Ауєскі хвороба

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Хворо́ба Аує́скі (псевдосказ, інфекційний бульбарний параліч) (Aujeszky's disease, за ім'ям угорського лікаря A. Aujeszky) — вірусне захворювання з характерними ознаками енцефаломієліту, ураженням верхніх дихальних шляхів і легень, що супроводжується в деяких видів тварин сильним свербінням та розчісуванням.

Епідеміологія[ред.ред. код]

Збудникальфагерпесвірус, представник сімейства Herpesviridae.

Інфікує свиней, травоїдних і м'ясоїдних, може вражати всі види ссавців, крім більшості видів приматів (вкл. людину).

Гостре інфекційне захворювання свійських і деяких диких тварин, що спричиняється фільтрівним вірусом. Період інкубації - 1-8 діб, іноді 15-20 діб. Хвороба Ауєскі уражає центральну нервову систему.

У свійських тварин хвороба проявляється спорадично, супроводиться гарячкою, сверблячкою (крім свиней), парезами, паралічем, нервовим збудженням, яке доходить до буйства. У свиней хвороба проходить здебільшого як загальне гарячкове захворювання з ураженням органів дихання. Хворі тварини гинуть на 3—5-й день. Хворобу переносять гризуни, бродячі пси, хворі і недавно перехворілі сільськогосподарські тварини.

Людина може бути чутлива до цієї хвороби. В літературі є повідомлення про захворювання людей із симптомами свербіжу та лихоманки.

Лікування та профілактика[ред.ред. код]

Заходи боротьби: ізоляція хворих тварин і лікування їх специфічною сироваткою, профілактичні щеплення, знищення гризунів і бродячих собак, дезинфекція приміщення, карантин.

Джерела[ред.ред. код]

  1. Українська радянська енциклопедія. В 12-ти томах / За ред. М. Бажана. — 2-ге вид. — К.: Гол. редакція УРЕ, 1974-1985.
  2. Нікітін М. Г. Хвороба Ауєскі. К., 1953.
  3. Соломини П. С. Болезнь Ауески у сельскохозяйственных животных. М., 1953.