Балісонг (ніж)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Балісонг у різних положеннях

Балісонг (таг. Balisong), також відомий як ніж-метеликскладний ніж в якому клинок у складеному положенні схований в руків’ї, котре вздовж розділено на дві частини. Кожна з частин руків’я шарнірно з'єднана з клинком та має пази, в котрі клинок ховається. При відкриванні половинки рукояті роблять оберт на 180 градусів у протилежні напрями щодо клинка, оголюючи його, та з'єднуючись утворюють рукоять.

Історія[ред.ред. код]

ButterflyKnifeOpenandClosed.jpg

Популярність ножі-метелики отримали після другої світової війни завдяки американським солдатам, які привозили незвичайні ножі з Філліпін у якості сувенірів. Батьківщиною ножа вважаються Філіппіни, але походження конструкції ножа достовірно невідоме. Існують дві версії — філіппінська та західна.[1]

Філіппінська версія. Слово балісонг в перекладі з тагальської мови означає зламаний ріг, походження цієї назви пов’язують з тим, що для виготовлення рукояток використовувалися роги худоби, зокрема водяного буйвола. За твердженням місцевих жителів, балісонг був відомий на Філіппінах з VIII століття. Згідно з місцевими переказами, ніж передавався у спадок від батька до сина і був сакральною зброєю – в розкритому вигляді три його кінця символізували три космічні початки – небо, землю і воду. Існує багато легенд про подвиги воїнів, озброєних балісонгом. За однією з них воїн в бою вразив своїм балісонгом 29 ворогів. У переказах деяких бойових мистецтв Філіппін, перш за все, системи Ескріма вважається, що балісонг винайдений саме на Філіппінах.[2] Однак немає жодних документальних підтверджень древньої історії балісонга. Швидше за все в філіппінських легендах і переказах йдеться про зовсім інші ножі. Малоймовірно, що у VIII столітті стародавніми філіппінцями могла бути освоєна технологія виготовлення балісонга в його класичному вигляді з використанням шарнірного з'єднання.

Західна версія. Згідно з іншою версією, ніж був завезений на Філіппіни з Європи через Іспанію, тобто десь між висадкою на Філіппінах Фернана Магеллана у 1521 році і Філіппінською революцією у 1896-1898 роках, і його конструкція була взята за основу місцевими майстрами. На відміну від філіппінської, західна версія має документальні підтвердження. У середньовіччі французькі корабельні майстри при будівництві і ремонті кораблів використовували спеціальний вимірювальний інструмент – «п'є-де-ру», що отримав свою назву від старовинної французької міри довжини – «королівський фут» (pied-du-rou). З метою компактності його часто виготовляли у вигляді складної лінійки з двох половинок. У музеї «Musée de la Coutellerie», що розташований у муніципалітеті Тьєр, зберігається старовинна книга «Le Perret», видана в 1710 році. Згідно з цією книгою, в кінці XVII – початку XVIII століття існували комбіновані вимірювальні інструменти п'є-де-ру, суміщені з ножем. У книзі наведено й відповідний малюнок.[3]

Тим не менш поширився балісонг саме з Філіппін. Достовірно відомо, що масове виробництво цих ножів було організовано Перфект де Ліоном у місті Батангас у 1905 році. Спочатку метелики виготовлялися із залізних відходів, автомобільних ресор, обойм шарикопідшипників або сталевих напилків. Найстаріший балісонг філіппінського походження, фотографія якого існує, був виготовлений в 1910 році.

Пік популярності ножів-метеликів в США припав на 70-80 роки XX століття, у зв’язку із зростанням інтересу до східних бойових мистецтв. Звідти вони поширилися в Європу і СРСР. Ефектне відкривання балісонга активно використовувалося в кінематографі, причому ніж виступав у якості атрибута криміналітету. Згодом балісонги з екрану перекочували на вулиці і сформувалася стійка асоціація ножа-метелика з організованою злочинністю.[4]

Конструкція[ред.ред. код]

Найпростіший спосіб відкривання/закривання

У класичному варіанті балісонг складається всього з восьми частин: клинка, двох рукояток, засувки, штифта хвостовика та трьох заклепок – осей рукояток і засувки. Конструкція балісонга дозволяє використовувати практично буль-які форми клинків.

Для надійного відкривання ніж має бути збалансований, тому деякі виробники вставляють підшимники в шарнірні вузли для кращого обертання рукояток, це дає можливість зменшити їхню масу.

Стійкий до забруднень. Придатний до використання у екстремальних умовах та для самооборони. Деякі моделі обладнані кліпсами для більшою зручності носіння. Серед мінусів конструкції можна виділити те, що на більшості моделей рукоятки частково або повністю виготовлені з металу, тому використання ножа в холодних кліматичних умовах може бути незручним.

Психологічний фактор (відкривання, форма)

Правовий статус[ред.ред. код]

Через стереотип що ніж-метелик є небезпечною холодною зброєю, яку використовують злочинці, законодавці багатьох країн частково або повністю заборонили обіг таких ножів. Хоча насправді, балісонг не є небезпечнішим, ніж звичайний складний ніж і не має виняткових властивостей для завдання тяжких тілесних ушкоджень.

Україна[ред.ред. код]

Законодавство України не встановлює спеціальні обмеженя для ножів типу балісонг. Згідно з чинним законодавством, балісонги не є холодною зброєю якщо вони не підпадають під загальні техніко-криміналістичні вимоги до холодної зброї, згідно з Методикою криміналістичного дослідження холодної зброї.[5] Носіння, зберігання, придбання, передача та збут таких ножів не забороняється.

Європа[ред.ред. код]

В Росії, згідно з федеральним законом «Об оружии», заборонений вільний обіг ножів, які відкриваються за рахунок сили тяжіння або прискореного руху і автоматично фіксуються, при довжині клинка більше 90 мм.[6] Аналогічні правила діють у Білорусі.[7] У Литві балісонги не відносяться до холодної зброї.[8] Також немає обмежень в таких країнах як Польща, Чехія, Фінляндія. Існують обмеження на носіння ножа в громадських місцях у Великобританії, Норвегії, Франції. Абсолютна заборона діє у Німеччині.

США[ред.ред. код]

Законодавство щодо обігу ножів-метеликів відрізняється в межах окремих штатів. У більшості зберігання не заборонено, але обмежено носіння. Причому законодавство окремих штатів може сильно відрізнятися від інших. Наприклад у деяких (Вірджинія, Гаваї, Колорадо) заборонено навіть зберігати такі ножі, а у інших (Арізона, Техас, Флорида) немає обмежень.[9]

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • СКРЫЛЕВ, Игорь. Полная энциклопедия оружия и снаряжения - ножи. Эксмо, 2008. ISBN 978-5-699-18827-7
  1. Балісонг. Клинок з пурхаючими крилами, История оружия стран мира.
  2. Телохранитель, Об'єднання охоронців і професійних охоронців.
  3. balisong.net, Guillaume Morel.
  4. Філіпінський ніж-метелик, або "Знайомтесь - балісонг", Всеукраїнська громадська організація «Українська асоціація власників зброї».
  5. Методика криміналістичного дослідження холодної зброї та конструктивно схожих з нею виробів зі змінами та доповненнями відповідно до вказівки МВС від 21.08.99 N 19/3302, Верховна Рада України.
  6. Федеральный закон «Об оружии» от 13.12.1996 N 150-ФЗ, Законы и Кодексы Российской Федерации.
  7. Закон Республики Беларусь, Об оружии, 13 ноября 2001 г. № 61-З, Национальный центр правовой информации Республики Беларусь.
  8. Об ассоциации, о ножах и обо всём, что с этим связано, Peilininkų asociacija.
  9. https://en.wikipedia.org/wiki/Switchblade#Legality