Битва при Каллодені

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
The Battle of Culloden.jpg

Битва при Каллодені (англ. Battle of Culloden) — битва, що відбулася в ході Другого якобітського повстання 16 квітня 1746 року в околицях селища Каллоден в північній Шотландії неподалік від м. Інвернесс між шотландським військом претендента на британський престол Чарльза Едварда Стюарта і урядовими британськими військами відкликаного з материка Вільяма Августа, герцога Камберлендського. Шотландці були розбиті, але сам Чарльз і залишки його армії змогли врятуватися.

Хід битви[ред.ред. код]

Битва відбулась на болотистій, зарослій вересом місцині. Йшов холодний дощ.

Сили сторін були нерівними: шотладці мали близько 5000 війська, урядові війська — 9000.

Culloden Battle.svg

Шотладці увійшли в битву змучені невдалим нічним маршем і вишикувалися в 2 лінії — в першій лінії стояли найбільш боєздатні кланові полки горян, у другій — батальйони лоулендерів, ірландський і французький контингенти. В обличчя шотландцям дув сильний вітер.

Урядова армія розмістилася на полі в 3 лінії з драгунами ззаду і на флангах.

Приблизно в 13:00, після нетривалого артилерійського обстрілу з обох сторін, шотландці перейшли в атаку на ліве крило першої лінії урядових військ на стику двох британських батальйонів. У короткій і рішучої рукопашній сутичці значним силам горян вдалося вклинитися в першу лінію. Але відсутність чіткого командування та ініціативи призвели до того, що подальшого розвитку цей прорив не отримав. Резерви, вчасно підтягнуті з другої лінії урядової армії, зуміли зупинити прорив, і через 20 хвилин, після нетривалої, але вкрай згубної для шотландців перестрілки праве крило, а потім і вся шотландська армія почали відступ.

Британська кавалерія, переслідуючи втікачів, взяла багато полонених, а поранені шотландці були добиті прямо на полі битви. Втрати шотландців склали блтзько 1500 чоловік вбитими та пораненими, урядовиві війська втратили 50 чоловік вбитими та 250 пораненими.

Бійня при Каллодені поклала кінець п'ятдесятирічному конфлікту на релігійно-ідеологічному грунті в Британії і стала останньою польовою битвою на території острова Великобританія.

Посилання[ред.ред. код]