Бернардо Морандо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Бернардо Морандо
Дата народження бл. 1540
Дата смерті 1600 або 1601
Місце смерті Замостя
Працював у містах Варшава, Замостя
Архітектурний стиль ренесанс
Найважливіші споруди Кафедральний собор Замостя
Містобудівні проекти Розпланування Замостя

Бернардо Морандо (бл. 1540 Падуя або Венеція — 1600 або 1601) — польський архітектор, урбаніст, фортифікатор доби Ренесансу. Італієць за походженням.

Про можливу діяльність Морандо на батьківщині нічого не відомо. Не відомо також де здобував освіту. Приблизно від 1569 кілька років працював у Варшаві. Після того, як у 1572 році Дж. Б. ді Квадро полишив роботи при варшавському Королівському замку, Морандо продовжив будівництво, залучивши до цього італійських майстрів. Винаймав після Квадро міську цегельню. 1573 року з невідомих причин виїхав у подорож до Франції. 1575 року повернувся до Варшави і виконав нез'ясовані роботи при колегіаті св. Івана Хрестителя, продовживши роботи розпочаті мулярем А. Вісконті.

Побував у Львові, де 1 червня 1578 року уклав угоду з Яном Замойським. Близько 22 років (до самої смерті) працював над реалізацією задумів Замойського. Найвідомішою працею Морандо було розпланування Замостя та його фортифікацій на нових ренесансних засадах — перший в історії Польщі випадок комплексного проектування і будівництва цілого міста. Збудував у Замості колегіату (15871598, нині кафедральний собор), дві брами — Любельську (до 1588) і Львівську (1599), арсенал, низку кам'яниць на Ринковій площі.

1589 року на запрошення ради міста знову перебував у Львові для виконання проекту фортифікацій міста. Реалізовано лише шанці під Високим замком (не збереглись). Це перший в історії Львова випадок, коли достеменно відомо ім'я проектанта-фортифікатора. Під час перебування у Львові відлучався до Плоскирова (ймовірно для консультацій з побудови замку, котрий до нашого часу не зберігся), побував також у Кам'янці. Морандо приписують проектування фортифікацій Шаргорода.

Джерела[ред.ред. код]

  • Вуйцик В. С. Архівні джерела про перебування архітектора Бернардо Морандо у Львові // Записки Наукового товариства імені Шевченка. Праці Секції мистецтвознавства. — Львів, 1994. — Т. CCXXVII. — С. 369.
  • Kowalczyk J. Bernardo Morando // Polski Słownik Biograficzny. — Wrocław, 1976. — T. 21. — S. 693, 694.
  • Morando Bernardo // Wielka Encyklopedia Powszechna PWN. — Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1966. — T. 7. — S. 463.

Посилання[ред.ред. код]