Акула-ангел

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Акула-ангел
Період існування: Пізній юрський період (161 млн років)— наш час[1]
Акула-ангел японська, Squatina japonica
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Інфратип: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Хрящеві риби (Chondrichthyes)
Підклас: Пластинозяброві (Elasmobranchii)
Надряд: Акули (Selachimorpha)
Ряд: Акулоангелоподібні (Squatiniformes)
Buen, 1926
Родина: Акулоангелові (Squatinidae)
Bonaparte, 1838
Рід: Акула-ангел (Squatina)
A. M. C. Duméril, 1806
Типовий вид
Squalus squatina
Linnaeus, 1758
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Squatiniformes
EOL: 24017
ITIS logo.jpg ITIS: 563990
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 55139
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Squatiniformes

Акула-ангел (Squatina) — рід акул, представники якого складають монотипічну родину Акулоангелові (Squatinidae) і монотипічний ряд Акулоангелоподібні (Squatiniformes).

Опис[ред.ред. код]

Акули-ангели мають широке сплощене тіло й тупе округлене рило з вусиками. Грудні плавці в них сильно збільшені, що, очевидно, послужило підставою для присвоєння цим рибам їхньої дивної назви — морські ангели. По зовнішньому вигляді ці акули дуже подібні зі скатами, але зяброві щілини в них розташовані з боків тіла, як й у всіх інших акул. Ознаки, що зближають морських ангелів зі скатоподібними — сплющене тіло; грудні плавці, що розширюються в передній частині; спинні плавці, які відсунуті дозаду — ніяк не свідчать про близьке споріднення цих риб. Вони являють собою незалежно виниклі пристосування до подібного способу життя на дні моря. З погляду анатомії, акули-ангели — справжні акули. Про це ж свідчать й особливості їхнього плавання: як і всі акули, вони пересуваються за допомогою коливальних рухів хвоста.

Спосіб життя[ред.ред. код]

Рід Squatina містить 23 види, які зустрічаються в помірковано теплих і субтропічних водах всіх океанів. Найбільший з них — акула-ангел європейська (S. squatina), що живе в Середземному морі й біля атлантичного узбережжя Європи, досягає довжини 2,4 м і ваги 72 кг. Всі акули-ангели ведуть донний спосіб життя, віддаючи перевагу малим глибинам і нерідко зариваються у пісок. Втім, акула-ангел американська (S. dumeril) була спіймана один раз на глибині, що перевищує 1200 м.

Живлення[ред.ред. код]

Їжу скватинових акул становлять дрібні донні риби (камбала, барабулька) і безхребетні (морські їжаки, молюски, краби).

Розмноження[ред.ред. код]

Всі види акул-ангелів належать до числа япцеживородних акул. Акула-ангел європейська, наприклад, приносить у літню пору до 25 акулят, що мають довжину близько 30 см.

Значення[ред.ред. код]

Промислове значення акул-ангелів невелике. У 1978 році, Майкл Вагнер, власник риболовецької компанії в Санта-Барбарі, штат Каліфорнія, почав комерційний вилов акул-ангелів і у 1984 році вилов досяг 310 т. Промисел спустошив місцеву популяцію і в даний час регулюється законом.

Види[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Bourdon, J. (2009). Genera from the Fossil Record: Squatina. The Life and Times of Long Dead Sharks. Retrieved on July 8, 2009.

Посилання[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Вилер А. Сем. Плоскотелые акулы Squatinidae // [[1] Определитель рыб морских и пресных вод Северо-Европейского бассейна]. — М.: Легкая и пищевая промышленность, 1983. — 432 с.


Spotted eagle ray lineart.jpg Це незавершена стаття про Хрящових риб.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.