Ашкеназі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Ашкена́зі (іврит: אַשְׁכֲּנָזִים — Німеччина, МФА: [ˌaʃkəˈnazim] однина [ˌaʃkəˈnazi]; також יְהוּדֵי אַשְׁכֲּנָז, їдиш,), — назва одного з двох найчисельніших субетносів євреїв, нащадки вихідців із середньовічної Німеччини і східно-європейських країн (на відміну від сефардів — вихідців з Іспанії, Португалії і Північної Африки). Користувались переважно мовою їдиш.

Формування субетносу ашкеназі бере початок від 476 року на західно-європейських територіях. Після зруйнування Західної Римськох імперії в V—X століттях у Західній Європі тривав процес творення єврейських громад. На початку ХІ—ХІІ століть ашкеназі називають себе деякі євреї Західної та Центральної Європи, в першу чергу Німеччини та Франції. В процесі асиміляції евреїв у німецькому середовищі виникла мова їдиш, що є результатом розвитку німецьких говірок під впливом івриту. Їдиш згодом став однією з найпоширеніших єврейських мов.

Із країн Західної Європи в ХІІІ—XV століттях відбувалася еміграція ашкеназі до східної Європи — в Польщу, Литву, на українські та білоруські землі. Протягом XVI—XVII століть в Східній Європі постали громади ашкеназі, що відіграли значну роль в історії єврейського народу. В цих громадах була створена система самоврядування, яка забезпечувала піклування і допомогу кожній сім'ї, кожному члену общини, національну освіту, а також регулювання взаємовідносин з владою тощо. Протягом середньовіччя та Нового часу чисельність ашкеназі у світі невпинно зростала — на рубежі XVII—XVIII століть ашкеназі за своєю кількістю уже переважали сефардів. Згодом сефарди асимілювалися з ашкеназі, перейняли їхні звичаї і традиції. За даними перепису 1897, на українських землях мешкало понад 3 мільйони євреїв, і всі вони вважали себе ашкеназі. Сьогодні у світі близько 13 мільйонів євреїв, більшість з яких ідентифікують себе як ашкеназі.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Телушкин И. Еврейский мир. Иерусалим—М., 1992; American Jewish Year Book. 1996. New York, 1997.


Етнографія Це незавершена стаття з етнографії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.