Ардипітек

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Ардипітеки)
Перейти до: навігація, пошук
Ардипітек
Період існування: пліоцен
Ardipithecus ramidus череп Аріді
Ardipithecus ramidus череп Аріді
Біологічна класифікація
Царство: Animalia
Тип: Chordata
Клас: Mammalia
Ряд: Primates
Родина: Hominidae
Підродина: Homininae
Триба: Hominini
Рід: Ardipithecus
White et al., 1995
Види
Ardipithecus kadabba
Ardipithecus ramidus

Ардипітеки (лат. Ardipithecus) — дуже древній рід гомінідів, який жив у ранньому пліоцені приблизно 5,8 — 4,4 млн років тому. Оскільки рід ардипітеки має багато спільного з африканськими мавпами, шимпанзе та горилами, деякі автори вважали його предком швидше шимпанзе, ніж людини. Тим не менше, більшість вважає його найдавнішим предком людини[1] через схожість зубів з зубами австралопітека. Крім того, в стопі ардипітека є додаткова мала гомілкова кістка(ОС peroneum), яка присутня в стопі людини, але відсутня в стопі сучасних людиноподібних мавп. Іноді ардипітеків відносять до ранніх австралопітеків[2]

Види[ред.ред. код]

Досі було описано тільки два види: Ardipithecus ramidus і Ardipithecus kadabba. Останнього спочатку вважали подвідом А. ramidus, але за формою зубів, недавно <! - КОЛИ? -> виявлених в Ефіопії, визначили як особливий вид. Всі рештки знайдено в Східній Африці.

Місця знахідок на мапі Африки


Ardipithecus ramidus[ред.ред. код]

Фрагменти скелета А. ramidus вперше було виявлено в 1990-х роках. Їхній вік був визначено (по заляганню вулканічних пород вище і нижче) як 4,4 млн років.

У 1992-1993 рр. експедиція під керівництвом Тімоті Уайта знайшла перші 17 фрагментов А. ramidus, включаючи верхні та нижні щелепи, зуби і кістки рук. До 1994 р. рештки склали близько 45 % повного скелета. Особливості кісток ніг указують на прямоходіння[3][4].

Володарку знайденого скелета дослідники назвали «Арді», що афарською мовою означає земля[5]

Рештки кісток Ardi

Ардипітекі жили в тропічних лісах, були здатні до прямоходіння (однак здатні були лазити по деревах) і харчувалися фруктами та горіхами. Череп ардипітеків займає проміжне положення між шимпанзе і австралопітеками[6].

Ardipithecus kadabba[ред.ред. код]

А. kadabba жив між 5,8 і 5,2 млн років тому. Видова назва афарською мовою означає «спільний предок сім'ї»[7]. Примітивна будова зубів зближує цей вид з сахельантропом і орроріном і служить відмітною ознакою по відношенню до пізніших гомінідів. До 2009 року, вважалося, що А. kadabba - найраніший відомий предок шимпанзе та людей, тепер же, після настільки детального дослідження Арді, час поділу ліній шимпанзе і людини відсунули до рубежа в 7 млн років тому.

Рештки Ardipithecus kadabba

Спосіб життя[ред.ред. код]

Судячи по величині кісток, за своїми розмірами ардипітеки було близькі до шимпанзе. Структура великого пальця ніг А. ramidus характерна для прямоходячих істот, хоча Ardipithecus мешкав в тінистих лісах, а не в савані, де прямоходіння могло бути еволюційною перевагою.

Критика[ред.ред. код]

Хоча перші знахідки були зроблені понад 15 років тому, більша їх частина в спеціальній літературі була описана лише в 2009 р. (найповніший скелет - скелет ARA-VP-6/500 (Арді)).

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Commons
Розділ Віківиди має дані за темою: