Бартоломеус Шпрангер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Бартоломеус Спрангер
Bartholomäus Spranger 009.jpg
Автопортрет
Ім'я при народженні Бартоломеус Спрангер
Дата народження 21 березня 1546(1546-03-21)
Місце народження Антверпен, Іспанські Нідерланди
Дата смерті 27 липня 1611(1611-07-27) (65 років)
Місце смерті Прага, Богемія
Національність фламандець
Жанр біблійні,міфологічні композиції
Напрямок маньєризм
Роки творчості 1560 - 1610
Покровитель Рудольф II

Бартоломе́ус Спра́нгер (нім. Bartholomäus Spranger, 21 березня 1546(15460321)27 липня 1611) — фламандський живописець. Народився в Антверпені, Іспанські Нідерланди. Працював у Празі, при дворі імператора Священної Римської імперії Рудольфа II. Представник маньєризму. Малював міфологічні, релігійні картини, іноді портрети. Займався декором інтер'єрів. Робив офорти. Помер у Празі, Богемія. Також — Варфоломій Шпрангер.

Біографія[ред.ред. код]

Навчання[ред.ред. код]

Навчання отримав у Фландрії, в місті Антверпен. Його вчитель — Ян Мандейн, якого вважають послідовником уславленого художника Босха з міста Гертогенбосх. На підставі відсутності підписів на картинах Мандейна, його вважають неписьменним. До того ж, це значно ускладнило розпізнавання творів Мандейна. Але добру художню освіту Спрангер отримав. По дорозі у Рим, художню Мекку того часу, був у Франції в Парижі і місті Ліон.

Італійський період Спрангера[ред.ред. код]

Палаццо фарнезе в містечку Капрарола

З 1565 року Спрангер в Італії. Робити почав в місті Мілан, потім в майстерні художника Бернардіно Гатті в місті Парма. Рекамендації дали змогу перебратися у Рим, де він працював по замовам Олессандро Фарнезе (декоративні роботи в палаццо Фарнезе в містечку Капрарола).

Два роки (1570 — 1572) Спрангер працював для папи римського Пія V і створив декілька картин на теми з життя Христа, а також копію фрески Мікеланджело «Страшний суд», що в Сикстинській каплиці Ватикану. Після смерті папи працював за приватними замовами, але його це не влаштовувало. В 1575 році отримав запрошення на роботу в столичну Прагу, де перебував двір імператора Австрії Рудольфа ІІ.

Художник імператора в Празі[ред.ред. код]

В Прагу прибув у 1580 році. Мав замови від королівського двору і вельмож. Поліпшення фінансового стану дало змогу узяти шлюб і Спрангер у 1582 році оженився. У 1584 році отримав свій герб, а через 10 років і диплом на дворянство. Нащадкам уяву про творчість Спрангера дали саме твори, зроблені в місті Прага. Серед колег Спрангера в Празі — уславлений Арчімбольдо, скульптор Адріан де Вріс, Ханс фон Аахен та інші.

Помер в Празі.

Картини на міфологічні теми[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Carel van Mander, Le livre de peinture, textes présentés et annotés par Robert Genaille, Hermann, Paris, 1965,
  • Antonio Pinelli, La Belle Manière - Anticlassicisme et maniérisme dans l'art du XVIe siècle (trad. B. Arnal), Le Livre de poche, Paris, 1996

Посилання[ред.ред. код]