Алюмінієва банка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Алюмінієва банка

Алюмінієва банка — виготовлений з алюмінію контейнер для зберігання і транспортування прохолоджувальних напоїв (газованих безалкогольних напоїв, фруктових соків, трав'яного чаю), алкогольних напоїв. Така комерційна упаковка завжди придатна для переробки незалежно від того, скільки разів її переплавляють і знову використовують.[1]

Сучасні банки для напоїв важать близько 25 грам (місткістю 0,33 л), а товщина стінки становить всього 0,08 мм.

Технологія виробництва[ред.ред. код]

Алюмінієвий лист попадає в прес, який вибиває з нього кружки, які служитимуть заготовками для виробництва банок. Штампувальний прес виконує дві операції: він вибиває диск (кружки) діаметром 14 сантиметрів і придає їм чашеподібну форму.[1] Після цього вони потрапляють в корпусоутворюючу машину, яка розтягує алюміній і утворює корпус банки. При розтяжці, в машину подається змазка, щоб алюміній не розривався при розтяжці. Ця змазка одночасно відіграє роль охолоджувача, бо алюміній при розтяжці нагрівається. На зформованих корпусах очищаються і вирівнюються краї. Перевернуті вверх дном банки подаються в миєчну машину. Миття проводиться в 6 етапів: перші два - миття соляною кислотою підігрітою до 60 °C, наступні чотири - миття деіонізованою водою, нейтральною водою з нульовим водневим показником при температурі 60 °C.[1] Після цього банки потрапляють в сушильну машину. На цьому етапі банки блистять, бо соляна кислота видалила тонкий шар алюмінію з поверхні банок. Валик покриває дно банок шаром лаку. Це покриття дозволяє банкам легко ковзати на конвеєрах та торгових автоматах, а в ультрафіолетових променях світиться голубим кольором. На банки наносять написи високошвидкісною (1800 банок в хвилину) ротаційною друкувальною машиною (система може наносити по-черзі до 5 фарб) і захисний шар лаку.[1]

Кришка з механізмом (язичком) для відкривання алюмінієвої банки

Після цього банки потрапляють в сушильну камеру, де фарба моментально висихає, а захисний шар лаку - твердне. Після цього, машина наносить лак на водяній основі на внутрішню поверхню банок. Цей лак утворює бар'єр між напоєм і алюмінієм, щоб напій не мав металевого присмаку, а також перешкоджає корозії алюмінію від дії кислих газованих напоїв.[1] Після цього банки проходять через машину, яка формує п'ятисантиметрову горловину банки. Цей процес відбувається поступово: процес розбитий на 11 етапів, щоб не порвався тонкий, як папір, алюміній. Наступна машина утворює загнутий верхній край банки, до якого пізніше буде прикріплена кришка з язичком для відкривання.

Старий стиль язичка на банці китайського пива «Циндао» (2009 рік)

Банки проходять через складну відеосистему, яка фотографує внутрішню сторону банки.[1] Банки, які мають дефект (вм'ятину чи фарбу всередині) відправляються на переробку. Після цього банки готові до відправки на фабрику по виготовленні напоїв, де їх наповнюють і закривають кришкою з язичком.

Стандартні розміри[ред.ред. код]

По всьому світу використовуються різні стандарти розмірів.

Австралія
В Австралії стандартний розмір становить 375 мл.

Европа
У більшості країн Європи банки стандартна місткіть банки - 330 мл. У деяких європейських країнах існують інші стандарти, наприклад 500 мл, які часто використовується для пива, сидру та енергетичних напоїв.

У Великобританії зазвичай використовується для пива 440 мл ємності.

Індію
В Індії зазвичай використовуються ємності на 330 мл.

Японія
В Японії найпоширеніші банки ємністю 350 мл і 500 мл. Також використовуються великі й дрібніші банки.

Корея
У Кореї, 250 мл банки є найпоширенішими для безалкогольних напоїв. Однак, при купівлі їжі (наприклад, піца або курка), супроводжуючі напої можуть бути у 245 мл банках. 355 мл банки використовуються головним чином в Coca-Cola і Dr Pepper. Пиво продається також в 500 мл банках.

Північна Америка
У Північній Америці стандартом є банки ємністю 12 американських рідких унцій або 355 мл. Раніше в Канаді, стандартного розміру були банки місткістю 10 імператорських рідких унцій (284 мл), а потім, в 1980 році - 280 мл .

ПАР
В ПАР в обігу 330 мл банки, і рекламні банки місткістю 440 мл. Менше 200 мл можна буде використовувати для "міксерів", такі як тоніком або содової. Це має менший діаметр, ніж інші банки.

Китай
У Китаї найпоширеніший розмір становить 330 мл. Місткіть може позначатись в метричних або імперських одиницях. Імператорське позначення записуються у вигляді дюймів + шістнадцятих долей дюйма (наприклад, "202" = 2 дюйма + 2/16)

Nuvola apps kview.svg Зовнішні зображення
Searchtool.svg В музеї пивних банок, розташованому в Східному Таунтон, штат Массачусетс, налічується в колекції більш ніж 5000 різних банок пива[2]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]