Апулей Сатурній Луцій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Апуле́й Сату́рній Лу́цій (бл.124-бл. 180 рр. н.е.) — римський письменник,філософ-платоник,ритор,писав грецькою і латиною.Дані про біографію взяті з його творів.Народився в роки правління Адріана,творив за царювання Антоніна Пія та Марка Аврелія.Рідне місто Апулея-Мадавра-входило в римську колонию в Нумідії.Отримав освіту в Карфагені та відшліфував іі в подорожах по Сходу,Елладі та Італії.Одружившись на багатій і значно старшій за нього вдові,був звинувачений її спадкоємцями в тому,що "причарував" до себе цю жінку.Був виправданий,але репутація мага-інтелектуала залишалася з ним протягом усього життя(навіть коли він зайняв у Карфагені видатну і почесну тоді посаду головного жерця провінціі).

Т в о р ч і с т ь. Апулею належало чимало різноманітних праць,серед них поетичні твори,зокрема гімни й панегірики,нариси з історіі Риму,численні промови,наукові трактати з медицини,сільського господарства,математики,рибальства,астрономіі,музики,художні романи тощо.Найвідомішим твором Апулея є його роман "Метаморфози"("Золотий осел") в 11-и книгах.Епітет "золотий"не стосується змісту книги,а доданий пізніше як комплимент майстерності письменника.У романі йдеться про перетворення(метаморфози)юнака Луція на осла та навпаки ,а також про його найрізноманітніші пригоди в цій подобі.У фіналі богигя Ісіда звільняє Луція від звірячої подоби,і він стає ревним служителем її культу.До перетворення Луцій жив у роспусті,неначе тварина,і лише побувавши "в шкурі" осла(тобто твариною),він перетворився на справжню людину.У творі наявні елементи еротики,фантастики,авантюри,а строкатість його змісту посилюється ще й 12-ма вставними новелами(деякі з них часто переспівувалися,зокрема Дж.Боккаччо в знаменитом "Декамероні".Популярність Апулея у сучасників і в пізніші часи була незмінно величезною, а його роман Метаморфози, особливо за доби Середньовіччя і в епоху Відродження, став джерелом для багатьох творів. Особливе місце серед історій Апулея належить чудовій міфічній казці про Амура і Псіхею.Вона виникла в Елладі приблизно 6-5 ст. до н. е. й розповідала лише про самий факт незвичайного кохання смертної дівчини і бога.Апулей ускладнив основну любовну лінію, увівши інтригу зі злобливими й заздрісними сестрами, які вирішили згубити Псіхею і були покарані, а сама героїня зазнала переслідувань Венери і врешті була винагороджена за вірне кохання. Юпітер припинив ворожнечу між ними, Псіхея стає безсмертною богинею, й усі боги визнають її дружиною Амура. Однією з особливостей цієї казкової історії стало незвичне зображення богів, зокрема підкреслено їхні земні стосунки, поведінка й почуття, не говорячи вже про звеличення самого всепереможного кохання. Роман Апулея написаний своєрідни стилем, у якому примхливо переплітаються реальне життя і фантастика, віра в божества і чорнокнижництво, мораль задоволеної життям людини і критика окремих його вад. Відповідно й мова письменника надзвичайно барвиста та різноманітна.

Література[ред.ред. код]

Антична література: навчальний посібник / Ковбасенко Ю. І. - Київ. Київський університе імені Бориса Грінченка, 2012. - 218 с.


Антична література/Пащенко В. І.,Пащенко Н. І. -Київ."Либідь",2001. - 705 с.