Анонімний авторитет

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Аноні́мний авторите́т — улюблений прийом введення в оману, що активно використовується всіма засобами масової інформації.

Прийом належить до так званої «сірої» пропаганди. Давно доведено, що одним з найефективніших методів впливу є звертання до авторитету. Авторитет, до якого звертаються, може бути релігійним, це може бути вагома політична фігура, діяч науки або іншої професії. Ім'я авторитету не повідомляється. При цьому може здійснюватися цитування документів, оцінок експертів, звітів, свідків, і інших матеріалів, які необхідні для більшої переконливості.

Приклади: «Учені на підставі багаторічних досліджень встановили…», «Лікарі рекомендують…», «Чиновник з найближчого президентського оточення, який побажав залишитися невідомим, повідомляє…». Які учені? Які лікарі? Який чиновник?

Інформація, що повідомляється таким чином, в більшості випадків[Джерело?] є брехнею. Посилання на неіснуючий авторитет додають їй солідність і вагу в очах міщан. При цьому джерело не ідентифіковане і жодної відповідальності за помилкове повідомлення журналісти не несуть. Отже, якщо пасаж в популярних ЗМІ починається словами «джерела інформують» або «учені рекомендують» — це не інформація, а пропаганда або прихована реклама; причому автори послання дуже далекі від ученості і так само далекі від упевненості в своїй правоті.

Див. також[ред.ред. код]