Архелон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Архелон
Період існування: Пізня крейда
Archelon1DB.jpg
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
- Чотириногі (Tetrapoda)
- Амніоти (Amniota)
- Завропсиди (Sauropsida)
Ряд: Testudines
Підряд: Cryptodira
Родина: Protostegidae
Рід: Archelon
Вид: Архелон
Біноміальна назва
Archelon ischyros
Wieland, 1896
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Archelon
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Archelon

Архелон (Archelon ischyros) — гігантська морська черепаха крейдового періоду. Найбільша з відомих морських черепах. Належить до вимерлої крейдяної родини Protostegidae, близького до сучасних шкірястих черепах.

Вид[ред.ред. код]

Загальна довжина до 4,6 метрів, вага більше 2,2 тонн. Передні ласти величезні, крилоподібні, служили основним органом пересування. Розмах ластів досягав 5 метрів. Довжина черепа до 70 см (перевищує ширину). Дзьоб величезний, загнутий (нагадує дзьоб хижого птаха). Альвеолярна поверхню дзьоба не заходить тому далі хоан. Латеральний відросток плечової кістки слабкий.

Панцир редукований, хоча і в меншій мірі, ніж у сучасної шкірястою черепахи. Зберігається ряд невральних пластин уздовж хребта, можливо, з шкірними окостеніння над ними. Серединний кіль панцира невисокий, безперервний. Пластрон з великими зірчастими пластинами, у кількості чотирьох, між ними — центральна фонтанель. Панцир не такий плоский, як зображали на старих малюнках, кілька подібний з панциром сучасних зелених черепах по загальному вигляду (за вирахуванням відсутності рогових пластинок). За життя панцир був вкритий товстою шкірою (як у сучасних дорослих шкірястих черепах).

Відкриття та вивчення[ред.ред. код]

Скелет архелона

Всі екземпляри походять з пізньої крейди (кампан) Північної Америки. Входить в пізній фауністичний комплекс П'єр Шейл. Залишки, включаючи повні скелети, виявлені в Південній Дакоті і, можливо, у Вайомінгу. Цікаві знахідки скелетів з прижиттєвими ушкодженнями — наприклад, у типового скелета в Єльському Музеї відсутній правий задній ласт. Передбачається, що він був відкушені за життя акулою, або мозозавра.

Спосіб існування[ред.ред. код]

Знахідки повних скелетів протостегид інколи пояснюють тим, що черепахи могли зариватися в мул на дні морить і занурюватися в своєрідну сплячку, піднімаючись для дихання лише раз на декілька годин. Незважаючи на величезні розміри, архелони повинні були відкладати яйця на суші — у черепах вапняна шкаралупа яєць і живородящі види серед них невідомі. Дійсно, не так давно в прибережних відкладеннях Внутрішнього Мелового Моря знайдені сліди (відбитки) гнездовій гігантських морських черепах, ймовірно архелонов. Є припущення, що черепахи припливали у Внутрішнє Море саме для розмноження.

Живлення архелона, можливо, нагадувало дієту сучасних шкірястих черепах — медузи, ракоподібні, можливо, амоніти.

Архелон — один з об'єктів кріптозоології. Відомості про зустрічі в різних морях з надгігантськими (до 12 метрів завдовжки!) черепахами інколи намагаються пояснити виживанням архелона. Але існування так званого «Батька Всіх Черепах» взагалі маловірогідно, оскільки черепахи повинні відкладати яйця на суші і його повинні були б відмітити. Виживання ж архелона взагалі представляється неймовірним, оскільки цей рід не дожив навіть до кінця крейди. Втім, інші протостегиди відомі до самого крейдо-палеоценового кордону.

У фільмах[ред.ред. код]

  • у радянському пригодницькому фільмі «Крик дельфіна» (1986) вигаданий американський атомний підводний човен називався «Архелон».
  • гігантська черепаха із знаменитого британського фільму «Мільйон років до нашої ери» (One Million Years BC, 1966) — явно архелон, хоча значно більше по розмірах і має повний справжній панцир.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Основи палеонтології: Земноводні, плазуни і птиці / під ред. Різдвяного А. До., Татарінова Л. П. — М.: Наука, 1964. С. 418—419.

Посилання[ред.ред. код]