Акаба (місто)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Вид на Акабу з моря

Ака́ба — єдиний порт Йорданії, розташований в затоці Акаба в Червоному морі. Через місто проходить значна частина зовнішньої торгівлі держави.

Населення біля 1 тисячі в 1957, 11 тисяч в 1967, близько 70 тисячі чоловік в 2000 і до 90 тисяч в 2003. Основними галузями економіки є обслуговування порту, рибальство, туризм.

Історія[ред.ред. код]

Людські поселення існували тут здавна завдяки рідкісному для цієї місцевості джерелу води. Перші, сліди проживання древньої людини були знайдені тут у двох місцях: по дорозі до аеропорту імені короля Хусейна, аль-Магас (період Халколіта або Мідної доби) та Худжайрат аль-Гузлян (4000 років до н.е). У древності тут видобували мідь. Пагорб Тель аль-Халіфа вважається місцем, де колись стояло прекрасне місто легендарного царя Соломона. Воно під назвою Еціон-Гебер згадується у Старому Заповіті (кн.Царств 9:26)

В епоху еллінізму (ІІІ ст до н.е), із воцаріння грецької династії в Єгипті місто на честь дружини першого з Птолемеїв отримало нову назву — Береніка.

Набатеї, що жили у Петрі, активно воювали з грецькими сусідами за вплив у затоці. Вони піратствували на Червоному морі, ганялися за птоломеївськими торговими суднами. Не боялися вступати в бій і з військовими кораблями. У ІІ столітті до нашої ери вони атакували порт і знищили флотилію греків.

В Римські часи місто відоме під назвою Елана і була їх військовим опорним пунктом.

В Х столітті Акаба була великим портовим містом, однак до ХІІ століття занепала і перетворилася на невелике містечко – перевалочний пункт для ісламських прочан що йшли з півночі до Меки та Медіни.

Наприкінці Першої Світової війни в Акабі знаходився штаб Лоуренса Аравійського який організував повстання арабів проти Туреччини. В часи англійського мандату на Палестину британці збудували в місті порт і облаштували військово-морську базу яка існувала тут до 1957 року. В 1950 році порт було розширено, в 1961 відкрито для кораблів з великою осадкою.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Йорданія Це незавершена стаття з географії Йорданії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.