Акурейрі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Ак'юрейрі)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Муніципалітет Акурейрі
Akureyri
Герб
Вид на місто, церкву на гору Сулюр
Вид на місто, церкву на гору Сулюр
Вид на місто, церкву на гору Сулюр
Основні дані
Країна Ісландія Ісландія
Регіон Нордурланд-Ейстра
Муніципалітет Akureyrarbær
Код муніципалітету 6000
Населення 19 936 (2021)
Площа 138 км²
Густота населення 131,18 осіб/км²
Часовий пояс GMD (UTC+0)
Поштовий індекс 600, 601, 602, 603, 611, 630
Географічні координати 65°41′ пн. ш. 18°06′ зх. д. / 65.683° пн. ш. 18.100° зх. д. / 65.683; -18.100Координати: 65°41′ пн. ш. 18°06′ зх. д. / 65.683° пн. ш. 18.100° зх. д. / 65.683; -18.100
Водойма Ґлерау
Місцева влада
Вебсторінка akureyri.is
Мер Ásthildur Sturludóttir
Карта
Акурейрі. Карта розташування: Ісландія
Акурейрі
Акурейрі

Мапа

А́курейрі (ісл. Akureyri) — найбільше місто північної Ісландії, поза Великим Рейк'явіком (ісл. Höfuðborgarsvæðið) — друге за величиною в країні, а також муніципалітет, хоча повна назва останнього — Akureyrarbær[1]. Популярний туристичний осередок. Адміністративний центр регіону Нордурланд-Ейстра. Станом на 2021 рік населення міста становило 19,936 мешканців. Розташоване у внутрішній частині фіорду Ейяфйордур. Місто є старим торговим осередком, найстарша згадка сягає 1602 року.

Центр торгівлі, послуг, освіти, туризму та комунікацій на півночі країни. Тут існує тривала традиція обробки морських та сільськогосподарських продуктів. Діють дві середні школи (коледжі) та університет. Місто називають Столицею Північної Ісландії (ісл. Höfuðstaður Norðurlands)[2][3]. Акурейрі розташоване на головній автодорозі ІсландіїКільцевій дорозі, на відстані 387 км від Рейк'явіка.

З 2004 року до складу муніципалітету належить острів Хрісей (Hrísey)[4], а з 2009 також Ґрімсей (Grímsey)[5].

Назва[ред. | ред. код]

Назва Akureyri утворилась з поєднання двох ісландських слів: akur (поле) та eyri (піщана мілина), що дослівно означає піщане узбережжя або піщаний мис.

Історія[ред. | ред. код]

Акурейрі наприкінці 19 століття

Перші поселення на терені міста датуються 9 століттям н. е., коли тут оселився вікінг на ім'я на Хельґі маґрі (ісл. magri — худий) Ейвіндарсон. Перша згадка про Акурейрі є у судових записах від 1562 року. Протягом 17 століття тут оселяються датські купці, головним чином завдяки природній гавані та хорошій сільськогосподарській землі в цій місцевості. Однак датчани не проживали в Акурейрі упродовж цілого року, адже взимку свої будинки вони замикали і повертались домів. Постійне поселення в Акурейрі утворилося 1778 року, а міські права місто отримало лише у 1786 році [6]. Міські права Акурейрі та іншим п'ятьом містам надав тогочасний король Данії (і також Ісландії). Дією дією король сподівався покращити умови життя ісландців, оскільки до того часу Ісландія ще ніколи не мала міських територій.

Упродовж Другої світової війни Акурейрі було однією з трьох повітряних баз, які використовувала британсько-норвезька ескадрилья No. 330 Squadron RNoAF[7]. Університет Акурейрі (ісл. Háskólinn á Akureyri) був заснований у 1987 році і сьогодні він швидко розвивається. У 2004 році муніципалітет острова Хрісей[is], що за 35 кілометрів на північ від міста, став частиною муніципалітету Акурейрі. Хрісей з населенням 210 осіб є другим за величиною островом Ісландії і є місцем для карантину домашніх тварин та худоби. У 2009 році до муніципалітету Акурейрі був приєднаний муніципалітет Ґрімсей. У 2021 р. Акурейрі відсвяткувало 159 років з того часу, як місто отримало міські права[8].

З початком повномасштабного російського вторгнення в Україну місто Акурейрі прийняло 50 українських біженців[9].

Землепис[ред. | ред. код]

Краєвид на місто та фйорд

Акурейрі розташоване на західній стороні внутрішнього кінця фіорду Ейяфйордур (ісл. Eyjafjörður). Через місто протікає річка Ґлерау. Акурейрі оточене горами, які захищають місто від вітрів. Найвищими з навколишніх гір є Сулюр (1213 м.), Strýta (1451 м.) та Kista (1,447 м.). Гора Сулюр видніється з багатьох точок міста. Гори Strýta та Kista розташовані за 10 кілометрів в західному напрямку від Акурейрі. Околиці навколо міста є одними з найтепліших в Ісландії, незважаючи на те, що ці терени розташовані на відстані всього 100 км (62 милі) від північного полярного кола[10]. Неподалік міста лежить невеликий льодовик Віндхеймайокютль (ісл. Vindheimajökull).

Клімат[ред. | ред. код]

вул. Brekkugata у грудні

Клімат міста, незважаючи на його північне розташування, є відносно м'яким через географічні показники в цьому терені. В Акурейрі переважає субарктичний клімат (за класифікацією Кеппена: Dcs), з досить холодною, хоча й не суворою зимою. Взимку бувають сильні снігопади та заметілі. Хуртовини та заметілі інколи спостерігаються вже від початку листопада. Натомість літо буває переважно м'яким. Сніговий покрив починає формуватися наприкінці жовтня і тане у квітні. Проте сніг інколи може лежати на верхівках гір навколо Акурейрі цілорічно. Акурейрі є дуже похмурим містом з середнім показником у 1,029 сонячних годин на рік. З листопада по лютий місяць в місті майже не спостерігаються сонячні дні. Рівень опадів в Акурейрі набагато нижчий, ніж на півдні Ісландії, оскільки в місті переважають вітри з півдня. Таким чином рівень опадів складає лише п'яту частину від тих, які можна спостерігати у Вік і Мірдал.

Населення[ред. | ред. код]

Станом на 1 серпня 2021 року в Акурейрі проживало 19,936 осіб постійного населення[11]. Близько 3% всього населення — іноземці з 53 країн світу.

Економіка[ред. | ред. код]

Міська панорама

Історично риболовецька галузь завжди була значною та важливою частиною місцевої економіки. У крайні роки також розвинулись й інші галузі промисловості та бізнесу. Вища освіта є сектором місцевої економіки, яка стрімко зростає. Коло 20% робочої сили міста зайняті у сфері послуг. Дві з п'яти найбільших риболовецьких компаній Ісландії мають свої штаб-квартири в Акурейрі. Інші великі компанії Акурейрі: Samhejri, Norðurmjólk, Brim hf, Vífilfell — найбільша пивоварня в Ісландії. Лікарня міста Акурейрі (ісл. Sjúkrahús Akureyrar) є основним роботодавцем у цьому районі та є однією з двох найбільших лікарень Ісландії.

Культура[ред. | ред. код]

Церква та веселка

Місто має досить розвинене культурне життя з багатьма подіями. Тут є багато барів та відомих ресторанів, таких як Greifinn, Bautinn, Rub 23, Götubarinn та інші. Ісландський ансамбль народного танцю "Vefarinn" походить з Акурейрі. Народна культура, як правило, частіше зустрічається в Акурейрі, ніж у Рейк'явіку. Влітку в Акурейрі та околицях відбувається декілька фестивалів. Прикладом може служити середньовічний фестиваль, який проводиться щоліта в Gásir. У місті також є одна з найбільших бібліотек країни (ісл. Amtsbókasafnið á Akureyri).

ЗМІ[ред. | ред. код]

В Акурейрі публікується щотижнева газета Vikudagur[12], електронне видання Akureyri.net[13]. Ісландська національна служба мовлення (ісл. Ríkisútvarpið) веде мовлення через два радіоканали по всій країні. В місті також ведуть мовлення локальні радіостанції FM Akureyri та Voice FM 98.7. У Акурейрі можна дивитись кілька телевізійних станцій. Студія телевізійної станції N4 розташована в Акурейрі[14]. N4 був започаткований, як місцевий канал, але у 2008 році розпочав мовлення по всій країні[15].

Міська забудова[ред. | ред. код]

Забудова в центрі міста
Краєвид міста

Будівля церкви в Акурейрі (ісл. Akureyrarkirkja) збудована у 1940 р. В місті діє музей промисловості Ісландії, ботанічний сад Акурейрі (ісл. Lystigarður Akureyrar) та інші визначні місця.

Міське самоврядування[ред. | ред. код]

Містом керує міська рада, яка обирається у безпосередніх виборах особами, котрі досягли 18-річного віку і є мешканцями Акурейрі. Міська рада налічує 11 членів, які обираються на чотирирічний термін. Мер призначається радою: зазвичай обирається один із членів ради, але також мер може бути призначений, який не є членом ради.

Перелік мерів Акурейрі

  • 1919–1934 - Jón Sveinsson
  • 1934–1958 - Steinn Steinsen
  • 1958–1967 - Magnús Guðjónsson
  • 1967–1976 - Bjarni Einarsson
  • 1976–1986 - Helgi M. Bergs
  • 1986–1990 - Sigfús Jónsson
  • 1990–1994 - Halldór Jónsson
  • 1994–1998 - Jakob Björnsson
  • 1998–2007 - Kristján Þór Júlíusson
  • 2007–2009 - Sigrún Björk Jakobsdóttir
  • 2009–2010 - Hermann Jón Tómasson
  • 2010–2018 - Eiríkur Björn Björgvinsson
  • 2018–до сьогодні - Ásthildur Sturludóttir

Міста-побратими[ред. | ред. код]

Головна вулиця міста Hafnarstræti

На сьогодні містами-побратимами Акурейрі є:[16]

Освіта та наука[ред. | ред. код]

Середня школа (ісл. Menntaskólinn á Akureyri)

В Акурейрі є дві середні школи; одна з них є однією з найстаріших в Ісландії. Університет Акурейрі (ісл. Háskólinn á Akureyri) діє з 1987 року. Поділяється на три факультети: Факультет бізнесу та науки, Факультет гуманітарних та суспільних наук, Факультет медичних наук[17]. На базі університету діють декілька дослідницьких центрів: The Conservation of Arctic Flora and Fauna (CAFF)[18], Directorate for Gender Equality[19], Fisheries Science Center at the University of Akureyri[20], Icelandic Tourism Research Centre[21], Northern Research Forum[22], Protection of the Arctic Marine Environment (PAME)[23], Polar Law Institute[24], Stefansson Arctic Institute[25], University of Akureyri Research Centre[26] та інші.

Транспорт[ред. | ред. код]

Летовище[ред. | ред. код]

Аеропорт Акурейрі (IATA: AEY, ICAO: BIAR) є одним з чотирьох міжнародних аеропортів Ісландії і єдиним міжнародним у всій північній Ісландії. Летовище було споруджене в 1955 році. Регіональна авіакомпанія Air Iceland здійснює кілька рейсів на день з Акурейрі до Рейк'явіку. Авіакомпанія Norlandair здійснює 3-7 щотижневих рейсів на острів Ґрімсей та п'ять тижневих рейсів (у будні дні) до Vopnafjörður та Þórshöfn. Norlandair також здійснює цілорічні рейси до Ґренландії [27].

Морський порт[ред. | ред. код]

Човен Húni II

Міжнародний порт Акурейрі є життєво важливим для міста, яке свої засоби існування значною мірою забезпечує за рахунок рибальства. Тут розміщуються великі рибопереробні заводи та є причали для траулерів[28]. Порт є також важливим осередком для перевезення вантажів та для туризму, оскільки упродовж літніх місяців в Акурерйрі зупиняються круїзні судна[29]. Порт Акурейрі не замерзає взимку, що стало вагомим елементом виникнення міста[30].

Автомобільний транспорт[ред. | ред. код]

Кільцева дорога або Hringvegur з'єднує місто з іншими частинами країни, у тому числі з Рейк'явіком, який розташований на відстані 390 кілометрів від Акурейрі. 21 грудня 2018 року коло міста відкрито новий тунель Vaðlaheiðargöng[is], який скоротив відстань дороги від Акурейрі до озера Міватн на 16 км та зробив рух на цьому відрізку головної дороги країни безпечнішим взимку[31].

Міський автобус[ред. | ред. код]

Місцеві автобусні маршрути обслуговуються компанією Strætisvagnar Akureyrar (Strætó), котрі в межах міста є безкоштовними. Всього а Акурейрі функціонує шість автобусних маршрутів, котрі їздять з 06:25 до 22:55 у робочі дні. На вихідних їздить один автобус з 12:18 до 18:55[32]. Оплата за проїзд була скасована у 2008 році, що призвело до зростання кількості пасажирів на 130% порівняно з попереднім роком[33].

Інші види транспорту[ред. | ред. код]

Таксі (Bifreiðastöð Oddeyrar ehf)[34].

Комунальні послуги[ред. | ред. код]

Починаючи з 1928 р. в Акурейрі відбувались невдалі спроби розвитку геотермальної енергії. Лише з кінця 1970-х опалення будинків в Акурейрі здійснюється за допомогою геотермальних джерел. До цього для опалення використовували електроенергію та нафту. Будівництво геотермальної розподільчої системи було розпочато у 1976 р. після відкриття комерційно вигідного джерела роком раніше. Використання розповсюдилось до 1979 р.

Туризм[ред. | ред. код]

Акурейрі влітку
Музей Nonnahús

Акурейрі є найбільшим туристичним осередком півночі Ісландії. Місто приваблює також науковців різних галузей, котрі поєднують туризм та науку. На особливу увагу поблизу та в околицях Акурейрі заслуговують такі місця:

  • місто Хусавік — рибальське містечко на відстані 50 км від Акурейрі. Поблизу міста можна спостерігати китів і дельфінів;
  • острів Ґрімсей — через північний край острова проходить полярне коло. Острів має площу 5,3 км² з постійним населенням 100 жителів;
  • озеро Міватн — розтошоване на відстані 55 км від міста. Має площу 38 км² і досягає глибини 4,5 м. Озеро лежить на висоті 277 м. та заповнює старий льодовиковий басейн, котрий утворився потоком лави. Ісландська назва Міватн означає комарине озеро;
  • водоспад Деттіфосс — водоспад розташований на відстані 85 км від міста. Він є одним з найбільших у Європі, оскільки його висота складає 44 м;
  • подоспад Ґодафосс — водоспад розташований на відстані 30 км від Акурейрі. Його висота складає 12 м. Назва дослівно означає водоспад богів;
  • гора Hlíðarfjall — 5 км від міста, на якій розташований один з двох гірськолижних спусків в Ісландії. Також це значний гірськолижний курорт;
  • ліс Kjarnaskógur;
  • гори Súlur, Strýta, Kerling.

Цікаві та визначні місця Акурейрі[35][ред. | ред. код]

  • Ботанічний сад Акурейрі, де зібрано близько 400 ісляндських та 7500 іноземних рослин;
  • Старе місто (Inbærinn);
  • Різдвяний сад Jólagarðurinn;
  • Туристичний центр Акурейрі та півночі Ісландії;
  • Муніципалітет міста Акурейрі;
  • Музей Акурейрі;
  • Музей Авіації;
  • Музей Мистецтва;
  • Музей промисловості Ісландії в Акурейрі;
  • Поле для гольфу Jaðarsvöllur;
  • Басейн Акурейрі (Sundlaug Akureyrar).

Спорт[ред. | ред. код]

У місті діють 2 футбольних клуби: Акурейрі та Тор. При клубах також є секції гандболу, дзюдо та інші секції. 2006 року ці два клуби об'єднали свої гандбольні команди в одну, під назвою ГК «Акурейрі». В Акурейрі також присутні зимові види спорту. В місті діє один з двох гірськолижних спусків в Ісландії — Hlíðarfjall. Другий розташований в Ólafsfjörður. Також в Акурейрі організовуються подорожі на снігоходах, скутерах, лижах. Проводяться ігри з хокею.

Народилися в Акурейрі[ред. | ред. код]

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Akureyrarkaupstaður. Akureyrarkaupstaður verði Akureyrarbær. Akureyrarbær (ісл.). Архів оригіналу за 30 листопада 2020. Процитовано 16 грудня 2020.
  2. Íslensk nútímamálsorðabók. islenskordabok.arnastofnun.is (англ.). Архів оригіналу за 13 серпня 2021. Процитовано 13 серпня 2021.
  3. Steindórsson, Steindór (1955). Akureyri, Höfuðstaður Norðurlands. Ljósmyndir Af Bæ Og Nágrenni. Photographs from Akureyri and Its Environs, Etc. (Steindór Steindórsson Frá Hlöðum Valdi Myndirnar Og Gerði Texta Þeirra.) [With an Introduction in Icelandic and English, and Captions in Icelandic, Danish and English.] (англ.). Архів оригіналу за 13 серпня 2021. Процитовано 13 серпня 2021.
  4. Akureyrarkaupstaður. Sameining Akureyrar og Hríseyjar samþykkt. Akureyrarbær (ісл.). Архів оригіналу за 13 серпня 2021. Процитовано 13 серпня 2021.
  5. Grímsey og Akureyri sameinast. www.mbl.is (ісл.). Архів оригіналу за 13 серпня 2021. Процитовано 13 серпня 2021.
  6. (Evans, 2008, с. 310)
  7. Olsen, Bjorn (1981). "Norwegian Northrop". In After the Battle, No. 31, pages 43–50.
  8. Akureyrarkaupstaður. Akureyrarbær á afmæli. Akureyrarbær (ісл.). Архів оригіналу за 29 серпня 2021. Процитовано 29 серпня 2021.
  9. agusto (13 серпня 2022). Erfitt að útvega húsnæði fyrir flóttamenn á Akureyri. RÚV (ісл.). Процитовано 13 серпня 2022.
  10. Markús Á. Einarsson, "Climate of Iceland" [Архівовано 6 лютого 2018 у Wayback Machine.], Veðurstofa Íslands
  11. Akureyrarkaupstaður. Íbúum hefur fjölgað um 335 á einu ári. Akureyrarbær (ісл.). Архів оригіналу за 11 серпня 2021. Процитовано 11 серпня 2021.
  12. Vikublaðið. Vikubladid.is. Vikublaðið (ісл.). Архів оригіналу за 3 грудня 2020. Процитовано 15 грудня 2020.
  13. akureyri.net. akureyri.net. akureyri.net (ісл.). Процитовано 7 червня 2022.
  14. N4. n4.is. Архів оригіналу за 1 грудня 2020. Процитовано 15 грудня 2020.
  15. North Icelandic TV Goes National. Iceland Review (амер.). 13 березня 2008. Процитовано 15 грудня 2020.
  16. Akureyrarkaupstaður. Vinabæir. Akureyrarbær (ісл.). Архів оригіналу за 30 жовтня 2020. Процитовано 16 листопада 2020.
  17. University of Akureyri. Schools and Fculties [Архівовано 11 грудня 2018 у Wayback Machine.] Офіційна сторінка Університету Акурейрі
  18. CAFF - Icelandic Arctic Cooperation Network. www.arcticiceland.is. Архів оригіналу за 28 жовтня 2020. Процитовано 16 грудня 2020.
  19. Directorate for Gender Equality - Icelandic Arctic Cooperation Network. www.arcticiceland.is. Архів оригіналу за 28 жовтня 2020. Процитовано 16 грудня 2020.
  20. Fisheries Science Center at the University of Akureyri - Icelandic Arctic Cooperation Network. www.arcticiceland.is. Архів оригіналу за 28 жовтня 2020. Процитовано 16 грудня 2020.
  21. Icelandic Tourism Research Centre - Icelandic Arctic Cooperation Network. www.arcticiceland.is. Архів оригіналу за 28 жовтня 2020. Процитовано 16 грудня 2020.
  22. Northern Research Forum - Icelandic Arctic Cooperation Network. www.arcticiceland.is. Архів оригіналу за 28 жовтня 2020. Процитовано 16 грудня 2020.
  23. PAME - Icelandic Arctic Cooperation Network. www.arcticiceland.is. Архів оригіналу за 28 жовтня 2020. Процитовано 16 грудня 2020.
  24. Polar Law Institute - Icelandic Arctic Cooperation Network. www.arcticiceland.is. Архів оригіналу за 28 жовтня 2020. Процитовано 16 грудня 2020.
  25. Stefansson Arctic Institute - Icelandic Arctic Cooperation Network. www.arcticiceland.is. Архів оригіналу за 28 жовтня 2020. Процитовано 16 грудня 2020.
  26. University of Akureyri Research Centre - Icelandic Arctic Cooperation Network. www.arcticiceland.is. Архів оригіналу за 28 жовтня 2020. Процитовано 16 грудня 2020.
  27. You can fly to four destinations in Iceland from Akureyri Airport and one in Greenland [Архівовано 29 вересня 2020 у Wayback Machine.] Akureyri Airport
  28. Grimsby forges vital new links with Icelandic fishing port - Fishupdate.com. Fish Farmer Magazine (en-GB) . 22 вересня 2014. Процитовано 15 грудня 2020.
  29. Port of Akureyri - Cruise ship visits. Port of Akureyri. Архів оригіналу за 2 грудня 2020. Процитовано 15 грудня 2020.
  30. AFE Investment Promotion Agency North Iceland, IPA - Eyjafjörður. Fresh Location North Iceland Akureyri Area - quality of life (PDF) (англ.). Akureyri. Архів оригіналу (PDF) за 14 лютого 2012. Процитовано 15 грудня 2020.
  31. Vaðlaheiðargöng on Facebook Офіційне повідомлення на сторінці тунелю Vaðlaheiðargöng
  32. Akureyrarkaupstaður. Strætó. Akureyrarbær (ісл.). Архів оригіналу за 2 грудня 2020. Процитовано 15 грудня 2020.
  33. Free Bus Rides in Akureyri Pay Off. Iceland Review (амер.). 8 січня 2008. Процитовано 15 грудня 2020.
  34. Taxi Akureyri | Taxi (амер.). Архів оригіналу за 13 серпня 2021. Процитовано 13 серпня 2021.
  35. Norðurlands, Markaðsstofa. Akureyri. Upplifðu Norðurland (ісл.). Архів оригіналу за 13 серпня 2021. Процитовано 13 серпня 2021.
  36. IIHF - Home 2020 IIHF ICE HOCKEY WOMEN'S WORLD CHAMPIONSHIP Division II, Group B. IIHF International Ice Hockey Federation (англ.). Архів оригіналу за 6 листопада 2021. Процитовано 13 серпня 2021.
  37. Шевчук, Юрий. Жіноча збірна України дісталася до Акурейрі. Федерація хокею України - Офіційний сайт (uk-UA) . Архів оригіналу за 13 серпня 2021. Процитовано 13 серпня 2021.
  38. Шевчук, Юрий. Жіноча збірна України посідає останнє місце на чемпіонаті світу в Акурейрі (Ісландія). Федерація хокею України - Офіційний сайт (uk-UA) . Архів оригіналу за 13 серпня 2021. Процитовано 13 серпня 2021.
  39. Jónsi - Iceland - Istanbul 2004. Eurovision.tv (en-gb) . Архів оригіналу за 13 серпня 2021. Процитовано 13 серпня 2021.

Зовнішні джерела[ред. | ред. код]