Аристотель біля погруддя Гомера

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Аристотель біля погруддя Гомера
Rembrandt Harmensz. van Rijn 013.jpg
Рембрандт«Аристотель біля погруддя Гомера» 143.5 × 136.5 см
нім. Aristoteles vor der Büste des Homer
Творець: Рембрандт
Час створення: 1653
Розміри: 143.5 × 136.5 см
Матеріал: олія на полотні
Зберігається: США, Нью-Йорк
Музей: Метрополітен-музей

Аристотель біля погруддя Гомера - відомий твір художника 17 століття Рембрандта пізнього періоду творчості. Зберігається в Метрополітен-музеї.

Замова з Сіцилії[ред.ред. код]

У 1652 р. Рембрандт, не виїжджаючи до Італії, отримав замову на створеня картини з умовною назвою - «Філософ». Через свого агента в Амстердамі замовник - аристократ з Сіцилії Антоніо Руффо додав 500 флоринів, залишивши на розсуд художника якого саме філософа треба зобразити.

Антоніо Руффо (1610–1678) був у Римі і бачив там офорти Рембрандта, що справили на прихильника мистецтва добре враження. Про художника він міг також дізнатися і від голландців, що працювали в Римі та Італії в цей час. Серед тих, хто перебрався в Італію та працював там постійно, був і Матіас Стомер. Можливо, він і спряв розповсюдженню слави Рембрандта в Італії, де Рембрандт ніколи не був. Він став своєрідним винятком серед великих майстрівГолландії 17 ст, що не удосконалювали свою майстерність під час подорожі до Італії, як це робили ще майстри нідерландського маньєризму у 16 столітті.

Картина вдало прибула в місто Мессіна морем, незважаючи на піратів і морські грабежі. Антоніо Руффо стане також власником ще двох картин Рембрандта - «Олександр Македонський» (полотно загинуло) та картини «Гомер» (датоване 1663 роком, Мауріцхейс).

Назва[ред.ред. код]

Враховуючи історичні дані, невідомого філософа почали пов'язувати з Аристотелем, адже саме він три роки був вихователем Олександра Македонського, умовний портрет якого Рембрандт теж виконав для Антоніо Руффо.

На полотні Рембрандта - літня людина в умовно історичному одязі стоїть біля погруддя Гомера. А якесь погруддя давньогрецького поета віднайдено в опису майна художника, коли той збанкрутів і майно якого описали перед продажем з аукціону.

Провенанс[ред.ред. код]

Родина князів Руффо володіла картиною до кінця 18 ст. У 1810 р. полотно продали на аукціоні Крісті. Полотно тоді мало назву «Скульптор біля погруддя».

В 19 ст. володарями картини були лорди Браунлоу. У 1961 р. картину придбав музей Метрополітен за 2.300.000 даларів. Сума, виплачена за одне полотно, була на той час астрономічно великою і стала сенсецію. Очільники музею організували масштабну виставку заради виправдання перед громадськістю у витраті такої купи грошей.

Джерела[ред.ред. код]

  • альбом «Музей Метрополитен. Нью-Йорк», серия «Музеи мира», М, 1983
  • Поль Декарг Рембрандт. — Молодая гвардия, 2000.
  • Мелисса Рикетс Рембрандт. — Айрис-Пресс, 2006.
  • Richard B. K. McLanathan, Gene Brown The Arts. — Ayer Publishing, 1978. — С. 397. — 432 с. — ISBN 0-405-11153-3

Див. також[ред.ред. код]