Бартоломеус Шпрангер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Бартоломеус Шпрангер
Bartholomäus Spranger 009.jpg
Автопортрет
Ім'я при народженні нім. Bartholomäus Spranger
Дата народження 21 березня 1546(1546-03-21)
Місце народження Антверпен, Іспанські Нідерланди
Дата смерті 27 липня 1611(1611-07-27) (65 років)
Місце смерті Прага, Богемія
Національність фламандець
Громадянство Автро-Угорська імперія
Жанр біблійні, міфологічні композиції
Напрямок маньєризм
Роки творчості 1560 - 1610
Покровитель магнат Олессандро Фарнезе, папа римський Пій V, австрійський імператор Рудольф II

Бартоломе́ус Шпра́нгер (нім. Bartholomäus Spranger, 21 березня 1546(15460321)27 липня 1611) — фламандський живописець. Народився в Антверпені, Іспанські Нідерланди. Працював у Празі, при дворі імператора Священної Римської імперії Рудольфа II. Представник маньєризму. Малював міфологічні, релігійні картини, іноді портрети. Займався декором інтер'єрів. Робив офорти. Помер у Празі, Богемія. Також — Варфоломій Шпрангер.

Біографія[ред.ред. код]

Навчання[ред.ред. код]

Навчання отримав у Фландрії, в місті Антверпен. Його вчитель — Ян Мандейн, якого вважають послідовником уславленого художника Босха з міста Гертогенбосх. На підставі відсутності підписів на картинах Мандейна, його вважають неписьменним. До того ж, це значно ускладнило розпізнавання творів Мандейна по його смерті. Але добру художню освіту Спрангер отримав. По дорозі у Рим, художню Мекку того часу, був у Франції в Парижі і місті Ліон.

Італійський період Спрангера[ред.ред. код]

Палаццо фарнезе в містечку Капрарола

З 1565 року Спрангер в Італії. Робити почав в місті Мілан, потім в майстерні художника Бернардіно Гатті в місті Парма. Рекамендації дали змогу перебратися у Рим, де він працював по замовам Олессандро Фарнезе (декоративні роботи в палаццо Фарнезе в містечку Капрарола).

Два роки (1570 — 1572) Спрангер працював для папи римського Пія V і створив декілька картин на теми з життя Христа, а також копію фрески Мікеланджело «Страшний суд», що в Сикстинській каплиці Ватикану. Після смерті папи працював за приватними замовами, але його це не влаштовувало. В 1575 році отримав запрошення на роботу в столичну Прагу, де перебував двір імператора Австрії Рудольфа ІІ.

Художник імператора в Празі[ред.ред. код]

В Прагу прибув у 1580 році. Мав замови від королівського двору і вельмож. Поліпшення фінансового стану дало змогу узяти шлюб і Спрангер у 1582 році оженився. У 1584 році отримав свій герб, а через 10 років і диплом на дворянство. Нащадкам уяву про творчість Спрангера дали саме твори, створені в місті Прага. Серед колег Спрангера в Празі — уславлений Арчімбольдо, скульптор Адріан де Вріс, Ханс фон Аахен та інші.

Помер в Празі.

Картини на міфологічні теми[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Carel van Mander, Le livre de peinture, textes présentés et annotés par Robert Genaille, Hermann, Paris, 1965,
  • Antonio Pinelli, La Belle Manière - Anticlassicisme et maniérisme dans l'art du XVIe siècle (trad. B. Arnal), Le Livre de poche, Paris, 1996

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]