Анатомічно-терапевтично-хімічна класифікація

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук


Анатомічна терапевтична хімічна класифікація
(ATC)

Загальні статті з теми:
Фармакологія
Лікарські засоби


Код A: Лікарські засоби, що впливають на травну систему та обмін речовин
Код B: Лікарські засоби, що впливають на кровотворення та кров
Код C: Лікарські засоби для лікування захворювань серцево-судинної системи
Код D: Лікарські засоби для лікування захворювань шкіри
Код G: Лікарські засоби для лікування захворювань урогенітальних органів та статеві гормони
Код H: Гормональні лікарські засоби для системного використання (виключаючи статеві гормони)
Код J: Протимікробні лікарські засоби для системного використання
Код L: Протипухлинні лікарські засоби та імуномодулятори
Код M: Лікарські засоби для лікування захворювань кістково-м'язевої системи
Код N: Лікарські засоби для лікування захворювань нервової системи
Код P: Протипаразитарні лікарські засоби, инсектициди та репелленти
Код Q: Ветеринарні лікарські засоби
Код R: Лікарські засоби для лікування захворювань дихальної системи
Код S: Лікарські засоби для лікування захворювань органів чуттів
Код V: Інші лікарські засоби

Анато́мо-терапевти́чно-хімі́чна класифіка́ція (англ. Anatomical Therapeutic Chemical Classification System) — міжнародна система класифікації лікарських засобів. У фармакології та медицині використовується позначення ATC (від англ. Anatomical Therapeutic Chemical).

У фармації класифікація забезпечує порівняння стандартизованої і валідованої інформації про використання препаратів з метою аудиту структури їх споживання, виявлення недоліків при використанні, ініціювання освітніх та інших спеціальних заходів, а також моніторингу кінцевих результатів цих заходів.

У другій половині XX ст. ВООЗ ООН було розроблено та запропоновано декілька уніфікованих систематик ліків, позбавлених недоліків класифікацій, що застосовувались раніше. Вони поєднали декілька класифікаційних принципів: механізм дії ліків, показання до застосування та хімічну структуру присутнього активного фармацевтичного інгредієнта. Найчастіше використовуються Анатомо-терапевтична класифікація, яка розроблена Європейською асоціацією дослідження фармацевтичного ринку (Europen Pharmaceutical Market Research Association — EPHMRA), та Анатомо-терапевтично-хімічна — (Anatomical Therapeutic Chemical — и АТС), що розроблена норвезькими вченими. Обидві класифікації спочатку базувались на одних і тих же принципах, де лікарські препарати у межах класифікації розбиваються на групи трьох-чотирьох рівнів. Але потім класифікація АТС була модифікована шляхом включення терапевтичних (фармакологічних) хімічних підгруп на четвертому і активного фармацевтичного інгредієнта на п'ятому рівні. На сьогодні АТС широко використовується для одержання статистичних даних про споживання ліків на міжнародному рівні, вивчення фармацевтичного ринку, класифікації побічних реакцій препаратів та в інших випадках. За допомогою АТС можна кодувати препарати, визначати їх можливе використання в терапії, силу дії та склад.

Відповідно до класифікації усі ЛП поділяються на основні групи п'яти рівнів, залежно від їх дії на певний анатомічний орган або систему, а також від їх хімічних, фармакологічних і терапевтичних властивостей. На першому рівні нараховується 14 основних груп, кожна з яких, в свою чергу, поділяється на терапевтичні/фармакологічні підгрупи (другий та третій рівні). Четвертий рівень представлений терапевтичними/фармакологічними/хімічними підгрупами; п'ятий — хімічною речовиною. Другий-четвертий рівень препаратів нерідко використовують для визначення фармакологічних підгруп (коли це є більш адекватним, ніж визначення терапевтичних та хімічних підгруп).

Посилання[ред.ред. код]