Бані Мазурські

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Ба́ні Мазу́рські (від пол. Bani Mazurski) ) — село у Венґожівському повіті Вармінсько-Мазурського воєводства (Польща). Населення 2580 осіб (2002), з них українців близько 500 осіб. Однак у ґміні (містечко з навколишніми селами), де мешкає 4659 осіб, 50% становлять українці. Бані Мазурські — осередок українського культурного життя.

Життя та розвиток української громади[ред.ред. код]

Після створення Українського суспільно-культурного товариства 1956 тут відкрито одну з перших початкових шкіл з українською мовою навчяння. Першим керівником школи був М. Балій (пізніше доктор Варшавського університету). 1965 польські і українські школи об'єднано в одну початкову з паралельними польськими та українськими класами. Керівником українських класів, а пізніше директор школи була А. Гнатюк. У різні роки тут діяли українські художні самодіяльні гуртки «Мазурські зозулі», «Веснянки», «Весела громада», «Зорепад» (керівник Є. Іваник та А. Назарович). 1953 в с. Врублє створили хор під керівництвом Є. Іваник та П. Лобачевського (перенесено згодом у Бані Мазурські). У Бані Мазурські діє віділення об'єднання українців Польщі (70 членів). 1956 Є. Іваник організувала в Бані Мазурські дитячий ансамбль пісні й танцю. 1963 в Бані Мазурські діяла естрадна група «Зірка» (керівники П. Лобачевський, Н. Овчаж). Наприкінці 1968 в Бані Мазурські засновано естрадний гурток «Смерічки» (керівник Є. Іваник), який виступав, зокрема, на 4-му Фестивалі української пісні та музики у Варшаві. Після виїзду Є. Іваник та А. Назарович до Канади культурне життя українців Бані Мазурські значно послабилося. Важливим осередком громадського життя українців є парафія УГКЦ, що нараховує близько 400 віруючих.

Література[ред.ред. код]

  • Аннали Лемківщини. Ч. 3. Нью-Йорк, 1982;
  • Трухан М. Українці в Польщі після другої світової війни 1944–1984 // Зап. НТШ. Т. 208. Нью-Йорк; Париж; Сідней; Торонто, 1990.
  • С. Заброварний Енциклопедія сучасної України. — Т. 2. — Київ, 2003., стор. 199