Битва при Окехадзама

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Битва при Окехадзама
Війна між родами Ода та Імаґава
ALEX Okehazama ukr only.png
Битва про Окехадзама.
(Alex K, 2007)
Дата: 12 червня 1560
Місце: пагорб Окехадзама, префектура Айті
Результат: Перемога військ Оди Нобунаґи
Сторони
війська роду Ода війська роду Імаґава
Командувачі
Mon-Oda.png Ода Нобунаґа Ashikaga mon.svg Імаґава Йосімото

Tokugawa family crest.svg Мацудайра Мотоясу
Військові сили
близько 3.000 близько 25.000
Втрати
невідомо невідомо;
Імаґава Йосімото загинув

Битва при Окехадзама (яп. 桶狭間の戦い, окехадзама но татакаї) — битва, яка відбулася 12 червня 1560 року між військами Імаґави Йосімото і відбірними загонами Оди Нобунаґи. Перемога дісталася останньому, який здобув голову ворожого головнокомандуючого. Цей бій став причиною занепаду роду Імаґава та зростання авторитету і військової потуги Оди Нобунаґи.

Передісторія[ред.ред. код]

Рід Імаґава, який володів провінціями Суруґа та Тотомі (сучасні префектури Сідзуока), прагнув розширення своїх володінь на захід. У 1550-х йому вдалося підкорити невеликий самурайський рід Мацудайра, який контролював провінцію Мікава (сучасна префектура Айті) і постійно вів війну із західним сусідом — родом Ода, володарями провінції Оварі (сучасна префектура Айті). Під приводом захисту слабких Мацудайра, родина Імаґава оголосила війну їхнім ворогам. Після ряду локальних боїв було вирішено остаточно покінчити з Ода. З цією метою 5 червня 1560 року 9-й голова роду Імаґава, Імаґава Йосімото вирушив із 25.000 військом на захід.

Тим часом лідер родини Ода, Ода Нобунаґа, лише нещодавно зміг розбити внутрішню опозицію і об'єднати розрізнені землі провінції Оварі. Через тривалі міжусобиці він втратив багато живої сили, тому у цій війні з Імаґавою міг виставити лише 3.000 вояків. Сили противників були нерівні, тому генерали роду Ода готувалися відбивати агресорів під стінами власних замків.

Битва[ред.ред. код]

10 червня 1560 року передові сили Імаґави, якими командував молодий голова роду Мацудайра, Мацудайра Мотоясу, увійшли до замку Одака, каштелян якого напередодні конфлікту переметнувся на бік наступаючих. Наступного дня сили Мацудайри переправили усю провізію військ до комор цього замку.

Тим часом, основна армія Імаґави вступила на територію Оварі. Її головнокомандувач Імаґави Йосімото розмістив свій штаб на невисокому пагорбі у місцевості Окехадзама. 12 червня, о 3-й годині ранку, за його наказом Мацудайра Мотоясу і полководець Асахіна Ясутомо повели основні частини війська на штурм прикордонних фортів Оди — укріплень Васідзу і Маруне.

Довідавшись від своїх розвідників, що Імаґава Йосімото зостався із невеликою охороною у штабі, а більша частина ворожого війська пішла на штурм, Ода Нобунаґа зібрав близько 2.000 вояків і вирушив зі своєї фортеці Кійосу до Окехадзами. О 10-й годині ранку він прибув до укріплень храму Дзендзьодзі, у якому об'єднався з тамтешніми загонам. В цей час Ода Нобунаґа отримав повідомлення, що противник захопив його прикордонні форти і відпочиває після нічного штурму. Також йому стало відомо, що у штабі Імаґави Йосімото організовано гуляння на честь перших успішних операцій. Ода вирішив скористатися цим моментом і напасти на керівний центр противника.

Раптом пополудні пішов дощ. Під його прикриттям Ода Нобунаґа повів свої 3.000 вояків прямо на штаб Імаґави. Злива була настільки сильною, що з сусідніх гір не було видно просування їхньої колони. Коли дощ припинився, вартові ворожого штабу виявили, що у них під носом армія противника. Нобунаґа скористався загальним сум'яттям і щосили вдарив по позиціях Імаґави Йосімото. Вояки Оди стрімголов здійнялися на пагорб Окехадзама. Ворожі солдати тікали, кидаючи луки, рушниці і прапори. Їхній головнокомандувач, рятуючи своє життя, покинув навіть свій улюблений червоний паланкін.

Кінні гвардійці Оди Нобунаґи кинулися навздогін відступаючим. Посікши охорону Імаґави Йосімото, вони дісталися до нього самого. Імаґаві вдалося відбити атаку одного гвардійця, однак в ту ж саму мить на нього налетів другий, який відрубав йому голову.

Наслідки[ред.ред. код]

Могила Імаґави Йосімото на місці битви.

Втративши головнокомандуючого і багато талановитих командирів, сили Імаґави поспішно відступили з провінції Оварі. Від цієї шокової поразки вони оговтатись не змогли. У 1561 році проти Імаґави повстав колишній союзник Мацудайра Мотоясу, який на знак свого унезалежнення змінив прізвище на Токуґава і уклав союз із вчорашнім ворогом — Одою. Через десять років землі роду Імаґави були розтерзані сусідами.

З іншого боку, битва при Окехадзама прославила на всю Японію ім'я Оди Нобунаґи. Це укріпило його владу у його володіннях, та полегшило завоювання інших земель, оскільки і свої, і чужі самураї прагнули битися під прапорами цього «бога війни». Хоча битва принесла Оді перемогу, він ніколи більше не повторював таких ризикованих атак.

Битва при Окехадзама — один з найкращих зразків бойового мистецтва середньовічної Японії. Її опис був присутнім у підручниках історії і посібниках з військової справи Японської імперії (18681945). Навіть сьогодні ця битва лишається першокласним прикладом бліцкригу.

Джерела[ред.ред. код]

  • 太田 牛一『信長公記』 桑田 忠親校注 新人物往来社; 新訂版 1997 ASIN 4404024932 ISBN 4-404-02493-2
  • 『織田信長のすべて』 新人物往来社; 1980 ISBN 4-404-01040-0

Посилання[ред.ред. код]