Альберт Спаджіарі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Альберт Спаджіарі (фр. Albert Spaggiari), (народився 14 грудня 1932 і помер 8 червня 1989) — французький кримінальщик італійського походження. Всесвітню відомість він отримав після пограбування банка «Societe Generale» у 1976 році в Ніцці.

Альберт Спаджіарі — колишній військовий, який після відставки відчинив власне фотоательє у Ніцці. Фотоательє, мабуть, не покривало видаткових статей Альберта, і він вирішив піти легшим шляхом збагачення. Для цієї мети він зійшовся з колишніми товаришами по службі із спецслужб, які досконало володіли конспірацією й умінням вивідувати інформацію. Мабуть, цим і пояснюється той факт, що після пограбування ніхто, крім самого Альберта не був затриманий, та й той зміг ухилитися.

Спільникам вдалося дізнатися, що сховище банку «Societe Generale» знаходиться в спокусливій близькості до колектора міської каналізації. Вони вирішили зробити підкоп. Причому для доступу до сейфів довелося продовбати метрову залізобетонну стіну і спеціальні загороджувальні металеві конструкції. Для успішного проведення земляних робіт систему сигналізації банку протестували на чутливість до вібрацій і звуків. Один з поплічників заклав у комірку сховища механічний будильник. Вночі будильник спрацював, сигналізація — ні. Через два місяця праці усе було готове. День пограбування домовились провести на загальнонаціональне свято — день взяття Бастилії. У той день вони успішно проникли до сховища. Примітно, що вони взяли з собою випивку і закуску. Згодом поліцейські казали що бенкет у сховищі банку, спираючись на кількість об'їдків і пустих пляшок, був здоровий. Під час загального святкування в середині сховища, спільники роздивлялися інтимні світлини місцевих зірок узяті з однієї з комірок сховища. Наостанок вони акуратно розвісили їх на стінах кімнати сховища і написали на стіні слова, які стали нині легендарні: Без зброї, без ненависті, без жорстокості (фр. Sans armes, ni haine, ni violence). У стані алкогольної ейфорії компанія залишила будівлю банку, попутно прихопивши 50 мільйонів франків (30 мільйонів євро в сучасному перерахунку).

Мер міста підняв на вуха усю місцеву поліцію. І шляхом титанічних зусиль вони таки вийшли на слід Альберта Спаджіарі, якого затримали. Але й тут Спаджіарі не розгубився. Написав на листку паперу якусь закручену шифровку, яка нібито спростовувала його вину. Поки суддівська колегія ламала голову над написом, підсудний просто вистрибнув з вікна на дах автомобіля що стояв внизу і зник з очей на заздалегідь підготовленому його спільниками мотоциклі. Більше його ніхто не бачив. Ходили чутки, що він безбідно проживав в Аргентині, де й помер у 1989 від раку горла. Тіло його манівцями було доставлено невідомими особистостями на батьківщину. Про інших учасників нальоту взагалі нічого не відомо.[1]

Продовження історії у 2010 році[ред.ред. код]

У 2010 році у Франції вийшла книга невідомого під ім'ям Amigo, в якій в деталях розповідається про саме пограбування, крім того — стверджується, що сам Amigo і є організатор грабежу, а ніякий не Спаджіарі. Поліція знайшла автора — ним виявився Жак Касандрі (Jacques Cassandri). Станом на 2011 рік ведеться слідство. В усякому випадку навіть при доведенні вини Жака Касандрі, йому нічого не загрожує, оскільки закінчився термін давності. Можуть хіба притягти за відмивання грошей.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]