Алан Пінкертон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Алан Пінкертон
англ. Allan Pinkerton
Pinkerton allan late harpers.jpg
Алан Пінкертон, портрет з журналу Harper's Weekly («Тижневик Харпера»), 1884
Народився 25 серпня 1819(1819-08-25)
Глазго, Шотландія
Помер 1 липня 1884(1884-07-01) (64 роки)
Чикаго, США
Поховання кладовище Ґрейсленд, Чикаго
Громадянство Велика Британія і США
Діяльність детектив, розвідник
Дружина Джоан Пінкертон
Діти Вільям Пінкертон
Роберт Пінкертон
Пінкертон (ліворуч), Абрахам Лінкольн, генерал Джон МакКлернанд; Меріленд, 3 жовтня 1862 р.

А́лан Пі́нкертон (англ. Allan Pinkerton; *25 серпня 1819 — †1 липня 1884) — засновник першого приватного детективного агентства в США.

Молоді роки, кар'єра і еміграція[ред.ред. код]

Алан Пінкертон народився в Глазго в сім’ї Вільяма Пінкертона і його дружини Ізабелль. Його батько був сержантом муніципальної поліції Глазго. В 1828 р. Вільям Пінкертон помер, від тілесних ушкоджень, отриманих від в’язня, якого він охороняв. На місці будинку, де народився Алан, тепер розташована Центральна Мечеть Глазго.

Алан Пінкертон освоїв професію бондаря; брав активну участь в британському чартистському русі. Алан таємно одружився із співачкою Джоан Кафро (англ. Joan Carfrae) перед еміграцією до США. Втративши ілюзії відносно перемоги загальних виборчих прав, за які виступали чартисти, Пінкертон 1842 року у 23-літньому віці емігрує до Чикаго, Іллінойс, США. 1843 року Пінкертон переїжджає в містечко Данді біля Чикаго, де засновує бондарний бізнес. Тут він схопив банду фальшивомонетників, за що 1846 року був призначений шерифом округу (графства) Кейн і майже одразу шерифом округу Кук зі штаб-квартирою в Чикаго.

Логотип Національної Детективної Агенції Пінкертона з девізом (слоганом) «Ми ніколи не спимо».

1849 року Пінкертон був зареєстрований як перший приватний детектив в Чикаго. Він організував групу детективів для боротьби з крадіжками власності залізниці. На початку 1850-х Алан Пінкертон в партнерстві з юристом Едвардом Ракером (англ. Edward Rucker) створюють Північно-Західну Поліційну Агенцію, яка 1852 р. перетворилась в Національну Детективну Агенцію Пінкертона (англ. Pinkerton's National Detective Agency) (існує досі під назвою Pinkerton Consulting & Investigations Inc., офіційний сайт — http://www.ci-pinkerton.com/), яку з 1853 р. Пінкертон утримує на власні кошти.

Розширення території США сприяло стрімкому розвитку залізничного транспорту. Агентство Пінкертона розкрило серію крадіжок на залізниці протягом 1850-х років, що спричинило перші контакти Алана Пінкертона з генералом Джоржем МакКлеланом (George B. McClellan) і Абрахамом Лінкольном. Особливо успішним було затримання головних винуватців крадіжки 700 000 доларів в компанії Adams Express на Нью-Йоркській залізниці, коли вдалося повернути майже всі гроші, за винятком 12 000 доларів.

Громадянська війна в США[ред.ред. код]

В лютому 1861 р. Пінкертон отримав відомості про замах на новообраного президента США Абрахама Лінкольна на шляху його післявиборчого туру залізницею зі Спрінгфілда до Вашингтона, де мала відбутися інавгурація. Це підтверджували факти псування залізничного полотна в районі Балтимора. Лінкольн мав зупинитися в Балтиморі для зустрічі з виборцями. Але 23 лютого на світанку, за наполяганням Пінкертона, поїзд Лінкольна таємно без зупинки минув Балтимор, що, як вважається, запобігло замаху.


Посилання[ред.ред. код]