Астенопія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Астенопія - швидке стомлення очей під час зорової роботи, особливо при короткій відстані від ока до об'єкта. Астенопія - не хвороба, а прикордонний стан. Однак якщо на неї не звертати уваги, то вона може перейти в більш складні захворювання зору. Саме тому важливо вчасно звернути увагу на цю проблему і усунути її.

Причини

Робота на комп'ютері, незалежно від типу монітора. Тривале водіння автомобіля, особливо у сутінках і в нічний час. Робота, що вимагає постійного зорового уваги. Тривале читання. Щоденний перегляд телепередач. Невірно підібрані окуляри. Недостатнє освітлення в житловій кімнаті та на робочому місці.

Різновиди:

Акомодативна астенопія є найбільш широко поширеною формою зорового стомлення. Вона може виникати внаслідок далекозорості, ослабленої акомодації в результаті загальних захворювань, спазму акомодації. Оскільки у далекозорих людей акомодація сильніше, особливо під час зорової роботи на близькій відстані, то серед далекозорих людей акомодаційна астенопія зустрічається частіше.
М'язова астенопія може бути викликана перенапруженням конвергенції. Неприємні явища зникають, якщо закрити одне око, тобто вимкнути конвергенцію. Може виникнути розхідна косоокість.
Змішана астенопія, як правило, характеризується поєднаною картиною акомодаційного і м'язового зорового стомлення. Причини її ті ж, що і при кожній з них. Лікування комбіноване. Неврогенна астенопія частіше спостерігається як прояв загальної неврастенії і істерії. Тому вона може зустрічатися, коли з боку органу зору немає ніяких передумов для виникнення астенопії.
Симптоматична астенопія проявляється як симптом, що супроводжує деякі запальні захворювання очей, носа. Зв'язок її із зоровою роботою на близькій відстані менш очевидна.
Основні симптоми:

помутніння зору, двоїння і розпливчастість зображення, спотворення форми і величини спостережуваних об'єктів, запалення очей, сльозотеча, відчуття втоми очей, підвищення їх температури, відчуття дискомфорту в очах, болю, різі або печіння.

Часто одночасно виникає головний біль, дратівливість. Нерідко на цьому фоні розвиваються ускладнення у вигляді кон'юнктивіту або блефариту.

Лікування

Можливо призначення коригувальних окулярів при гіперметропії, пресбіопії і астигматизмі. Діти повинні носити окуляри постійно, дорослі (при пресбіопії і гіперметропії слабкого або середнього ступеня) - зазвичай тільки під час читання або письма.

Додаткові джерела:


Довідник для жінок - WOM
http://wom.in.ua/art_492.htm