Батавська республіка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
нід. Bataafse Republiek
Батавська республіка
Республіка Сполучених провінцій Prinsenvlag.svg
1795 – 1806

Герб of Батавська республіка

Герб

Розташування Батавська республіка
Столиця Гаага
Мови Голандська
Форма правління республіка
Національні збори Франції

Великий пенсіонарій

Луї Бонапарт
Історичний період Наполеонівські війни
 - Засновано 1795
 - незалежність 1795
 - Ліквідовано 1806

Бата́вська респу́бліка (нід. Bataafse Republiek, фр. République batave) — офіційна назва нідерландської Республіки Сполучених провінцій під час її завоювання Францією між 1795 і 1806 роками.

Історія[ред.ред. код]

Республіка утворена в результаті вступу в січні 1795 року на територію Нідерландів французьких республіканських військ і повстання (січень — березень 1795) місцевого населення. Названа за іменем племені батавів, що заселяли в давнину територію Нідерландів.

Вступ Батавської республіки в травні 1795 в військово-політичний союз з Францією поклав початок залежності держави від Франції і зумовив її участь у війнах Франції проти антифранцузької коаліції.

Для внутрішньополітичного розвитку Батавської республіки була характерна гостра боротьба дрібних та середніх купців і промисловців за підтримки народних мас проти засилля великих торговців і фінансової олігархії. Проект конституції Батавії, підготовлений скликаними 1 березня 1796 року Національними зборами, в яких переважали представники великого бюргерства, був відкинутий переважною більшістю населення. Отримавши перевагу на наступних виборах (січень 1798), радикальні елементи усунули від влади консерваторів і запропонували конституцію (1798), відповідно до якої були ліквідовані залишки феодалізму в країні.

Реакційний переворот, здійснений в червні 1798 року, завадив проведенню в життя демократичних прав і свобод, проголошених цією конституцією. В 1801 році Батавії була нав'язана нова конституція, що скасувала всі демократичні завоювання. 1805 року за наполяганням Наполеона I на чолі Батавії було поставлено так званого «великого пенсіонарія» Р. Я. Схіммелпеннінка, що володів диктаторськими повноваженнями.

У травні — червні 1806 Наполеон перетворив Батавію у Голландське королівство (існувало в 18061810 роки), проголосивши королем свого брата Луї (Людовика) Бонапарта.

Джерела[ред.ред. код]

  • Colenbrander Н. Т., De Bataafsche republiek, Amst, 1908.