Ацетилхолін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Структурна формула ацетилхоліну

Хімічна речовина ацетилхолі́н, скорочено Ацх (англ. ACh) — перший, відкритий наукою нейротрансмітер. Хемічний трансмітер як у периферичній нервовій системі (ПНС) так і у центральній нервовій системі (ЦНС) багатьох організмів, включаючи людину.

Хімія[ред.ред. код]

Ацетилхолін це естер оцтової кислоти та холіну з хімічною формулою CH3COOCH2CH2N+(CH3)3.

Структура відважена систематичним ім'ям, 2-(ацетилоксі)-N,N,N-триметилетанамін (2-(acetyloxy-N,N,N-trimethylethanaminium).

Ацетилхолін (ACh) був вперше розпізнаний у 1914 Генрі Галлетом Дейлом по його дії на серцеву тканину. Підтверджений як нейротрансмітер Отто Леві, спершу дав йому ім'я ваґусштоф (vagusstoff) тому, за виділенням з вагусного нерва.

Обидва відкривачі отримали Нобелівську премію з медицини (1936).

Подальша робота показала, що зв'язування ацетилхоліну з ацетилхоліновим рецептором на волокна посмугованих м'язів, відкривала канали у мембрані. Йони натрію заходили до м'язової клітки, стимулюючи м'язове скорочення. Ацетилхолін діє збудливо на мозок. Залози, що отримують імпульси від парасимпатичної частини автономної нервової системи стимулюються таким же чином.

Ацетилхолін синтезується в деяких нейронах за допомогою ензиму холінацетилтрансфераза з речовин холін та ацетил-КоА. Органічни з'єднання ртуті мають високу властивість до сульфогидрільних груп, що пояснює їх ефект блокування роботи ензима холінацетилтрансферази. Це блокування може привести до ацетилхолінової недостачі, та потім і наслідки на роботу м'язів.

Звичайно, ензим ацетилхолілестераза перетворює ацетилхолін на неактивні метаболіти холін та ацетат. Різкий ефект нервних агентів[Джерело?] зумовлений блокуванням цього ензиму, приводить до безперервної стимуляції м'язів, залоіз та центральної нервової системи.

Деякі інсектициди ефективні завдяки блокуванню цього ензим у комах. Недостатній синтез ацетилхоліну у мозку спостерігається при хворобі Альцгеймера, тому блокатори ацетилхолінестерази (руйнівника ацетилхоліну) вважаються потенційними лікарськими засобами проти цієї хвороби[Джерело?].

Місця виділення[ред.ред. код]

Ацетилхолін виділяється в:

Токсин ботуліну подавляє виділення ацетилхоліну, а отрута павука чорна вдова (Latrodectus mactans) має зворотний ефект.

Фармакологія[ред.ред. код]

Існують два основних класи холінорецепторів (AChR): нікотиновий (nAChR) та мускариновий (mAChR). Вони так названі за ім'ям лігандів за місцем розташування рецепторів. Нікотинові AChR'и є Іонотропними рецепторами пропускаючи іони натрію, калію та хлору. Вони стимулюються нікотином та блокуються отрутою кураре. Усі периферійні AChR'и нікотинові, наприклад, ті що у серці чи на нейром'язових з'єднаннях. Вони також знайдені у мозку, але в невеликій кількості.

Мускаринові рецептори метаботропні, належать до класу G-протеїнів та діють довше. Вини стимулюються мускарином, та блокуються атропіном. Екстракти цієї рослини містять цю речовину, та її дія на мускаринові AChR'и що викликають розширення зіниці раніше застосувалися у багатьох європейських країнах. Тепер, ACh інколи використовується при хірургії катаракти щоб викликати швидке розширення зірниці. Він повинен бути доставлений інтраокулярно тому, що холінестераза рогової оболонки метаболізує Ach з поверхні до того як вона може продіфудірувати в око. Він продається під торгівельною маркою «Міокол-Е» (Miochol-E, CIBA Vision). Східні ліки використовуються щоб викликати мідріаз (розширення зірниці) при кардіопульмонарній реанімації (CPR) та багатьох інших ситуаціях.

Захворювання myasthenia gravis, що характеризується слабкістю м'язів та втомою, має місце коли тіло недостатньо виробляє антитіла проти ацетилхолінових рецепторів, та тому інгібує відповідну передачу ацетилхолінових сигналів. Ліки ефективні проти цього захворювання — блокатори ацетилхолінестерази (тобто неогістимін та прогістамін) .

Блокування, перешкоджання чи симулювання дії ацетилхоліну широко використовується в медицині.

Інгібітори холінестерази підвищують дію ацетилхоліну, затримуючи його розпад; деякі використовуються як нервові агенти або пестициди. Клінічно застосування щоб звернути дію м'язових релаксантів, щоб лікувати myasthenia gravis та хворобу Альцгеймера (рівастігмін, що підвищує холінергічну активність мозку).

Агоністи ACh рецепторів[ред.ред. код]

Антагоністи ACh рецепторів[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Brenner, G. M. (2000). Pharmacology. Philadelphia, PA: W.B. Saunders Company. ISBN 0-7216-7757-6
  • Canadian Pharmacists Association (2000). Compendium of Pharmaceuticals and Specialties (25th ed.). Toronto, ON: Webcom. ISBN 0-919115-76-4
  • Carlson, NR (2001). Physiology of Behavior-7th ed. Needham Heights, MA: Allyn and Bacon. ISBN 0-205-30840-6

Посилання[ред.ред. код]