Агата Крісті (гурт)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Агата Кристи
фотографія
Агата Крісті в 1998 році. Зліва направо: Андрій Котов, Вадим Самойлов, Олександр Козлов і Гліб Самойлов
Основна інформація
Жанр Арт-рок
Пост-панк
Альтернативний рок
Психоделічний рок
Роки 1988 — 2010, 2015 (реюніон)
Країна СРСР СРСР
Росія Росія
Звідки Свердловськ
Мова Російська
Склад Вадим Самойлов
Гліб Самойлов
Роман Баранюк
Костянтин Бекрев
Аркадій Баранюк
Олександр Радченко

«Агата Кристи» — найпопулярніший рок-гурт на території пост-радянського простору у 90-их роках XX століття. Заснований у 1987 році Вадимом Самойловим, Олександром Козловим та Петром Маєм. Історія існування гурту розпочинається з 1988 року в Свердловську. З самого початку Гліб Самойлов не брав участі у створенні гурту, однак він приєднався до групи під час запису альбому "Второй фронт". Свій вступ до гурту він прокоментував наступним чином: «Під час запису другого альбому у хлопців не вистачало пісень, тому вони попросили мене дати їм декілька пісень, так би мовити, „в займи“, в результаті чого мені довелось співати та грати на гітарі».

Напротязі існування групи її творчість перетинаєтся з багатьма напрямими в рок-музиці, однак домінуючим в їхній творчості залишається г. Склад гурту змінювався декілька раз, однак в його основі незмінно залишались брати Самойлови. Візитною карткою гурту є певного роду містичність, депресивна атмосфера, експресивна манера виконання пісень. Такі композиції як «Как на войне», «Опиум для никого», «Вечная любовь» «Сказочная тайга» та «Истерика» стали визнаними хітами. Зараз на рахунку групи: десять студійних альбомів, пять збірок, два альбоми з реміксами, три макс-сингли та вісімнадцять відеокліпів. У 2009 році музиканти повідомили про припинення існування колективу та поїхали у прощальне турне Росією та Україною. Останній концерт відіграли на фестивалі «Нашествие-2010».

Після 5 років з останнього концерту, у лютому 2015 року, гурт відіграв два «Ностальгічних концерти»: 14 лютого в Санкт-Петербурзі і 27 лютого в Москві.

Склад гурту[ред.ред. код]

Склад 2015 року
«Золотий» склад
Колишні учасники

Історія[ред.ред. код]

ВІА «РТФ УПІ»[ред.ред. код]

Початок шляху[ред.ред. код]

Ідея створення гурту прийшла до трьох однокласників однієї з свердловських середніх шкіл у далеких 1980-х. На той час Вадим Самойлов, Олександр Козлов та Петро Май грали у шкільному ансамблі. Вступивши до вищів, у 1985 році на базі радіотехнічного факультету Уральського політехнічного інституту вони заснували власний ВІА «РТФ УПІ».

Перші альбоми[ред.ред. код]

У цей період творчості репетиції проходили в місцевому комітеті комсомолу, а пісні записувались «самвидавом». Так народились магнітоальбоми «Если» (1985), «Голос» (1986), «Свет» (1987).

Кінець 80-тих[ред.ред. код]

Нове ім'я[ред.ред. код]

На початку 1988 року гурт змінює назву. Серед кількох запропонованих Олександром Козловим (зокрема «Жак Ів Кусто») було обрано «Агата Кристи». Під цим іменем 20 лютого вони дають свій перший великий концерт в актовому залі Уральського політехнічного інституту міста Свердловська. Ця дата вважається офіційним днем народження гурту. В тому ж році записується перший офіційний альбом «Второй фронт». Після його виходу гурт виконує пісні у пост-панківському ритмі і поєднує бравурні мелодії із ремінісценціями неокласицизму та європейської камерної музики.

«Агата» починає активно гастролювати країною, бере участь у таких рок-фестивалях, як 3-тій Свердловський (вересень 1988), «СыРок» (Москва, кінець 1989). Пізніше вона фігурувала у прогамах «Інтершанс» і «Сходинка до Парнасу».

У червні 1989 до братів Самойлових і Олександра Козлова приєднався Альберт Потапкін, який привів за собою свого колегу по гурту «Флаг» Лева Шутильова (клавішні).

У новому складі гурт виступив на 4-му Свердловському рок-фестивалі, представив радянський рок на Фестивалі мистецтв у Глазго (Шотландія).

Проходження піка популярності (1996—2001)[ред.ред. код]

Записавши в 1996 році альбом реміксів на вже відомі хіти під назвою Heroin 0 Remixed, гурт випустив похмурий і депресивний альбом Ураган, який був вже не такий успішний комерційно, зате був дуже позитивно оцінений колегами музикантів[1]. Взимку 1996 року був знятий кліп на пісню «Два кораблі» в московському дельфінарії: декораціями був обставлений басейн, а посеред нього стояла платформа, де знаходилися музиканти[2]. Прем'єра цього відеокліпу, що стала одним з найбільш довгоочікуваних подій у російському шоу-бізнесі, була одночасною на радіо («Європа Плюс») та телебаченні (ОРТ). Пізніше був знятий відеокліп на пісню «Моряк» за сценарієм Ренати Литвинової, заборонений до показу на ОРТ як «негативно впливає на психіку і не відповідний іміджу громадського каналу»[3].

В лютому 1998 року гурт відіграє ювілейний концерт в «Олімпійському», записаний командою Програми «А» і Сергієм Антиповим, і кілька разів співає на біс. Випускається концертний диск 10 років життя. У тому ж році, в Монте-Карло, група стає лауреатом премії World Music Awards в номінації «Успішно продавана зарубіжна група». Також вона стає і залишається єдиною рок-гуртом, чотири рази нагородженим національною музичною премією «Овація»[1].

2000-ні[ред.ред. код]

У 2001 році від атеросклерозу помирає один із трьох композиторів гургу Олександр Козлов. Відбувся прощальний концерт з музикантом. Гурт дає великий ювілейний концерт в Лужниках у 2003 році і робить творчу паузу.

В 2004 році своїми силами музиканти випускають новий альбом «Триллер. Часть 1». Альбом отримав позитивні відгуки в пресі, а пісні «Триллер» і «В интересах революции» зайняли найвищі щаблі в чартах «Наше радио». Також був знятий кліп на бонус-пісню «Веселиый мир» до альбому, котрий завершив трилогію про «Моряка» («Моряк», «Триллер» і «Веселый мир»).

В 2008 році гурт відзначив 20-чя. У цьому ж році із гургу пішов барабанщик Андрій Котов.

В 2009 році гурт набирає новий склад для туру останнього альбому «Эпилог», Костянтина Бекрева і Дмитрія Хакімова. Альбом отримав неоднозначні відгуки, але сам тур вийшов з надзвичайно великим розмахом. На фестивалі «Нашествие» 2010. Гурт офіційно перестав існувати. Головний кістяк гурту Гліб і Вадим Самойлови зайнялися сольними проектами: Вадим продюсуванням, а Гліб створив новий гурт «The Matrixx», в якому також приймають учать Костянтин Бекрев і Дмитрій Хакімов.

2015 рік[ред.ред. код]

Незважаючи на заяви Гліба і Вадима про неможливість відновлення гурту, в 2014 році вони разом дають інтервью журналу «The Rolling Stones», стосовно двадцятиріччя альбому «Опіум». Незадовго після цього брати Самойлови зробили заяву, про те, що гурт дасть два «Ностальгічних» концерта в Петербурзі і Москві в лютому 2015 року. Концерти пройшли 14 лютого і 27 лютого відповідно. Наразі можливість продовження творчості залишається невідомим.

У березні стало відомо, що гурт планує відвідати з концертом окупований Луганськ.[4]

Дискографія[ред.ред. код]

ВІА РТФ УПІ[ред.ред. код]

Ранні магнітоальбоми
 • Если (1985)
 • Голос (1986)
 • Свет (1987)

Агата Кристи[ред.ред. код]

Офіційні альбоми

Відеографія[ред.ред. код]

 • 1988 — «Наша правда», режисер Андрій Разбаш
 • 1989 — «Viva Kalman!», режисер Андрій Разбаш
 • 1994 — «Нисхождение», режисер Ігор Пісоцький
 • 1994 — «Новый год», режисер Юрій Морозов
 • 1994 — «Сказочная тайга», режисер Віктор Конісевич
 • 1994 — «Как на войне», режисери Ігор Пісоцький, Володимир Козловський
 • 1995 — «Опиум для никого», режисер Анатолій Берсенев
 • 1996 — «Два корабля», режисер Віктор Конісевич
 • 1997 — «Моряк», режиссер Андрій Лукашевич
 • 1998 — «Ковер-вертолет», режисер Віктор Конісевич
 • 1999 — «Дорога паука», режисери Г. Орлов, А. Муравйов
 • 2000 — «Секрет», режисери Г. Орлов, А. Муравьев
 • 2000 — «Выпить море», режисери Вадим Самойлов, Гліб Самойлов
 • 2001 — «Пуля», режисер Віктор Конісевич
 • 2004 — «Триллер», режисер Андрій Лукашевич
 • 2005 — «Веселый мир», режисер Андрій Лукашевич

Сольні проекти[ред.ред. код]

 • 1991 — «Маленький Фриц» (сольний альбом Гліба Самойлова)
 • 1994 — «Свистопляска» (сольний альбом Гліба Самойлова, не виданий)
 • 1994 — «Intermezzo: Digital Generation» (сольний альбом Олександра Козлова)
 • 2003 — «Полуострова» (сольний альбом Вадима Самойлова та Владислава Суркова, виданий обмеженим тиражом «для друзів» та не поступав до продажу)
 • 2004 — «Тень вампира» (спільний альбом гурту «Пикник» та Вадима Самойлова)

Нагороди і визнання[ред.ред. код]

«Агата Кристи» — єдиний російський рок-гурт, що чотири рази отримував Національну музичну премію «Овація»

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]