Југотон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Југотон
Тип Фірма звукозапису
Наступник(и) (спадкоємці) Croatia Records
Заснування 1947
Штаб-квартира Загреб, СР Хорватія
Територія діяльності Югославія Югославія
Галузь Звукозапис

Југотон (або Jugoton) — найбільша[Джерело?] компанія звукозапису та мережа музичних магазинів у колишньої Соціалістичної Федеративної Республіки Югославія. Лейбл був розташований у Загребу, у тодішній Соціалістичній Республіці Хорватія. Після розпаду Югославії компанія продовжила працювати у незалежній республіці Хорватія, змінивши своє ім’я на Croatia Records

Історія[ред.ред. код]

Стара наклейка на якої можна побачити лого кампанії, а також ціну у старих югославських дінарах

Југотон був створений 10 липня 1947 році на терітороії націоналізованого загребського заводу «Електрон» За перші роки свого існування фірма надрукувала близько 33 тисяч грамофонних платівок. З 1956 року фірма перейшла на випуск 25-сантиметрових вінілових платівок. Перші з них — з записами народних пісень — «Pjeva vam Ivo Robić».

У 1957 році фірма почала видавати сингли — вінілови платівки з швидкістю 45 обертань у хвилину, а також довгограючи платівки зі швидкістью відтворення 33 обертання у хвилину. У 1958 році була видана перша платівка зі стерео звуком — «Tam kjer murke cveto» у виконанні Kvintet Arsenik.

Серед платівок, які виходили на лейблі було багато знакових та важливих югославських поп і рок альбомів, від таких колективів як Електрични оргазам, Идоли, Haustor, Bijelo Dugme, Šarlo Akrobata, Azra деяки альбоми гуртів Леб и сол і Gordi, а також дуже впливовий для свого часу альбом-компіляція «Paket Aranžman» (Пакет угод)

З часом Jugoton стала укладати угоди з найбільшими звукозаписними компаніями світу — RCA, Polydor, Decca та іншими. За ліцензією на загребській фабриці для внутрішнього ринку, друкувалися платівки Елвіса Преслі, Мадонни, Девіда Боуі, The Beatles, The Rolling Stones, U2, Eurythmics, Kraftwerk, Queen, Deep Purple, Pink Floyd, Iron Maiden, Modern Talking та багатьох інших співаків і груп.. Крім того, компанія володіла широкою мережею музичних магазинів по всій СФРЮ.

Багато виконавців, які представляли Югославію на пісенному конкурсі Євробачення мали контракти з Југотоном, в тому числі переможець конкурсу 1989 року гурт Riva.

Під час процесу розпаду Югославії, у 1990 році — компанію було приватизовано, а також змінено назву на Croatia Records. Від тепер компанія спеціалізується на виданні переважно хорватських музикантів.

У архівах Croatia Records налічується більш ніж 70 000 пісень виконавців колишньої Югославії.

Конкуренція[ред.ред. код]

В кінці 1959 року на теренах тодішньої Югославії у компанії з’явився перший конкурент — белградська фірма PGP RTB (пізніше вона була перейменована у PGP-RTS). Трохи згодом з’явились:

Югоностальгія[ред.ред. код]

«Jugoton», безперечно, є важливою частиною культури колишньої Югославії і одним з елементів югоностальгіі.

Колишній магазин Југотона розташований у головному торговому центру міста Скоп’є (Gradski Trgovski Centar), столиці Республіки Македонія — до сих пір працює під тією ж назвою та керується македонським лейблом Lithium Records[1]

Інший приклад — це онлайн радіо та веб-тв станція «Jugoton», яка працює для югославської діаспори у Відні, Австрія.[2] Вона грає музику як з колишньої СФРЮ, так і музику сучасних виконавців з екс-югославських країн. Однак ця станція зовсім не пов'язана з Југотоном, і не всі виконавці представлені в його програмах, мали контракт з однойменною компанією звукозапису.

Yugoton[ред.ред. код]

Југотон був особливо популярний серед молоді за залізною завісою, яка не могла виїхати в західні країни і рідко мала доступ до західної музики. Одним з рішень для отримання музики західних артистів, було відправитися за покупками до СФРЮ, яка не була країною східного блоку, а була членом Руху неприєднання і в основному відкрита для західних впливів. Таким чином, югославські видання західних виконавців придбали культовий статус у Східній Європі і стали своєрідним символом західної поп-культури. Як данина Југотону, альбом під назвою Yugoton [3] був випущений у Польщі в 2001 році на лейблах ZIC-ZAC Music Company та BMG Польща. Він містить кавер-версії на популярні пісні колишніх югославських колективів, таких як Електрични оргазам, Идоли, Haustor та інші. Пісні були виконані польськими музикантами. На обкладинці диску зображені польські виконавці разом з їхніми гостями Влада Дивлян, колишній учасник гурту Идоли і Дарко Рундек з гурту Haustor.

Інші посилання на Југотон, можна знайти у фільмі Sonnenallee (який розповідає про життя в колишній Східній Німеччині), у сцені з музичним піратом.

Виноски[ред.ред. код]