Інтерновані українці Канади

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Файл:Ukranian prisoners of Spirit Lake internment camp.jpg
Інтерновані українці у таборі інтернованих в Спіріт-Лейк у Абітібі, Квебек, Канада

Інтерновані українці Канади — одна з кількох етнічних груп інтернованих громадян-вихідців із ворожих Канаді країн за часів Першої світової війни, яких обмежено в правах і свободах, — та затримано у 24-х трудових таборах Канади і таборах для інтернованих. Інтерновано між 1914 і 1920 роками в Канаді приблизно 5 тис. українців-громадян Австро-Угорщини.

Акт Адекватних Дій 1914-го року примушував «союзників ворожих країни» офіційно зареєструватися: з 70 тис. українців-імміґрантів із Австро-Угорщини, 8579 інтерновано урядом Канади,— як також і 5954 австро-угорців, більшість з котрих були етнічнимиі українцями. Переважна частина інтернованих — це бідні, безробітні та безсімейні українці, яких у два табори із власної волі супроводжали 81 жінка та 156 дітей різних національностей.

Інтернованих в основному використано як робочу силу: у таборі Кастл-Монтейн у Банфф, Альберта їх затруднено, наприклад, розбудовувати Національний парк «Банфф», у якому трактування їх властями виявилося винятково жорстоким і негуманним. Інколи подібне інтернування продовжувалося і на два роки після війни, попри те, що більшість українців достроково найнято було на роботу приватними компаніями ще й до 1917 року.

У пам'ять інтернування встановлено тут і там по Канаді пам'ятні дошки та меморіали, як-от: на місці табору у Національному парку «Банфф», і в Селі спадщини української культури на сході Альберти. У 2005-му році Прем'єр-міністр Канади Пол Мартін визнав інтернування українців-канадців за темну сторінку історії Канади, унаслідок чого уряд Канади виділив 2,5 млн доларів на фінансування пропам'ятних заходів та освітніх програм, пов'язаних із їхнім інтернуванням.


Посилання[ред.ред. код]

  • Луцюк, Любомир (2001). In Fear of the Barbed Wire Fence: Canada's First National Internment Operations and the Ukrainian Canadians, 1914—1920. Kingston: Kashtan Press.
  • Мартинович, Орест (1991), «Registration, Internment and Censorship», in Ukrainians in Canada: The formative period, 1891—1924, pp. 323—334. Edmonton: Canadian Institute of Ukrainian Studies. ISBN 0-92086-276-4.

External links[ред.ред. код]