Аліса Ліддел

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Аліса Ліддел
Alice Pleasance Liddell
Alicebeggar.png
Аліса в 7 років, фото Льюїса Керролла (1859)
Народився 4 травня 1852(1852-05-04)
Вестмінстер, Лондон, Великобританія
Помер 15 листопада 1934(1934-11-15) (82 роки)
Вестерхам, Кент, Південно-Східна Англія
Підданство Великобританія
Батько Генрі Джордж Ліделл
Матір Лоріна Ханна Ліделл (Рів)
Чоловік Реджинальд Джервіс Харгрівс
Діти Алан Ніветон Харгрівс
Леопольд Реджинальд «Рекс» Харгрівс
Керіл Лідделл Харгрівс
Роуз Лідделл Харгрівс

Аліса Плезенс Лідделл (англ. Alice Pleasance Liddell; 4 травня 1852 — 15 листопада 1934) — прототип персонажа Аліси з книги «Аліса в країні чудес» (а також один із прототипів героїні в книзі «Аліса в Задзеркаллі»).

Біографія[ред.ред. код]

Аліса у віці 7 років, 1860 рік, фото Льюїса Керролла

Аліса Лідделл була четвертою дитиною Генрі Лідделла — філолога-класика, декана одного з коледжів в Оксфорді і співавтора знаменитого грецького словника «Лідделл-Скотт», — і його дружини Лорін Ханни Лідделл (уродженої Рів). У Аліси були два старші брати — Гаррі (нар. 1847) і Артур (нар. 1850), — які загинули від скарлатини в 1853 році, старша сестра Лоріна (нар. 1849) і ще шість молодших братів і сестер, включаючи молодшу сестру Едіт (нар. 1854), з якою вона була дуже близька.

Після народження Аліси, її батько, який до цього був директором Школи Уестмінстер, був призначений на пост декана Christ Church, і в 1856 році сімейство переїхало Лідделл в Оксфорд. Незабаром Аліса зустріла Чарльза Лютвіджа Доджсона, який зіткнувся з її сім'єю 25 квітня 1856, коли фотографував собор. Він став близьким другом сім'ї в наступні роки.

Аліса росла в товаристві двох сестер — Лоріна була старша на три роки, а Едіт була молодша на два. У свята разом з усією родиною вони відпочивали на західному узбережжі північного Уельсу в заміському домі «Пенморфа» (нині готель «Gogarth Abbey») на Західному Березі Лландідно в Північному Уельсі.

У батька Аліси вчилися багато чудові художники, він був другом королівської сім'ї. Отроцтво і юність Аліси співпали з розквітом творчості прерафаелітів (попередників модерна). Вона займалася малюванням, а уроки живопису їй давав Джон Рескін, знаменитий художник і найвпливовіший англійський художній критик XIX століття. Рескін знаходив у неї великі здібності, вона зробила кілька копій його картин, а також картин його друга Вільяма Тернера, великого англійського живописця. Пізніше Аліса позувала Джулії Маргарет Камерон — фотохудожниці, теж близькій до прерафаелітів, чия творчість відносять до золотого віку англійської фотографії.[1]

За деякими даними, містер Доджсон звертався до батьків Аліси з проханням дозволити йому просити її руки, коли вона подорослішає. Проте точних даних про це немає. Цілком можливо, що це частина «міфу Льюїса Керролла і Аліси», що виник пізніше. Відомий також інший «міф»: в юнацькі роки Аліса разом з сестрами відправилася подорожувати по Європі, й у цій поїздці вони зустрілися з Принцом Леопольдом, молодшим сином Королеви Вікторії, коли він жив в Крайст-Черч. Згідно з «міфом» Леопольд закохався в Алісу, але докази цього факту маловагомі. Факт, що сестри Лідделл з ним зустрічалися — реальний, але сучасні біографи Леопольда вважають, що є більша ймовірність того, що він був захоплений її сестрою Едіт.

15 вересня 1880 року Аліса вийшла заміж за пана Реджинальда Харгрівса (Reginald Hargreaves), який був учнем доктора Доджсона. Від нього вона народила трьох синів — Алана Ніветона Харгрівса, Леопольда Реджинальда «Рекса» Харгрівса (обидва загинули в Першій Світовій Війні) і Керіла Лідделла Харгрівса (ходить версія, що його назвали на честь Керрола, проте самі Лідделл заперечують це), і одну дочку — Роуз Лідделл Харгрівс.

Останній раз вона зустрілася з Чарльзом Доджсон в 1891 році, коли разом з сестрами відвідала його в Оксфорді.

У вірші, наведеному в ув'язненні «Аліси в Задзеркаллі», одному з найкращих поетичних творів Керрола, він згадує човнову прогулянку з трьома дівчатками Лідделл, коли він вперше розповів «Алісу в Країні чудес». Вірш написано у формі акровірша: з перших букв кожного рядка складається ім'я — Аліса Плезнс Лідделл.

Джулія Маргарет Камерон. Аліса Ліддел в юності

Створення «Аліси в країні чудес»[ред.ред. код]

4 липня 1862 року на човновій прогулянці Аліса Лідделл попросила свого друга Чарльза Доджсона скласти історію для неї та її сестер Едіт і Лорін. Доджсон, якому і раніше доводилося розповідати дітям Ліддела казки, придумуючи події та персонажів на ходу, з готовністю погодився. На цей раз він повідав сестрам про пригоди маленької дівчинки в Підземній Країні, куди вона потрапила, провалившись в нору Білого Кролика. Головна героїня дуже нагадувала Алісу (і не тільки ім'ям), а деякі другорядні персонажі — її сестер Лорін та Едіт. Історія так сподобалася Алісі Лідделл, що вона попросила оповідача записати її. Доджсон обіцяв, але все одно нагадувати довелося кілька разів. Нарешті він виконав прохання Аліси і подарував їй манускрипт, який називався «Пригоди Аліси під землею». Пізніше автор вирішив переписати книгу. Для цього навесні 1863 року він відправив її на рецензію своєму другові Джоржу Макдональду. Також до книги були додані нові деталі та ілюстрації Джона Теніела (John Tenniel). Нову версію книги Доджсон подарував своїй улюблениці на Різдво 1863 року. В 1865 році Доджсон опублікував книгу «Пригоди Аліси в Країні Чудес» під псевдонімом Льюіс Керролл. Друга книга — «Аліса в Задзеркаллі» — вийшла шістьма роками пізніше, в 1871 році. Обидві казки, яким вже значно понад 100 років, популярні і понині, а рукописний примірник, який Доджсон подарував колись Алісі Лідделл, зберігається в Британській Бібліотеці.

Цікаві факти[ред.ред. код]

  • В науково-фантастичній пенталогії Світ Річки письменника Філіпа Хосе Фармера виведений персонаж на ім'я Аліса Лідделл Харгрівс. У тексті першого роману пенталогії згадується, що у віці вісімдесяти років їй присудили Почесну Грамоту Колумбійського університету за ту важливу роль, яку вона зіграла у створенні знаменитої книги містера Доджсон. Це реальні факти з життя Аліси Лідделл Харгрівс.
  • У романі «Максимус Гром. Втеча з Едему» Лілії Кім одним з головних героїв є Аліса Ліддел, агент Бюро інформаційної безпеки.
  • На честь Аліси Лідделл названа мала планета 17670 Ліддел(1996 XQ19).

Примітки[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Аліса (персонаж)

Посилання[ред.ред. код]