Альбер Марке

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Альбер Марке
фр. Albert Marquet
Ім'я при народженні Альбер Марке
Дата народження 27 березня 1875(1875-03-27)
Місце народження Франція Бордо, Франція
Дата смерті 13 червня 1947(1947-06-13) (72 роки)
Місце смерті Франція Париж, Франція
Національність француз
Громадянство Франція Франція
Жанр пейзаж
Навчання Школа декоративних мистецтв

Альбе́р Марке́ (фр. Albert Marquet, *27 березня 1875, Бордо — †13 червня 1947, Париж)  — французький художник. Малював оголену натуру, пейзажі. Займався чистим малюванням, графікою, більша частина якої зберігається в музеї колишнього міністра культури в уряді де Ґолля — Андре Мальро в місті Гаврі.

Біографія[ред.ред. код]

Народився в місті Бордо в родині залізничника. З 15-річного віку мешкав у Парижі. Навчався в Школі красних(декоративних) мистецтв в класі художника Ґюстава Моро. На початку творчого шляху часто звертався до зображення оголеної натури, але знайшов себе як художника тільки в пейзажах.

Мандрував світом, здійснив подорожі в Італію та СРСР 1934 року, в Північну Африку. Трагічні роки другої світової війни старий художник прожив у Алжирі, де вперше побував 1911 року разом з Матіссом. 1945 року повернувся в Париж.

Помер у Парижі 13 червня 1947 року.

Творчість Марке[ред.ред. код]

1892 року Марке став учнем художника-символіста Гюстава Моро, який, своєю чергою, був послідовником Ежена Делакруа. Зі спогадів Марке про Моро:

«Ранкові заняття в майстерні Моро — це щось неймовірне: постійний галас, лайки і бійки, розлиті фарби, розкидані мольберти, кидання стульчаків - і все це під акомпанемент фісгармонії…»

Однак стиль Моро не мав значного впливу на Марке. Той дуже рано склався у самостійного майстра й не мав болісного періоду пошуків себе і своєї манери.

Лише один заповіт свого вчителя Марке виконував усе життя : «Шукайте натхнення не тільки в музеях, а й на вулицях!» Марке пішов на вулиці і малював міста Франції все творче життя — Париж, Сен-Тропе, Гавр, Неаполь. Марке був переважно хужодником міст.

Контрастною щодо манери Моро була й художня манера Марке. Він рано виробив просту, трохи стриману за колоритом манеру без зайвих дрібниць, фотографічних деталей і дріб'язковості. Імовірно, на це впливав поганий зір художника і необхідність окулярів.

Серед знайомих і приятелів Марке — Анрі Матісс, Рауль Дюфі, Поль Сіньяк. Альбер виставлявся разом з представниками фовізму, часто не маючи з ними в художніх задумах нічого спільного.

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • сборник «Художники 20 века», М, «Сов. Художник»,1974 (рос)
  • Герман М, «Альбер Марке», СПб, «Аврора», 1996 (рос)