Антена

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Анте́нарадіотехнічний пристрій для приймання і передавання електромагнітних хвиль.

Передавальна антена перетворює електричний струм радіочастотного діапазону на електромагнітні хвилі відповідної частоти. Відповідно приймальна антена перетворює електромагнітні хвилі на струм відповідної форми. Приймальна антена від передавальної відрізняється лише застосуванням.

Принцип дії антени[ред.ред. код]

Дія антени основана на дипольному випромінюванні. Сигнал, який передається на антену від високочастотного генератора, створює в ній коливання густини заряду, що призводить до випромінювання електромагнітних хвиль. Відповідним чином при прийманні сигналу електромагнітні хвилі наводять в антені струми, які потім підсилюються і демодулюються приймачами.

Найважливіші параметри антен[ред.ред. код]

До головних параметрів та характеристик антен належать[1]:

  • Коефіцієнт спрямованої дії. Розрізняють спрямовані та неспрямовані антени
  • Діаграма спрямованості, що обумовлює розподіл у просторі потужності електромагнітного поля, випромінюваного (прийнятого) антеною
  • Ефективна площа
  • Шумова температура
  • Опір випромінювання

Для локаційних антен найважливішою характкристикою є роздільна здатність, що залежить передусім від розмірів антени L та довжини хвилі λ.

Конструкції антен[ред.ред. код]

Конструкція антени залежить від довжини хвилі сигналу. Довгі хвилі (довжина хвилі від 1000 до 10000 метрів) можна приймати на довгих дротових антенах, середні хвилі (довжина від 100 до 1000 метрів) можна приймати на стержні або диполі, для прийому мікрохвиль також використовують диполі — часто з відбивачами в формі рамки або гостроспрямованими параболічними тарілками.

Різновиди антен[ред.ред. код]

У астрономії та радіолокації ефективно застосовують антенні гратки.

Застосування антен[ред.ред. код]

Радіо і телевізійне мовлення[ред.ред. код]

Радіолокація[ред.ред. код]

Системи спостереження і керування[ред.ред. код]

Антени в м. Райстінг, Німеччина, фед.зем. Баварія
Антени в м. Райстінг, Німеччина, фед.зем. Баварія

Примітки[ред.ред. код]

  1. Антена // Астрономічний енциклопедичний словник / За загальною редакцією І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів: ЛНУ—ГАО НАНУ, 2003. — С. 22. — ISBN 966-613-263-X, УДК 52(031)

Література[ред.ред. код]