Іфігенія в Авліді

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Іфігенія в Авліді
Francesco Fontebasso - The Sacrifice of Iphigenia - WGA7991.jpg
Ф. Фонтебассо Жертвоприношення Іфігенії (1749)
Оригінал Ἰφιγένεια ἐν Αὐλίδι
Жанр трагедія
Автор Еврипід
Мова давньогрецька
Написаний 407 р. до н. е..
Переклад Андрій Содомора

Іфігенія в Авліді — антична трагедія Еврипіда, створена 407 року до н. е.

Передісторія[ред.ред. код]

Іфігенія — старша дочка героя Троянської війни аргоського царя Агамемнона і його дружини Клітемнестри. Цар Спарти Менелай хоче помститися Парісу за спокушання своєї прекрасної дружини Єлени. Греки вже зібрали флот для походу на Трою, на чолі війська став батько Іфігенії Агамемнон, брат Менелая. Військо стоїть в Авліді, але богиня Артеміда наслала на греків безвітря. Ворожбит сказав, що Артеміда вимагає людської жертви, Агамемнон повинен принести в жертву свою дочку Іфігенію.

Сюжет[ред.ред. код]

Агамемнон погоджується принести в жертву Іфігенію, і викликає її з матір'ю з Аргоса в Авліду. Він каже, що, мовляв, хоче видати її заміж за Ахілла. Царя гризуть сумніви, в якийсь момент він передумує та відправляє старого-раба з листом про скасування наказу. Агамемнон хоче, щоб мати і дочка повернулися додому. Але Менелай перехоплює листа і викриває Агамемнона в боягузтві. Тим часом Іфігенія прибуває в Авліду, Клітемнестра зустрічається з Ахіллом, який нічого не чув про весілля, і нарешті старий-раб розповідає їй про справжню мету їхнього приїзду. Клітемнестра дорікає чоловікові в жорстокості, Ахілл хоче захистити Іфігенію, але вона не бажає породжувати нові чвари й погоджується зі своєю долею. Іфігенію ведуть на смерть, починає дути попутний вітер.

Проте Іфігенія не загинула, Артеміда пожаліла її і в останній момент підмінила на вівтарі ланню, а саму Іфігенію відправила на хмарині в Тавриду служити жрицею в храмі, присвяченому Артеміді. Подальші пригоди Іфігенії описані Еврипідом у трагедії «Іфігенія в Тавриді». В трагедії Есхіла «Орестея» було описано, як Клітемнестра помстилася своєму чоловікові Агамемнонові за смерть дочки і вбила його.

Інші літературні твори[ред.ред. код]

  • 1674: Жан Расін, «Іфігенія» (трагедія за мотивами Еврипідової «Іфігенії в Авліді»)

Українські переклади[ред.ред. код]

«Іфігенію в Авліді», а також інші трагедії Евріпіда українською мовою переклав Андрій Содомора. Переклад був опублікований 1993 року.[1].

Примітки[ред.ред. код]

  1. Евріпід. Трагедії. К.: Основи, 1993. 448 с. С. 285–338.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Література Це незавершена стаття про літературу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.