Бальбоа Васко Нуньєс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Balboa südsee.jpg
Васко Бальбоа на панамській монеті (1/10 бальбоа 1982 р.)
Експедиція Бальбоа у 1513 році.

Васко Нуньєс де Бальбоа (Vasco Núñez de Balboa) (1475 - 1519), іспанський конкістадор.

Заснував поселення Дарієн у 1511 і перетнув перешийок у пошуках золота, досягши Тихого океану (який він назвав Південним морем) 25 вересня 1513 року після 25-денної експедиції. Сталося це так. Бальбоа звернувся до короля Фердінанда з проханням прислати загін у тисячу конкістадорів для завоювання „золотої країни”, але не дочекавшись підкріплень (Іспанія спорядила вдвічі більше військових, але призначила ними командувати не Бальбоа, а наближеного до короля Педро Аріаса де Авіла), вирушив 1 вересня 1513 р. із залогою у 190 воїнів і 600 індіанців на пошуки золота. Загін перетнув гірські масиви Панамського перешийка і дістався берегів Великого Південного моря (чим відкрив для європейців Тихий океан). Нові землі, які Бальбоа назвав Перу (дослівно „лечу” – почуття, що охопили його на вершині гірського хребта), були оголошені володіннями іспанської корони.

Він одержав звання адмірала і став губернатором Панами, але був відсторонений від влади в результаті інтриги при іспанському дворі, ув'язнений і страчений.

У 1533 р. конкістадор Франсіско Пісарро, продовжуючи справу Васко-Нуньєса де Бальбоа, завоював Перу й підкорив столицю імперії інків Куско.

Література[ред.ред. код]

  • Гайко Г.І., Білецький В.С. Історія гірництва: Підручник. - Київ-Алчевськ: Видавничий дім "Києво-Могилянська академія", видавництво "ЛАДО" ДонДТУ, 2013. - 542 с.

Посилання[ред.ред. код]