Арка дружби народів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Координати: 50°27′16″ пн. ш. 30°31′48″ сх. д. / 50.45444° пн. ш. 30.53000° сх. д. / 50.45444; 30.53000

Арка дружби народів
Композиція на честь Переяславської Ради. У скульптури московського посла Бутурліна відбито ніс.
Металевий надпис «На ознаменування возз'єднання України з Росією» з постаменту пам'ятника здерто

А́рка дру́жби наро́дів — радянська скульптурна композиція в Києві на території Хрещатого парку на честь об'єднання Росії з Україною. Офіційна назва — «Монумент на честь возз'єднання України з Росією». Народні назви: Ярмо, Хомут, Навіки разом, Дуга, Кайдан.[Джерело?]

Композиція з'явилася в 1982 році в ході підготовки до святкування 1500-ліття Києва, замінивши Літню естраду.

Створення монумента прив'язувалося до ювілею утворення СРСР, проголошеного 30 грудня 1922 року, проте чекати зими не стали і відкрили меморіал напередодні 65-ї річниці Жовтневої революції. На церемонії відкриття виступив голова компартії України Володимир Щербицький.

Опис[ред.ред. код]

Центральним в композиції є монумент Дружби Народів, присвячений об'єднанню України з Росією (скульптор О. П. Скобликов, архітектори І. Н. Іванов, С. М. Миргородський і К. О. Сидоров), що виконаний з титанового сплаву, граніту і бронзи і є двохфігурною композицією (висота — 6,2 м) робітників — росіянина і українця, що спільно підняли стрічку з орденом «Дружби Народів».

Трохи далі — витягнута по горизонталі стела з багатофігурною групою, в центрі якої — Богдан Хмельницький і боярин Василь Бутурлін — російський посол. Ця група створена за мотивами Переяславської Ради.

Скульптурні групи зв’язує арка-веселка «Арка Дружби Народів», яка за задумом авторів повинна символізувати єднання братських народів.

Враження деякої «опереточності» цього монумента посилюється тим, що площа перед монументом має форму амфітеатру. За монументом розташований оглядовий майданчик, з яким відкриваються види на Дніпро і Лівий берег.

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]