Анаксімандр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Анаксімандр
Західна філософія
досократівська філософія
Anaximander.jpg
Άναξίμανδρος
Народився 610 до н. е.
Помер 546 до н. е.

Школа/Традиція іонічна філософія, мілетська школа, натуралізм
Основні інтереси метафізика, астрономія, геометрія, географія
Значні ідеї апейрон
Вплинули на нього Фалес
Вплинув на Анаксимен, Піфагор

Анаксімáндр (грец. Αναξιμανδρος, бл. 610 до н. е.546 до н. е.) — старогрецький математик, астроном і філософ. Уявляв Землю у вигляді циліндра, оточеного небесною сферою.

Анаксимандр — представник мілетської школи. Розвиваючи матеріалізм Фалеса, він вважав за першооснову нескінченну, невизначену матерію — «апейрон». Виявом стихійної діалектики Анаксимандра є вчення про походження і загибель незліченних світів. Одним з перших, хоч і в наївній формі, він дав природничо-історичне пояснення утворення світу і походження людини від тварини, завдавши цим удару релігійному світоглядові.

Анаксимандр здійснив першу спробу створення систематичного курсу для викладання геометрії.

Вклад у географію[ред.ред. код]

Познайомив давніх греків з гномоном — це запозичення з Вавілонії. Першим накреслив карту світу з використанням масштабу, в центрі якої була Греція, яку оточували землі Європи і Азії, що були тоді відомі. Карта мала форму кола, весь суходіл був оточений океаном. Вважав, що десь на півночі повинні бути високі гори, за якими Сонце і повертає на схід. Тінь, що видкидають ці гори, і створюють феномен ночі. Використовував поняття Європа («Ереб» — ассірійський захід) та Азія («Ассу» — ассірійський схід), межа між ними — по р. Ріоні (на Кавказі) або по р. Танаїс (Сіверський Донець та Нижній Дон).

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Українська радянська енциклопедія. В 12-ти томах / За ред. М. Бажана. — 2-ге вид. — К.: Гол. редакція УРЕ, 1974-1985.
  • Laertius, Diogenes. «Life of Anaximander».(англ.)
  • Досократики
  • Узбек К. М. Антична математика і становлення системних підвалин філософського раціоналізму: дис… д-ра філос. наук: 09.00.09 / Інститут філософії ім. Г. С. Сковороди НАН України. — К., 2005. — 39с.
  • Узбек К. М. Фрагменти побудови античної науки, філософії і культури. Донецьк: Східний видавничий дім, 2010. — 234 с.