Альберт Шпеєр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Альберт Шпеєр
Albert Speer
Альберт Шпеєр
Міністр озброєнь і військової промисловості
Попередник: Фріц Тодт
Наступник: посада вакантна
 
Партія: Націонал-соціалістична робітнича партія Німеччини
Народження: 19 березня 1905
Мангейм
Смерть: 1 вересня 1981
Лондон
 
Нагороди:
Золотий партійний знак НСДАП

Альберт Шпеєр (нім. Albert Speer, 19 березня 1905, Мангейм — 1 вересня 1981, Лондон), один із провідних архітекторів націонал-соціалістичної Німеччини.

Навчання та початок професійної кар'єри[ред.ред. код]

Альберт Шпеєр народився в сім'ї заможних городян (бюргерів) у місті Маннгеймі. Його батько й дід були архітектори. Спочатку Шпеєр навчався в ґімназії Лесінґ у Мангеймі, потім вступив на студії до Університету Карлсруе, з весни 1924 до літа 1925 навчався в технічнім університеті Мюнхена. Восени 1925 він переїхав у Технічний університет Берлін-Шарлотенбурґ. З 1926 Шпеєр стає студентом в архітектора Генриха Тесенов, пише дипломну працю у 1927 році, після чого стає асистентом Тесенов.

Початок співпраці з націонал-соціалістами[ред.ред. код]

У 1930 р. за дорученням очільника нацистського керівництва по Західному Берліну, молодому архітекторові Шпеєру доручено реконструкцію вілли в Берлін-Ґрюневальді — штаб-квартирі районної організації NSDAP. У 1932 Альберт Шпеєр полишив Берлін і вирушив назад у Мангейм. Він оселився там як архітектор, але не отримував замовлень.

Після відвідин політичного мітинґу в Берліні, де Адольф Гітлер виступав як оратор, Шпеєрові прокинулася симпатія до ідеолоґії націонал-соціалістів. 1 березня 1931 він приєднався до націонал-соціалістичної партії. У 1932 році Шпеєр трудився незначними перебудівками партійних будівель NSDAP. Після того, як нацисти захопили владу в Німеччині у 1933, Гітлер особисто познайомився зі Шпеєром, був дуже задоволений з його архітектурного хисту й невдовзі Шпеєр увійшов до кола найнаближеніших до Гітлера осіб. В 1934 році помер Павль Людвіґ Троост — колишній «надвірний» приватний архітектор Гітлера, через це Шпеєр став приватним архітектором Гітлера.

Архітектор Рейху[ред.ред. код]

З 1937 він був Генеральним інспектором з будівництва нової столиці Німецької імперії — міста «Германія» і планував численні монументальні споруди, що мали пізніше стверджувати міць і велич Третього рейху. У 1942 Адольф Гітлер призначив Шпеєра на посаду рейхсміністра озброєнь і боєприпасів, на цій посаді Шпеєр був відповідальний за орґанізацію всієї військової економіки Німецького рейху.

Нюрнберзький процес[ред.ред. код]

Шпеєр був один із 24-х підсудних перед Міжнародним військовим трибуналом на Нюрнберзькому процесі. Його засуджено 1 жовтня 1946 до 20 років неволі; визнав себе винним за двома з чотирьох звинувачень.

Посилання[ред.ред. код]