Абрикосов Олексій Олексійович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Абрикосов Олексій Олексійович
AA Abrikosov ANL1.jpg
Народився 25 червня 1928(1928-06-25) (86 років)
Москва , РРФСР, СРСР
Громадянство СРСР СРСР,
Росія Росія,
США США
Галузь наукових інтересів фізика конденсованих середовищ
Заклад * Московський державний університет
Нагороди

Nobel prize medal.svg Нобелівська премія з фізики (2003)

Орден Трудового Червоного Прапора Орден «Знак Пошани»
Ленінська премія —  1966 Державна премія СРСР —  1982
Nobel prize medal.svg

Олексій Олексійович Абрикосов (нар. 25 червня 1928, Москва) — радянський і американський фізик, лауреат Нобелівської премії з фізики (2003), академік РАН, доктор фізико-математичних наук. Основні роботи зроблені в області фізики конденсованих середовищ.

Біографія[ред.ред. код]

Олексій Абрикосов народився 25 червня 1928 року в родині відомих патологоанатомів — завідувача кафедри патологічної анатомії Другого Московського державного університету (з 1930 року — I Московський медичний інститут) академіка Олексія Івановича Абрикосова та асистента кафедри, прозектора Кремлівської лікарні Фані Давидівни Вульф.

Після закінчення школи в 1943 Абрикосов почав вивчати енерготехніку, але в 1945 у перейшов до вивчення фізики. Після отримання диплома в 1948 році він написав під керівництвом Л. Д. Ландау кандидатську дисертацію на тему «Термічна дифузія у повністю та частково іонізованих плазмах» і захистив її в 1951 у в Інституті фізичних проблем у Москві. У цей же час його батьки були усунені від роботи в Кремлівській лікарні в ході кампанії проти так званих лікарів-шкідників[1]. Після захисту Абрикосов залишився в інституті й захистив у 1955 році докторську роботу з квантової електродинаміки високих енергій. У 1965 році він очолив факультет теоретичної фізики суцільних середовищ в щойно заснованому Інституті теоретичної фізики.

З 1975 року Абрикосов — почесний доктор університету Лозанни.

У 1991 році прийняв запрошення Аргоннської національної лабораторії в Ілінойсі й переселився в США, а в 1999 році прийняв американське громадянство. Абрикосов є членом різних наукових установ, серед яких Національна академія наук США, Російська академія наук, Лондонське королівське товариство та Американська академія наук і мистецтв.

Крім наукової діяльності Олексій Олексійович також викладав:

  • У 19761991 роках він завідував кафедрою теоретичної фізики в МІСіС у Москві.

У 1988 році Абрикосов видав навчальний посібник «Основи теорії металів», написаний на основі його лекцій в МДУ, МФТІ та МІСіС[3] . У США він викладав в університеті Іллінойсу (Чикаго) і в університеті штату Юта. В Англії він викладав в університеті Лафборо.

Олексій Олексійович Абрикосов одружений, виховав двох синів і дочку.

Наукові досягнення[ред.ред. код]

Абрикосов спільно з Миколою Заварицьким, фізиком-експериментатором з Інституту фізичних проблем, виявив при перевірці теорії Гінзбурга — Ландау новий клас надпровідників — надпровідники другого типу. Цей новий тип надпровідників, на відміну від надпровідників першого типу, зберігає свої властивості навіть у присутності сильного магнітного поля (до 25 Тл). Абрикосов зміг пояснити такі властивості, розвиваючи міркування свого колеги Віталія Гінзбурга, утворенням регулярної ґратки магнітних ліній, які оточені кільцевими струмами. Така структура називається «вихровими ґратками Абрикосова», а окрема лінія в ґратці — вихром Абрикосова.

Абрикосов займався також проблемою переходу водню в металеву фазу всередині водневих планет, квантовою електродинамікою високих енергій, надпровідністю у високочастотних полях і в присутності магнітних включень (при цьому він відкрив можливість безщілинної надпровідності) і зміг пояснити зсув Найта при малих температурах шляхом урахування спін-орбітальної взаємодії. Інші роботи були присвячені теорії ненадплинного 3He і речовин при високих тисках, напівметалів і переходів метал-діелектрик, ефекту Кондо при низьких температурах (при цьому він передбачив резонанс Абрикосова — Сула) та побудовою безщілинних напівпровідників. Інші дослідження стосувалися одновимірних або квазіодновимірних провідників і спінового скла.

Спільно з М. Б. Брантом, Є. А. Свистовою та С. М. Чудіновим Абрикосов зробив наукове відкриття «Явище фазових переходів речовини в магнітному полі», яке занесене в Державний реєстр відкриттів СРСР під № 156 з пріоритетом від 25 червня 1967.

У Аргоннської національній лабораторії він зміг пояснити більшість властивостей високотемпературних надпровідників на основі купрату й встановив у 1998 році новий ефект (ефект лінійного квантового магнітного опору), який був вперше виміряно ще в 1928 році П. Капіцею, але ніколи не розглядався як самостійний ефект.

У 2003 році, спільно з В. Л. Гінзбургом та Е. Леггетом, Абрикосов отримав Нобелівську премію з фізики за «основоположні роботи з теорії надпровідників і надплинних рідин».

Він є членом редакційних колегій журналів «Теоретична і математична фізика», «Огляди з високотемпературної надпровідності», був членом редакційної колегії бібліотечки «Квант» (видавництво «Наука»).

Нагороди[ред.ред. код]

Публікації[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Рапопорт Я. Л. На рубежі двох епох. Справа лікарів 1953 (Перевірено 9 листопада 2010)
  2. Олексій Абрикосов, учень Ландау . // Еврейский журнал. 25.06.10. (Перевірено 9 листопада 2010)
  3. Андрєєв А. Ф. , Буздин А. І. , Варламов А. А. , Векілов Ю. Х. , Горьков Л. П. , Дзялошинський І. Е. , Каган Ю. М. , Мухін З. І. , Осіпьян Ю. А. , Пітаєвський Л. П. , Стишов З. М. , Фальковський Л. А. .  Проігноровано невідомий параметр |Journal= (можливо, |journal=?) (довідка); Проігноровано невідомий параметр |Doi= (можливо, |doi=?) (довідка); Проігноровано невідомий параметр |Title= (можливо, |title=?) (довідка); Проігноровано невідомий параметр |Volume= (можливо, |volume=?) (довідка); Проігноровано невідомий параметр |Year= (можливо, |year=?) (довідка); Проігноровано невідомий параметр |Url= (можливо, |url=?) (довідка); Проігноровано невідомий параметр |Pages= (можливо, |pages=?) (довідка); Проігноровано невідомий параметр |Issue= (можливо, |issue=?) (довідка); Пропущений або порожній |title= (довідка)

Література[ред.ред. код]

  • Кто есть кто в РФ и ближнем зарубежье. — М.: Новое время, 1993. — 784 с.

Посилання[ред.ред. код]