen-Legion Regiment 950)