Альфа (спецпідрозділ СБУ)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
спецпідрозділ СБУ
«Альфа»
Управління "А" ЦСО СБУ
Герб Альфи СБУ.jpg
Емблема сил спеціального призначення «Альфа»
Девіз:
Прізвисько: Альфа
Відзнаки:
Талісман:
Дата
заснування:
23 червня 1994 р.
Місце
базування:
Київ
Відомі
операції:
супровід валюти України,
нейтралізація злочинців в АРК
та Херсонщині; з
Попередня
служба:
СРСР СРСР КДБ група «А»
спеціального призначення
Повноваження: боротьба з тероризмом
Підпорядкування
Країна: Україна Україна
У складі: Security Service of Ukraine.gif СБУ
Керівник: Олег Володимирович Присяжний, генерал-майор (28 лютого 2014 року оголошений в розшук[1])
Спорядження: вогнепальна зброя,
спецзасоби,
техніка

«Альфа» або ЦСО «А»[2] (від грец. άλφα) — спецпідрозділ Служби безпеки України, антитерористичний центр. Офіційна назва — центр спеціальних операцій боротьби з тероризмом, захисту учасників карного судочинства та співробітників правоохоронних органів.

Історія[ред.ред. код]

3 березня 1990 р. наказом начальника 7-го управління КДБ СРСР було утворено 10-е відділення Групи «А» в м. Києві. На його базі Указом Президента України від 23 червня 1994 року було утворено антитерористичний центр СБУ «Альфа». Назва «Альфи» в СБУ (КДБ УРСР) не випадково повстала. Раніше існував в СРСР спецпідрозділ «Альфа». Назва якого обмежувалася лишень одною буквою «А», бо «альфа» є першою літерою грецької абетки (грец. άλφα), тобто —- бути першими. Серед офіційно насаджуваного державою атеїзму та секуляризації взято аналогію ідеї з Біблії: «Від першої до останньої букви» (від уривку «Я є альфа і омега» з тексту Об. 1:8). Тобто у значенні «з і до, все повністю, від початку й до кінця» (див. спецпідрозділ «Омега»).

Спецоперації[ред.ред. код]

  • У 1995 році в АРК група «Альфа» провела успішну операцію. У одному з санаторіїв бійці нейтралізували численне злочинне угрупування, затримавши 30 бандитів, оснащених зброєю, бронежилетами, спецзасобами.
  • А в 1997 році в Херсонській області спільно з «Беркутом» і «Соколом» штурмували бандитське гніздо. Справа була серйозною — не обійшлися без допомоги з повітря, адже садиба кримінального «авторитету» площею в гектар добре охоронялася. Було затримано 36 бандитів.

Але однією з особливих подій в історії «Альфи» була охорона і супровід у 1992–1993 роках контейнерів з новою валютою України. Гривні, віддруковані у Франції, Італії і Канаді, переправляли повітрям і морем. До 7 березня 2014 р. - начальник Центру генерал-майор Олег Володимирович Присяжний, позивний «Судья».

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]