Бета-клітини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Бета-клітини
Mouse islet LM SolimenaLab.jpg
На фотознімку, зробленого при використанні світлового мікроскопу, зображено остірвець Лагерганса миші. Бета-клітини зеленого кольору, ідентифіковані за допомогою фарбування інсуліну. Глюкагон має червоний колір, ядро клітини - синій.
Латинська назва endocrinocytus B; insulinocytus

Бета-клітини (β-клітини) — один з різновидів клітин підшлункової залози, що розташовуються в острівцях Лангерганса. Бета-клітини продукують гормон інсулін, який знижує рівень глюкози крові. Пошкодження і порушення функції бета-клітин (в поєднанні з іншими факторами) призводять до розвитку цукрового діабету.

Загальна характеристика[ред.ред. код]

Бета-клітини підшлункової залози підтримують базальний рівень інсуліну в крові, а також забезпечують його синтез та екскрецію при різкому підвищенні рівня глюкози в крові впродовж декількох хвилин.
Крім інсуліну бета-клітини виділяють в кров в еквімолярних кількості С-пептид, поліпептид відщеплюється від молекули проінсуліну з утворенням інсуліну. Визначення рівня C-пептиду дозволяє опосередковано оцінити інсулінвидільну здатність бета-клітин (його концентрація не залежить від інсуліну, що вводиться ззовні).
Також бета-клітини синтезують так званий острівцевий амілоїдний поліпептид (амілін), функції якого до кінця не з'ясовані.

Нервова регуляція[ред.ред. код]

Бета-клітини також знаходяться під впливом автономної нервової системи.


Патологічні стани[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]