Аполлон-5

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Аполлон-5
Аполлон-5
Космічний корабель Аполлон-5
Тип космічного корабля випробувальний
Екіпаж 0 (безпілотний)
Ракета-носій «Сатурн-1Б SA-204»
Місце запуску мис Кеннеді, Флорида, стартовий комплекс 37Бі
Дата запуску 22 січня 1968
22:48:09 UTC
Пов'язані місії
Попередня місія Наступна місія
Apollo program insignia.png
Аполлон-4
Apollo program insignia.png
Аполлон-6

Аполлон-5 (англ. Apollo-5) — перший запуск космічного корабля серії «Аполлон» з місячним модулем на борту. Експериментальний політ у безпілотному режимі.

Передумови[ред.ред. код]

Після успішного польоту Аполлона-4 9 листопада 1967 і запуску останнього Сервеєра 7 січня 1968 планувалося у січні здійснити запуск Аполлона-5 ракетою-носієм Сатурн-1Бі для перевірки місячного модуля, а за два місяці — Аполлона-6 ракетою-носієм Сатурн-5 для останнього кваліфікаційного польоту. У випадку успішності обох польотів планувалося здійснити запуск ракетою-носієм Сатурн-1Бі пілотованого Аполлона-7 у липні або серпні, у жовтні ракетою-носієм Сатурн-5 мали би запустити Аполлон-8[1].

У випадку невдачі польотів Аполлон-5 або 6 було би здійснено додаткову перевірку місячного модуля або третій безпілотний запуск Сатурна-5.

Задачі польоту[ред.ред. код]

Випробування місячного модуля в умовах відкритого космосу. В рамках випробовувань планувалося двічі використати рідинний ракетний двигун посадкового ступеня місячного корабля, виконати розділення ступенів місячного корабля, змоделювати умови роботи рушійної установки при злеті другого ступеня з поверхні Місяця[2].

В польоті перевірялися цілісність структури, динаміка апарата і стабільність під час імітації скасування посадки на Місяць. Також перевірялися роботи рушійних систем злітного і посадкового ступенів, початок і закінчення усіх етапів під час посадки[3], установка місячного модуля, другий ступінь і відсік приладів[4].

Емблема[ред.ред. код]

На емблемі показано місячний модуль під час від'єднання посадкового ступеня. Праворуч зображено Місяць. Емблему створила компанія Grumman Aircraft, яка проектувала місячний модуль.

Опис[ред.ред. код]

У польоті було використано ракету-носій Сатурн-1Бі, первісно призначену для Аполлона-1 (AS-204). Ракета-носій складалася з двох ступенів (S-IB-204 і S-IVB-204) і відсіку приладів, й місячного модуля (LM-1), вкритого обтічником.

Місячний модуль не мав посадкових опор, оскільки не призначався для посадки, і мав згоріти в атмосфері Землі по закінченні випробувань[3].

Підготовка[ред.ред. код]

Оскільки перевірка апарата мала тривати шість місяців, то доставка очікувалася у вересні 1966. Перший запуск місячного модуля планувався у квітні 1967. Розробка тривала довше очікуваного, тому доставка відкладалася[1].

У січні 1967 на стартовому майданчику № 37 було встановлено ракету-носій Сатурн-1Бі AS-206[3].

У березні 1967 початкову ракету-носій для Аполлона-5 (AS-206) було знято зі стартового майданчика[1].

12 квітня після перевірки на пошкодження на стартовий майданчик №37 було встановлено ракету-носій AS-204, що перебувала на космодромі з серпня 1966, і була знята зі стартового майданчика №34 у березні[3].

23 червня 1967 на космодром було доставлено місячний модуль[1].

Для перевірки роботи технічних споруд було виготовлено фанерний макет місячного модуля. Використовувалися садові шланги для імітації з'єднання кабелів[1].

Оскільки місячний модуль не мав складних електричних систем, було ретельніше перевірено рушійну систему[1].

Впродовж літа й осені було виявлено необхідність значних вдосконалень місячного модуля і неземних технічних споруд[1].

19 листопада 1967 місячний модуль було встановлено на вершині ракети-носія. Без корабля ракета-носій мала висоту 52 м. Місячний корабель було накрито обтічником.

22 грудня відбулася успішна перевірка готовності до польоту.

15 січня 1968 почалися підготовки до пробного зворотного відліку.

19 січня пробний зворотний відлік успішно закінчився імітацією запуску.

Проблеми з завантаженням самозаймистого палива до місячного модуля відклали запуск зі запланованого 18 січня на 22.

22 січня, за 2,5 годин до запуску, внаслідок збою в енергоживленні і наземній комп'ютерній системі відлік було призупинено.

Політ[ред.ред. код]

Ракета-носій «Сатурн-1Б SA-204» з місячним кораблем (загальна маса — 14 380 кг) стартувала 22 січня 1968 о 22:48:09 UTC. Корабель досяг проміжної орбіти з апогеєм 222 км, перигеєм 163 км, періодом 88,3 хвилини і нахилом орбіти 31,63°[4].

Двигун другого ступеня вимкнувся після 10-ти хвилин польоту, апарат вийшов на орбіту за 10 секунд після цього[1].

Після 43 хвилин 52 секунд польоту, на другому оберті, місячний модуль відокремився від перехідника і вийшов на імітовану трансмісячну орбіту з апогеєм 17 346 км[4].

Перше включення посадкового двигуна тривало 4 секунди замість запланованих 38 секунд. Двигун було автоматично відключено навігаційною системою внаслідок недостатньої швидкості[1].

Було використано запасний варіант роботи двигуна на 10 відсотків тяги тривалістю 26 секунд і вмиканням на повну тягу тривалістю 7 секунд.

Третє вмикання через 32 секунди після другого тривало 26 на 10 відсотків тяги і 2 секунди повної тяги для імітації відміни посадки у випадку збою в роботі двигуна посадкового ступеня і швидкого вмикання двигуна злітного ступеня.

Після 6 хвилин 23 секунд роботи двигун злітного ступеня було увімкнуто на 60 секунд для повного спалювання палива

Після 11 годин 10 хвилин випробувань злітний і посадковий ступені залишилися на орбіті, готовими до входження в атмосфери і знищення.

Незважаючи на передчасне вимикання рушійної установки посадкового модуля, політ було визнано успішним і підтверджено роботу усіх систем місячного модуля.

́

Галерея[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б в г д е ж и к Місяцепорт. Ще два випробувальні запуски — Аполлон-5 і 6(англ.)
  2. Шунейко І. І. Пілотовані польоти на Місяць, конструкція і характеристики Saturn V Apollo (Розділ 4-1(рос.)). Серія «Ракетобудування», том 3. — М.: 1973.
  3. а б в г Колісниці для Аполлона. Аполлон-5 — дебют місячного модуля
  4. а б в Польоти НАСА. Аполлон-5

Посилання[ред.ред. код]